چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - 23 Oct 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ / ۲۲:۵۴
کد مطلب: 37866
۱

جشن تولد کودکان را سرسری نگیرید

به گزارش سلامت آنلاین، برای کنترل برخوردهای پرخاشگرایانه و ناهنجاری های دوران کودکی بهترین روش تربیت و مراقبت از کودکان جشن تولدها و میهمانی های دوستانه است. روان شناسان معتقدند هر چقدر یک خانواده فرزندان بیشتری داشته باشد به همان اندازه شانس برگزاری جشن تولدهای متعدد را دارد و از این نظر شادتر از دیگر خانواده ها به زندگی ادامه می دهد.

مریم رقیبی، روان شناس کودکان با بیان این مطلب می گوید: «برخی خانواده ها به جشن تولد به عنوان یک پدیده مصرفی نگاه می کنند و همواره سعی دارند با خرید هدایای مهیج فرزند خود را شاد کنند، در صورتی که جشن تولد همیشه ریشه در عقاید، باورها و سنت ها دارد، از این رو بچه ها در چنین محیطی به ارتباط گرفتن با همسالان خود بیش از دریافت هدیه علاقه نشان می دهند.»

این روان شناس معتقد است، «جشن تولد برای کودکان یک پدیده و فرصت اجتماعی است در نتیجه سعی می کنند خود را اثبات کرده و مانند بزرگترها ایفای نقش کنند. آنها در چنین شرایطی کار گروه را می آموزند و با مفهوم مشارکت آشنا می شود.»

تاثیر معجزه جشن تولد بر سلامت اجتماعی کودکان
جشن تولد تاثیر شگرفی در بهبود رفتارها و برخوردهای کودکان با والدین و اطرافیانشان دارد. مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد کودکان در جشن تولد سیگنال های مثبتی از ذهن خود دریافت می کنند که این امر به چالاکی، قدرت اراده و تمایل به برقراری دوستی های بیشتر می انجامد. این انرژی به راحتی از بین نمی رود بلکه از فرزند به پدر و مادر منتقل شده و در زمان کوتاهی تاثیرات مطلوبی بر رفتارهای اجتماعی او در تعامل با خانواده و جامعه می گذارد.

معجزه جشن تولد ارتباط مسالمت آمیز خانواده و فرزند را برقرار خواهد کرد، از این رو کودکان نیز فرصت می یابند مهارت های خود را بالا برده و برای انجام کارهای مثبت و اثرگذار تلاش کنند. به نظر محققان علوم شناختی هیچ جایگزینی برای جشن تولد وجود ندارد، زیرا این کار به شکل دقیق و آرمانی کودکان را تربیت و از پیچیدگی های رفتاری و اخلاقی آنان می کاهد.

دکتر مسعود بشارت زاده، متخصص علوم تربیتی، در این باره می گوید: «جشن تولد ساده ترین راه تربیت کودکان است. هر قدر جشن تولدهای یک خانواده بیشتر باشد به همان اندازه بچه ها رفتار بهتری در برخورد با همسالان و بزرگترهای خود پیدا می کنند و کمتر با خطرات اجتماعی مواجه می شوند.»

این کارشناس خاطرنشان می کند: «بسیاری از کودکان آفریقای مرکزی و شرق خاورمیانه به دلیل فقر اقتصادی از چنین فرصتی محروم هستند، در نتیجه گاه می بینیم که هیجان های خود را در گروه های تبهکاری و باندهای بزهکاری تخلیه می کنند. پس نتیجه می گیریم جشن تولد به عنوان عاملی برای شاد زیستن سهم انکار ناپذیری در ایجاد سلامت اجتماعی خانواده و امنیت جامعه ایفا می کند.»

 چگونه یک جشن تولد سالم برگزار کنیم؟
برای برپایی یک جشن تولد خوب، سالم و خاطره انگیز باید به این نکات توجه کنیم.

۱. بچه ها تا چهار سالگی قادر به تشخیص لحظه های با ارزش خود نیستند و از سوی دیگر چندان نمی توانند دوستی های پایداری با همسالان خود داشته باشند. بهتر است تا قبل از چهار سالگی جشن تولدهای آنان را در خانه و جمع های کوچک برگزار کرده و بعد از آن میهمانی های گروهی بگیرید.

۲. به جشن تولد فرزندان خود هم چون یک میهمانی رسمی نگاه کنید. بهتر است میهمانان خود را با کارت دعوت کنید و از آنها بخواهید برای احترام متقابل به شما کارت را همراه خود بیاورند.

۳. از میهمانان خود با خوراکی های ساده پذیرایی کنید. در جشن تولد کودکان تنقلات و کیک بیشتر از شام اهمیت دارد. آنها را باسلیقه و وسواس انتخاب کرده و سهم هر یک را به اندازه کافی مشخص کنید. بهتر است در این مواقع نوشیدنی های طبیعی و میوه ها را جایگزین نوشابه های گازدار و خوراکی های شور کنید.

۴. نیمی از شادی های جشن تولد به تزئینات محیطی مراسم مربوط می شود. برای این کار می توانید از کاغذهای رنگی براق و چراغ های رشته ای استفاده کنید. قبل از هر کاری نظر فرزند خود را جویا شوید و از او بخواهید به شما در انجام این کار کمک کند. به این ترتیب مشارکت گروهی شکل گرفته و به مرور تداوم می یابد.

۵. فرزند خود را به میهمانان معرفی کنید و از او بخواهید درباره قابلیت ها، توانمندی ها و ابتکارات خود با حاضران صحبت کند. این کار اعتماد به نفس فرزند شما را بالا می برد و به او شخصیت می دهد. در پایان سخنرانی تازه واردها را به هم معرفی کنید.

یادمان باشد آنچه در ذهن بچه ها از یک مراسم جشن تولد باقی می ماند لبخندی است که بزرگ ترها و میهمانان به آنها هدیه می دهند. این لبخندها نیروی بازدارنده ای دارند که بچه ها را در محیط اجتماعی حفظ می کند. جالب است بدانید خیلی از بچه هایی که در جشن تولدهای بیشتری حاضر می شوند، لاغرتر از دیگران هستند زیرا شادی های خود را با فعالیت جسمی بیشتر آمیخته کرده و حتی گاهی برای بیشتر بازی کردن خوراکی های کمتری مصرف می کنند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ساده‌ترین راهکار برای یادگیری جدول تناوبی
علائمی که می‌گویند همسرتان اضطراب دارد
نحوه برخورد با افراد خودشیفته از نظر یک روانشناس
هزینه بالای خدمات روان شناسی چه اثری بر جامعه خواهد داشت؟
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...