چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 19 Dec 2018
تاریخ انتشار :
جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۳:۵۰
کد مطلب: 37809
۰
۱
مراقبت‌های اولیه سلامت روان برای ایرانیان

وزیر بهداشت:‌ اگر مجوز تربیت روان شناس بالینی را به ما بدهند به نفع سلامت است

وزیر بهداشت:‌ اگر مجوز تربیت روان شناس بالینی را به ما بدهند به نفع سلامت است
وزیر بهداشت:‌ تولیت سلامت باید واحد باشد

وزیر بهداشت درباره اقدامات وزارت بهداشت برای کودکان شین آبادی، گفت: گروهی از بهترین متخصصان کشور که مورد اعتماد خانواده های این کودکان هستند امور مربوط به درمان آنها را پیگیری می کنند و به آنها گفته ایم که دولت آمادگی دارد تا برای درمان بهتر، آنها را به هر نقطه ای از خارج و داخل کشور اعزام کند اما به دلیل تعداد زیاد اعمال جراحی مورد نیاز برای این کودکان، تصمیم اعزام این کودکان بر عهده تیم تخصصی پزشکی است.

به گزارش میگنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی در حاشیه بیست و دومین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص وضعیت خطاهای پزشکی در کشور گفت: سازمان نظام پزشکی کل کشور، معاونت درمان وزارت بهداشت و دادگاه رسیدگی به جرائم پزشکی، نهادهای رسیدگی کننده به خطاهای پزشکی هستند و آمار آن را باید از سازمانها و نهادهای مرتبط گرفت که البته دقیق نیست و آمارها نسبی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نه تنها شاهد افزایش آمار خطاهای پزشکی نبوده ایم بلکه کاهش هم داشته ایم، گفت: اگر امروز خطاهای پزشکی بیشتر دیده می شود به این دلیل است که رسانه ها گسترش پیدا کردند البته برخی اطلاع رسانی‌های نادرست جای گلایه نیز دارد زیرا در اصل خبر، دروغ، شایعه و یا بزرگنمایی است بنابراین به دلیل گسترش رسانه های مجازی، ممکن است خطاهای پزشکی را بیشتر بشنویم.

هاشمی در ادامه تاکید کرد: سازمان های مسئول در زمینه خطاهای پزشکی ادعا دارند که میزان خطاهای پزشکی در سال 94 افزایشی نداشته اما با این وجود سامانه های مختلفی برای شکایت مردم وجود دارند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین چالش طرح تحول سلامت را مطالبات بخش خصوصی و دولتی از بیمه ها دانست و گفت: امیدواریم مجلس شورای اسلامی به لایحه اصلاحیه بودجه سال 95 که از طرف دولت پیشنهاد شده رای مثبت دهد زیرا با اعتباراتی که به بیمه اختصاص می یابد مشکلات مراکز درمانی در بخش خصوصی و دولتی، شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی و پرسنل وزارت بهداشت حل خواهد شد.

اسیر حاشیه سازی ها نشویم

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سیاست وزارت بهداشت برای مواجهه با حاشیه سازی ها، تاکید کرد: از روز اول گفتم که حاشیه سازی وجود دارد اما امسال برای همه دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت این حاشیه سازی ها ایجاد می شود و لازم است تا دقت کنیم که اسیر این حاشیه سازی ها نشویم و متن را که مردم و منافع و سلامت آنها است را فراموش نکنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همواره بد اخلاقی هایی بوده که واقعیت ها را به صورت نادرست نمایش می دهند اما مهم این است که از مسیر صحیح، منحرف نشویم و تا پایان دولت این مسیر را ادامه دهیم زیرا انتظار مردم، رهبری و رییس جمهور نیز همین است.

خدمات بیمارستان قائم مشهد ادامه می یابد

هاشمی همچنین در خصوص وضعیت بیمارستان قائم مشهد نیز گفت: خدمات این بیمارستان ادامه می یابد و تا کنون بخش های زیادی از این بیمارستان نوسازی شده و علاوه بر نوسازی و بازسازی بخش های مختلف و اورژانس، طرح های دیگری نیز در دست اقدام است.

وزیر بهداشت با اشاره به بازدید قبلی خود از بیمارستان قائم، تاکید کرد: طبق گزارش های بازرسی، مشکلات کاهش یافته و برای تکمیل ساخت بخش اورژانس این بیمارستان نیز به همراه خیرین حوزه سلامت حمایت هایی خواهیم کرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیمارستان امام رضا(ع) توجه خوبی کرده است و از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری اعتباراتی به آن اختصاص داده شده است.

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برنامه های وزارت بهداشت برای تامین بهداشت روان چیست، گفت: در سالهای گذشته به صورت سنتی و سالیانه برنامه هایی در اداره سلامت روان وزارت بهداشت و دفاتر آنها در دانشگاه های علوم پزشکی وجود داشت که در حوزه اعتیاد و توسعه تخت های روانپزشکی و پیشگیری از بیماری های اعصاب و روان تمرکز داشت.

مراقبت‌های اولیه سلامت روان برای همه ایرانیان

وزیر بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت در دولت جدید کارشناسان مراقب سلامت را در مراکز بهداشتی بکار گرفت و به تدریج ایرانیان تحت مراقبت های اولیه و از جمله سلامت روان قرار می گیرند که به ازای هر 3000 نفر یک نفر مراقب سلامت فعالیت دارد تا در صورت نیاز، بیمار را به سطوح بعدی ارجاع دهد.

هاشمی با بیان اینکه عوامل بیماری زای اعصاب و روان در اختیار وزارت بهداشت نیست، گفت: بخش عمده ای از عوامل بیماری زای اعصاب و روان به فعالیت کانونها و مراجع فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مربوط می شود که اگر به درستی عمل کنند، بار اینگونه بیماری ها در کشور کاهش می یابد.

وزیر بهداشت ضمن قدردانی از رسانه هایی که در سفر قبلی خود به استان البرز به انعکاس خدمات انجام شده توسط نظام جمهوری اسلامی پرداختند، گفت: در گذشته در کشور هر سال حدود 1800 تخت بیمارستانی به ظرفیت بیمارستانی کشور افزوده می شد اما در طول مدت 18 ماه در استان البرز حدود 1000 تخت بیمارستانی، 210 پایگاه بهداشت، 67 مرکز جامع خدمات سلامت، تعداد زیادی پایگاه اورژانس و آمبولانس برای ارائه خدمات بهتر در اختیار مردم قرار گرفت اما تعداد تخت های روانپزشکی استان البرز با سه میلیون نفر جمعیت، فقط چهار تخت بود.

100 تخت روانپزشکی در استان البرز ساخته می شود

هاشمی تاکید کرد: تا پایان سال جاری در استان البرز 100 تخت روانپزشکی ساخته می شود اما کمبود تخت های روانپزشکی در کل کشور احساس می شود که این کمبودها تنها با حضور دولت برطرف نمی شود بلکه حضور خیرین و سازمان های مردم نهاد در این حوزه می تواند اثر بسیار زیادی داشته باشد زیرا این بیماران فقط مشکلات دارویی ندارند بلکه حمایت های اجتماعی از آنها اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

وزیر بهداشت همچنین در خصوص وضعیت انتقال رشته روانشناسی به وزارت بهداشت، گفت: روانشناسی حدود 50 گرایش دارد که دو گرایش آن بالینی است یعنی حتما روانشناس بالینی باید در بالین بیماران باشد که در حوزه وزارت بهداشت است و در حال حاضر دو وزارتخانه اقدام به تربیت این افراد می کنند اما مجوز آن را صرفا وزارت بهداشت نمی دهد بلکه سازمان نظام روانشناسی اقدام به ارائه مجوز به روانشناسان بالینی می کند.

تولیت سلامت باید واحد باشد

هاشمی تاکید کرد: بر اساس سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، تولیت سلامت باید واحد باشد و بنظر ما در صورتی که مجوز تربیت روانشناس بالینی را شورای گسترش آموزش پزشکی اعطا کند همه می توانند روانشناس بالینی تربیت کنند زیرا در این شورا برنامه های آموزشی و تعداد فارغ التحصیلان مورد نیاز بررسی می شود و باید در این زمینه تصمیم منطقی و خارج از احساس و به نفع سلامت بگیریم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دریافت های پزشکان، گفت: پزشکان از دو مسیر حقوق دریافت می کنند و افرادی که در این زمینه انتقاد می کنند ممکن است اطلاعی نداشته باشند که حقوق پزشکان نیز همانند سایر گروه ها، توسط دولت تامین می شود به عنوان نمونه یک متخصص جراح مغز در ابتدا 2 میلیون و 160 هزار تومان و یا یک متخصص داخلی یک میلیون و 840 تومان دریافتی دارد اما پزشکان از سال 74 از مسیر دیگری که دولت و مجلس وقت تصویب کردند نیز کارانه دریافت می کنند.

هاشمی در ادامه گفت: از سال 74 تصمیم بر آن شد که بیمارستانها خودگردان شوند و در واقع بیمارستانها، تجهیزات و درمانگاه ها را به گروه های پزشکی اجاره دادند که 30 درصد از درآمدی که یک پزشک برای بیمارستان ایجاد می کند را به وی پرداخت می کند اما ممکن است پزشکی در یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان تنها متخصص آن منطقه باشد و درآمدش بیشتر از پزشکان دیگر باشد.

وزیر بهداشت گفت: در شروع کار ما درآمد اختصاصی وزارت بهداشت 10 هزار میلیارد تومان بود اما در حال حاضر به 26 میلیارد تومان افزایش یافته و وزارت بهداشت بیشترین درآمد اختصاصی را در دولت دارد اما قانون پرداخت 30 درصد کارانه در طول سالهای زیاد تغییری نکرده و دستور کار جدید ما این است که برای آن سقف بگذاریم و نوعی وحدت رویه را در کشور ایجاد کنیم.

هاشمی همچنین در خصوص سرانه سلامت در کشور، تاکید کرد: سرانه سلامت در کشور و در بخش اورژانس و مراکز بهداشتی و درمانی هر استان با نوعی بی عدالتی مشخص می شده و مربوط به زمان کنونی هم نیست و شاید قبل از انقلاب نیز چنین بی عدالتی وجود داشته اما شکایتی که مناطقی از کشور مانند مشهد با توجه به زائرپذیری و استانهای شمالی و فارس با توجه به توریست پذیر بودن داشته اند، اتفاق جدیدی نیست و امیدواریم که نمایندگان استان خراسان رضوی کمک کنند تا بتوانیم نهاد های تصمیم گیر را راضی کنیم که همانند سایر بخش ها و مناطق کشور به این استان نیز کمک کنند.

ضرورت افزوده شدن 2000 تخت بیمارستانی در مشهد

هاشمی در پایان گفت: خوشبختانه زمین برای احداث بیمارستان540 تختخوابی مشهد توسط آستان قدس رضوی فراهم شده و باید منابع مورد نیاز را از محل فروش زمین دیگری فراهم کنیم. آرزو دارم که حداقل 2000 تخت بیمارستانی به ظرفیت تخت های بیمارستانی مشهد اضافه شود و به عهد خود وفادارم اگرچه ممکن است که راه اندازی این بیمارستان با تاخیر آغاز شود اما در ماه آینده با سرعت بیشتری به نتایج بهتری دست خواهیم یافت.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نادری
Iran, Islamic Republic of
سلام
به نظر می رسد که وزیر محترم بهداشت از شکل گیری یک طبقه اجتماعی خیلی مرفه و شکل گیری مافیای تجارت و زوال اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت بی خبراست. در مورد افزایش در آمد از 10 هزار میلیارد تومان به 26 میلیارد تومان به نظر می رسد که خبر صحیح بیان نشده است یا اشتباه وزیر بهداشت است یا نقل خیرگزاری چون در این صورت در آمد وزارت بهداشت کاهش یافته است.
در مورد انتقال رشته روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت، بهتر است وزیر بهداشت به جای درست کردن مافیا برای پزشکان آبی را که از جویبار اصلی منحرف شده است به جویبار اصلی برگرداند و مسأله سلامت را جامع تر ببیند و شامل ابعاد روان شناختی، تربیتی، اجتماعی و . . . تا با اتخاذ چنین دیدگاهی بهتر بتوان به حل مشکلات جامعه پرداخت. انتقال رشته روان شناسی بالینی به وزارت بهداشت مشکل سلامت جامعه را حل نمی کند ولی ادغام وزارت بهداشت در وزارت علوم خیلی از مشکلات فعلی کشور و به ویژه آموزش فعلی پزشکان را حل خواهد کرد و مشکل فعلی روان شناسی بالینی نیز که وزارت بهداشت ادعا می کند کارورزی ندارند نیز حل می شود.
فقط یک نمونه از ریخت و پاش هایی که در وزارت بهداشت اتفاق می افتد مورد تحلیل قرار دهیم. این موضوع که این وزارت خانه تقریبا در هر دانشگاه و هر رشته ای که ایجاد کرده است یک مجوز برای چاپ مجله هم داده است و همه مجلات این وزارت خانه نیز علمی پژوهشی هستند. بودجه این همه مجله از کجا می آید؟ محتوای بیش از 50 درصد مقالاتی که در این مجلات چاپ می شود یافته های تکراری و بی پایه و اساس است. چرا وزیر مجترم بهداشت وقت نمی گذارد که این مشکل را سر و سامانی دهد.
موضوع دیگر که تقریبا همه مردم از آن مطلع هستند عدم صرف وقت توسط پزشکان برای رسیدگی به مشکلات بیماران است. متخصص قلبی یا روانپزشکی که ظرف یک ساعت 50 تا بیمار قلبی را ویزیت می کند چگونه می تواند هم تشخیص دهد و راهنمایی کند و هم درمان. هر کس به سیستم پزشکی مراجعه کرده است این موضوع را می داند که پس از بارها مراجعه، آخر سر پزشکی پیدا می شود و تشخیص درست را میدهد. چرا بیمار باید هزینه های زیادی را بپردازد ولی حتی تشخیص های اشتباهی دریافت کند. به جز وزیر محترم بهداشت چه کسی باید به این مسائل پاسخگو باشد؟ آیا وزیر محترم اطلاع دارند که بسیاری از بیماران روان پزشکی بر اثر اتخاذ درمان های نامناسب وارد چرخه بستری شدن و اشغال تخت های بیمارستانی می شوند. برای این مشکل چه کاری انجام داده است؟ در کدام تحقیق اثر بخشی درمان های روان پزشکی و رضایت بیماران را مورد بررسی قرار داده اند. آیا سیستم روان پزشکی فعلی آنقدر منعطف هست که بپذیرد کسی بیاید در مورد عملکرد فعلی اش تحقیقی انجام دهد. در سایر رشته های پزشکی وضع چگونه است؟
زیرآب‌زن نباشیم!
دانش آموز کرمانشاهی نفر اول مسابقه جهانی ریاضی شد
خادمیاران روان شناسی و مشاوره در همه استان‌های کشور فعال می‌شود
عنوان پژوهشگر برتر کشور به دکتر فرزین رضاعی رسید
دوستهای قدیمی طلا هستند! دوستان جدید الماس. اگر یک الماس به دست آوردی طلا را فراموش نکن چون برای نگه داشتن الماس همیشه به پایه طلا نیاز داری.