جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 24 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ / ۱۲:۰۸ -
17 Apr 2016
کد مطلب: 36602
۰

غربالگری اوتیسم در سال جاری آغاز به کار خواهد کرد

معاون توانبخشی بهزیستی کشور با بیان این مطلب به قدس آنلاین گفت: بودجه سال گذشته سازمان بهزیستی ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده که ۹۷ درصد آن محقق شد که نشان از توجه دولت به بهزیستی دارد، زیرا بسیاری از دستگاه‌ها نتوانستند بودجه‌های مورد نظر خود را تأمین کنند.


2 درصد جمعیت کشور نیازمند توانبخشی
حسین نحوی‌نژاد در حاشیه سومین نشست سراسری دبیران کمیسیون‌های پزشکی کشور در مشهد با موضوع تشخیص نوع و شدت معلولیت، افزود: حدود دو درصد از جمعیت کشور نیازمند خدمات توانبخشی هستند که در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر معلول در بانک بهزیستی ثبت شده‌‌اند.
وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان معلولیت‌ها در زمینه جسمی- حرکتی، ذهنی، شنوایی و بینایی است، ادامه داد: سالانه شاهد رشد نیم درصدی آمار بروز معلولیت در کشور هستیم که منشأ بیشتر این ناتوانی‌ها تصادفات رانندگی، بلایای طبیعی، حوادث حین کار، رشد جمعیت سالمند و افزایش مبتلایان به بیماری‌هایی مانند دیابت است.


65درصد نوزادان زیر پوشش غربالگری
وی افزود: همچنین پیش بینی‌ می‌شود هر ساله ۳۰۰ هزار توانجو به آمار کشور اضافه ‌شود که یک سوم از این تعداد، نیازمند خدمات توانبخشی جدی هستند.
معاون توانبخشی بهزیستی با تأکید بر شیوه‌های پیشگیرانه در سال‌های اخیر گفت: در حال حاضر به‌دلیل بیماری‌های مزمن و حوادث متعدد، ناتوانی‌های حوزه نابینایی و ناشنوایی در حال افزایش است. از این رو برای پیشگیری از این امر، غربالگری ناشنوایی در کودکان از سن تشخیص سه سالگی به دوران نوزادی تقلیل یافته، چنانکه امروزه ۶۵ درصد نوزادان کشور تحت پوشش غربالگری شنوایی قرار می‌گیرند. همچنین غربالگری بینایی نیز برای ۸۰ درصد کودکان سه تا پنج سال انجام می‌شود.


پروتکل رسمی برای پیشگیری از اوتیسم
نحوی‌نژاد با اشاره به کاستی‌های حوزه تشخیص وتوانبخشی بیماران اوتیسم افزود: با تشکیل کمیته کشوری، پروتکل رسمی برای پیشگیری و شناسایی این بیماری در سنین پایین نوشته شده و در سال جاری اجرایی می‌شود . به این ترتیب غربالگری اوتیسم در سال جاری آغاز به کار خواهد کرد.
وی با اشاره به وجود دو مرکز موقت نگهداری برای این اطفال در کشور ادامه داد: درحال حاضر ۵۷ مرکز مخصوص کودکان اوتیسم وجود دارد که به حدود ۲۰۰۰ مبتلا خدمت رسانی می‌کند. البته در سال جاری برنامه بازنگری و بررسی کیفیت مراکز موقت نگهداری کودکان اوتیسم را در دست اقدام داریم که با مشخص شدن اثرگذاری مؤثر، این مراکز در کشور گسترش می‌یابند.


سرنوشت لایحه حمایت از معلولان
وی در ادامه با بیان اینکه شورای نگهبان لایحه بازنگری قانون حمایت از معلولان را مغایر اصل ۸۵ دانست و بر بررسی مجدد آن نظر داده، افزود: ایران جزو ۴۰ کشور دنیاست که قانون خاص معلولان را دارد، به این ترتیب مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه بازنگری قانون حمایت از معلولان توانست در ۱۶ ماده وضعیت معلولان را ارتقا دهد.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به روند پر فراز و نشیب این لایحه در سالیان گذشته گفت: به منظور تسهیل روند تصویب این لایحه مقرر شد با تکیه بر اصل 85 قانون اساسی، تصویب این لایحه بر عهده خود کمیسیون باشد و وظایف قانونگذاری به کمیسیون تخصصی داده شود. به این ترتیب کمیسیون تخصصی، لایحه را برای اجرای آزمایشی پنج ساله تصویب کرد و به شورای نگهبان فرستاد، اما شورای نگهبان لایحه را پس فرستاد و عنوان کرد که اصل ۸۵ قانون اساسی به این لایحه تعلق نمی‌گیرد.


طرح طبقه‌بندی بر اساس میزان نقص
نحوی‌نژاد با تأکید بر سیستم عملکرد در تشخیص و خدمات رسانی به معلولان کشور گفت: قبل از اجرای این طرح، معلولان بر اساس میزان نقص طبقه بندی می‌شدند، اما رسالت نظام عملکرد بر طبقه بندی معلولان طبق توانمندی و توانایی‌های آن‌هاست و مشخص می‌شود که فرد چه قابلیت‌ها و توانایی‌هایی دارد و‌ براساس آن بسته خدمات توانبخشی دریافت می‌کند.

 
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!