سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - 10 Dec 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ / ۱۷:۳۵
کد مطلب: 36748
۱
23 درصد دانشجویان افسرده هستند

شایعترین بیماری روانی در کشور افسردگی است

شایعترین بیماری روانی در کشور افسردگی است
عضو هیئت مدیره جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: مسمومیت شدید با سرب در بین معتادان به تریاک افزایش یافته است و علت آن استفاده از روغن سوخته ماشین در تریاک است.
به گزارش ایرنا، کیوان الچیان روز سه شنبه در نشست خبری بیست و هفمین کنگره متخصصان داخلی ایران افزود: قاچاقچیان تریاک برای سود بیشتر به آن روغن سوخته ماشین اضافه می‌کنند تا هم سنگین تر و هم سیاه تر شود و همین مسئله موجب شیوع بالای مسمومیت با سرب در بین معتادان به تریاک در کشور شده است.

** سن بلوغ دختران به 11.5 سال رسید
وی با اشاره به افزایش سن بلوغ در کشور نیز گفت: طی سالهای اخیر سن بلوغ در بین دختران و پسران حداقل 1.5 سال بالاتر رفته و اکنون سن بلوغ جنسی دختران در ایران به 11.5 سال و در پسران به 13.5 سال رسیده است.

وی گفت: سن بلوغ عقلی دختران و پسران نیز بالاتر رفته است و بین 15 تا 17 سالگی است اما همزمان سن بلوغ اقتصادی دختران و پسران نیز به علت مشکلات اشتغال در کشور به شدت بالا رفته و به حدود 27 سالگی رسیده است و فاصله بین سن جنسی و عقلی تا بلوغ اقتصادی حدود 15 سال است.
الچیان افزود: فاصله بین بلوغ جنسی تا بلوغ اقتصادی موجب افزایش بیماریهای روانی شده است، شایعترین بیماری روانی در کشور افسردگی است.

**23 درصد دانشجویان افسرده هستند
عصو هیئت مدیره متخصصان داخلی ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد که حدود 23 درصد دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه دچار افسردگی هستند.
وی ادامه داد: افزایش مصرف دخانیات نیز در بین جوانان و دانشجویان از خطرات مهمی است که سلامت جامعه را به خطر انداخته است، دخانیات موجب آسیب به سلولهای مغزی می‌شود و همزمان با آن افزایش مصرف فست فودها(غذاهای آماده) که بیش از حد چربی و نمک دارند نیز را نیز شاهد هستیم که موجب افزایش بیماریهای قلبی-عروقی و دیابت می شود.

الچیان گفت: مصرف الکل نیز دربین جوانان رو به افزایش است. البته در این مورد آمار دقیق نداریم. این متخصص داخلی افزود: ایران یکی از کشورهای بلاخیر است و از 54 بلای طبیعی درد نیا 45 مورد آن در ایران رخ می دهد و گاهی پس از این نوع این حوادث از جمله سیل و زلزله به علت دوری مسافت تا مراکز درمانی افراد آسیب دیده از بین می روند بنابراین آموزش همگانی به مردم درباره روشهای احیا و خودمراقبتی ضرورت دارد.

الچیان ادامه داد: مسئله مهم دیگر این است که بسیاری از افرادی که به باشگاههای ورزشی مراجعه می کنند در سنین مختلف از جمله کودکان بدون اینکه قبل از ورود آزمایشهای لازم از نظر سلامت بدنی و میزان قند خود برای آنها انجام شود، وارد باشگاه می شوند و در معرض خطرات جدی قرار می گیرند.

وی هشدار داد: همزمان با این معضلات صدا و سیما نیز انواع تنقلات شور و شیرین و مواد غذایی حاوی روعن ترانس و اسید چرب اشباع یا نمک بالا را تبلیغ می کند.
الچیان گفت: در سالهای اخیر به علت تغذیه نامناسب شیوع کمبود ویتامین دی و اسید فولیک افزایش یافته و کم تحرکی نیز به شدت بیشتر شده است. بیست و هفتمین کنگره متخصصان داخلی ایران 14 تا 17 اردیبهشت در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سرانه هزینه کرد یک زندانی 20 برابر یک دانش آموز است
پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید
پرسشنامه چندمحوری بالینی میلون (MCMI)
انتصاب یک روان شناس به سمت رئیس روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.