پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 14 Dec 2017
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ / ۰۹:۳۶ -
1 Sep 2016
کد مطلب: 38216
۰

نیاز کشور به 16 هزار تخت روانپزشکی

میگنا: دکتر احمد حاجبی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از روند اجرای طرح سلامت روان شهرستان قوچان در جمع خبرنگاران افزود: این پیش بینی تا پایان سال 1394 برای کل کشور شده بود.

وی ادامه داد: تعداد هشت هزار و 140 تخت روانپزشکی عمدتا دولتی تاکنون در سطح کشور ایجاد شده و تنها طی پارسال هزار دستگاه تخت به این تعداد افزوده شد.

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در همین چارچوب برای نخستین بار با تغییر کاربری در بیمارستان اصلی قوچان 10 تخت روانپزشکی به این شهرستان اختصاص یافت.

وی در ادامه سرانه روانپزشک را در ایران به ازای هر 30 هزار نفر یک پزشک متخصص اعلام و بیان کرد: قوچان، بردسیر و اسکو به عنوان شهرستانهای پایلوت در طرح سلامت روان به ازای هر 15 هزار نفر یک روانشناس دارند.

دکتر حاجبی افزود: بر اساس آخرین پیمایش میزان شیوع اختلالات روانی در کشور 23.6 درصد می باشد که 16 درصد آن اختلالات افسردگی و اضطراب است.

وی ادامه داد: با تامین خدمات مراقبتی مناسب برای مردم بخش اعظم این آمار را در طول پنج سال قابل کاهش است.

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ریشه 60 درصد اختلالات روانی را مرتبط با تجربیات دوران بارداری و کودکی ذکر و بیان کرد: اگر در دوران کودکی روند تکامل به خوبی طی شود نیز این بیماریها کم می شود.
وی میزن رعایت حقوق شهروندی را نیز از عوامل موثر بر شیوع اختلالات روانی ذکر و بیان کرد: رعایت نشدن حقوق شهروندی و پایمال شدن آن نیز خطر بروز این بیماریها را بیشتر می کند.
حاجبی افزود: برای جلوگیری از شیوع اختلالات روانی اقدام جامع یکی از نیارهای اساسی است که بدین منظور بسته اقدام جامع زیر نظر فرمانداریها در حال فعالیت است.
مرکز شهرستان 180 هزار نفری قوچان در فاصله 137 کیلومتری شمال مشهد واقع است.

ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما

ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن