سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - 20 Nov 2018
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۷:۲۶
کد مطلب: 37776
۳
معرفي كتاب:

مشاوره پيش از ازدواج (نظريه و كاربست)

مشاوره پيش از ازدواج (نظريه و كاربست)
نام كتاب: مشاوره پيش از ازدواج (نظريه و كاربست) با معرفي رويكرد عوامل خطر(ريسك فاكتورها)

به گزارش میگنا اين كتاب مفيد از اين جهت كه اولين كتاب نظريه در زمينه مشاوره پيش از ازدواج در كشور است و همچنين به معرفي يك رويكرد عملي جديد مي پردازد منحصر به فرد و بسيار كاربردي است.

ازدواج موفق باعث رشد و تعالي فرد در همه ابعاد زندگي مي شود. امروزه موفقيت در ازدواج را به معني خوشحال بودن، احساس رضايت دروني از بودن با يكديگر، عشق ورزيدن به همسر و شكوفايي شخصيت در جنبه هاي مختلف مي دانند و نه صرفاً بي تفاوتي و مشكل خاصي نداشتن.
 
رسيدن به شاخص هاي ازدواج موفق ، مستلزم شناخت و درك عميق و آشنايي نسبتاً كامل، قبل از ازدواج است. با توجه به بالارفتن آمار طلاق در كشور از يك سو و لزوم و اهميت استفاده از رويكردهاي بومي و فرهنگي وابسته به بافت از سوي ديگر، يكپارچه‌كردن نظريه‌ها و كاربرد آنها بر مبناي شواهد و تحقيقات ميداني ضروري به نظر مي‌رسد. با حدود يك دهه كار مشاوره با زوج هاي در آستانه ازدواج و در آستانه طلاق و جمع‌آوري اطلاعات از طريق پرسشنامه‌هاي سنجش كيفي و مصاحبه و ضبط جلسات مشاوره و تحليل داده‌هاي توصيفي و استنباطي و در نهايت پيگيري نتايج، و از طرفي بررسي آمارها و پرونده‌هاي طلاق در سازمان‌هاي مربوطه و دفاتر حقوقي خانواده، توانستيم عوامل خطرساز پيش بيني‌كننده مشتركي را از بين داده‌ها استخراج و طبقه‌بندي كنيم.
اين عوامل با عنوان عوامل خطرساز پيش‌بيني‌كننده (PRF) معرفي شده است. بسياري از اين عوامل، عواملي هستند كه قبل از ازدواج در رابطه زوج‌ها وجود داشته‌اند اما بنا به دلايلي ناديده گرفته شده بودند.
از بررسي اين داده‌ها فرضيه‌اي شكل گرفت كه اگر اثرات اين عوامل خطرساز قبل از ازدواج كنترل شود، ميزان موفقيت در ازدواج بالاتر خواهد رفت. لذا براساس اين اطلاعات، يك پروتكل مشاوره پيش از ازدواج تدوين شد و اثربخشي آن در چند پژوهش جداگانه مورد بررسي قرار گرفت. نتايج حاصله نشانگر اثربخشي اين پروتكل بود.

قابل ذكر است كه هرچند اين مؤلفه ها كم و بيش در هر ازدواجي وجود دارد و وجود آنها به معناي غيرممكن بودن ازدواج نيست اما رويكرد عوامل خطرساز فرصتي را فراهم ميكند تا اثرات عوامل تأثيرگذار منفي قبل از ازدواج بررسي شده و زوجها با شناخت كامل‌تر از يكديگر، زندگي مشترك را آغاز كنند. اين پروتكل در راستاي كمك به كاهش آمار طلاق ارائه شده و اميد آن مي‌رود با كمك به زوج‌هاي جوان بتوان زندگي مستحكم، شاد و موفقي را به آنها هديه نمود. ما در اين كتاب سعي كرده‌ايم نظريه‌هاي روابط صميمي و همسرگزيني را در يك قالب كاربردي و با توجه به فرهنگ بومي كشورمان، يكپارچه سازيم و فرايند مشاوره همراه با مثال هاي موردي، بطور كامل توضيح داده شود. مطالعه اين كتاب براي مشاوران و روانشناسان ازدواج و خانواده و همچنين زوج هاي در آستانه ازدواج توصيه مي شود.
 
تأليف: دكتر حبيب اله اكبري، طاهره رفيع
انتشارات بات ، سال 1395
قيمت: 25 هزارتومان
براي تهيه اين كتاب با شماره هاي ذيل تماس حاصل فرماييد:
09124855372
22884391
22884392
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گذری بر نکات مهم تحقیق و پژوهش در مقطع دکتری
تغییر ساختار مغز دانش آموزان دبیرستانی با فوتبال بازی کردن!
اسباب بازی موردعلاقه پدرومادرها برای بچه‌ها چیست؟
خبری بد برای آن‌هایی که اسم اطرافیان را فراموش می‌کنند!
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...