يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - 19 Aug 2018
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۰:۰۵
کد مطلب: 37822
۱
بیش فعالی و اوتیسم در حال افزایش

تفاوت بیش‌فعالی با شیطنت‌های کودکانه را بشناسید

تفاوت بیش‌فعالی با شیطنت‌های کودکانه را بشناسید
به گزارش فارس، شهلا فرشیدی در آستانه برگزاری پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت با بیان اینکه بیش فعالی و اوتیسم در دنیا و از جمله کشور ما در حال افزایش است، اظهار کرد: از هر 98 نوزاد متولد شده در دنیا یک نوزاد به اوتیسم مبتلا می شود و علائم آن بعد از 2 سالی بروز پیدا می کند.

وی درباره بیش فعالی گفت: بیش فعالی ممکن است زمینه اولیه داشته باشد که با مراجعه به پزشک و درمان علت زمینه ای علائم بهبود می یابد اما گاهی بدون علت زمینه ای است که برای کنترل رفتار دارو درمانی یا رژیم غذایی خاصی به کودک تجویز می شود.

دبیر علمی پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک در ادامه افزود: بیش فعالی زمانی نگران کننده و بیماری محسوب می شود که رفتار کودک از روند طبیعی خارج و برای کودک و خانواده خطر آفرین باشد و کودک دچار اختلال تمرکز، دقت و یادگیری شود.

فرشیدی تصریح کرد: زمانیکه بیش فعالی تبدیل به بیماری شود کودک نمی تواند ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کند بنابراین در تعاملات اجتماعی نیز دچار مشکل می شود.

این فوق تخصص بیماری های متابولیک در ادامه یادآور شد: علائم بیش فعالی از سنین بالای 1.5 تا 2 بروز پیدا می کند به همین خانواده ها به محض مشاهده علائم بیش فعالی می توانند باید به پزشک مراجعه کند تا تشخیص داده شود که آیا بیش فعالی دارای علت زمینه ای است یا خیر.

وی با بیان اینکه بیش فعالی با شیطنت های کودکانه متفاوت است، خاطرنشان کرد: برخی خانواده ها کودک دارای انرژی زیاد و پرهیجان را بیش فعال می نامند این در حالی است شیطنت های کودکانه، هیجان، انرژی و ... از مهم ترین خصایص طبیعی کودکان است و با بیش فعالی متفاوت است.

دبیر علمی پنجمین سمینار با تاکید براینکه نظارت خانواده بر رفتار کودکان مبتلا به بیش فعالی لازم و ضروری است، اظهار کرد: بسیاری از کودکان بیش فعال دارای ضریب هوشی بالایی هستند که با کنترل رفتار و درمان علت آن می توان به آینده آنها کمک کرد.

نام شما

آدرس ايميل شما

دكتر طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد شد
مردم فراموش نمی کنند
مشکلات مردانه ای که باید به پزشک گفته شود
چرا مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می‌کنند؟
وقتی شما برای دیگران دعا می کنید، خدا می شنود و انها را اجابت می کند و بعضی و قتها که شما شاد و خوشحال هستید یادتان باشد که کسی برای شما دعا کرده است