شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 25 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ / ۲۱:۱۵ -
11 Oct 2016
کد مطلب: 38740
۱
ضرورت حمایت فوری از مردم دچار درماندگی روانی

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی بهداشت روان

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی بهداشت روان

میگنا: بان کی مون در پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت روان، (۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ برابر با ۱۹ مهر) بر اهمیت دسترسی مراقبت سلامت روان برای همه افراد نیازمند به آن تاکید کرد.

در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: سازمان ملل متحد در روز جهانی بهداشت روان بر اهمیت دسترسی مراقبت سلامت روان برای همه افراد نیازمند به آن، صرف نظر از شرایط افراد و محل زندگی آنان، تاکید می­ کند. امسال، توجه ­ها را به سوی نیاز ضروری به فراهم ساختن حمایت فوری از مردمی جلب می­ کنیم که تجربه درماندگی روان شناختی پس از گذار از یک دوران بحران را داشته اند.

این رویدادها اشکال متفاوتی دارند. امروزه، شاهد موجی بی ­سابقه از فوریت های بشردوستانه مرتبط با درگیری ها و بلایای طبیعی هستیم. در عین حال، سالانه میلیون ­ها انسان تجاوز­ جنسی، جرایم خشونت آمیز و تصادفات تلخ را تحمل می کنند.

در اکثر مواقع، افرادی که از این مسائل رنج می ­برند، تقریبا هیچ گونه مشاوره­ آنی دریافت نمی کنند. به همین علت، در مواقع بحران بشردوستانه، افراد آموزش دیده در زمینه بهداشت روان به ندرت قابل دسترسی هستند. این در حالی است که آموزش پاسخگوهای اولیه همچون افسران پلیس، آتش­ن شان­ها، کار­کنان فوریت های سلامت و امدادگران بشردوستانه برای مهیا ساختن «کمک های اولیه روانشناختی» برای افراد نیازمند کاری کاملا ممکن است. چنین نمونه ­هایی را در هنگام شیوع بیماری ابولا در کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون مشاهده نموده ایم و این رویکرد به گونه ای گسترده­ در سوریه و برای هزاران نفر مردم آواره در یونان، نیجریه و سودان جنوبی در حال ارائه شدن است.

کمک­ های اولیه روان شناختی فقط یکی از اجزای گسترده خدمات کامل بهداشت روان در نظام سلامت کشور است که دولت ها در برنامه عملیاتی سلامت روان وابسته به سازمان جهانی بهداشت بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ به آن متعهد شده ­اند. دولت ها نیازمند توسعه نظام مستحکم مراقبت برای دوره کوتاه مدت و بلند مدت هستند. سازمان های جامعه مدنی با افزایش آگاهی، پژوهش و برنامه های جتماع محور می­ توانند از این تلاش­ ها حمایت کنند و هرکدام از ما می توانیم چگونگی ارائه پشتیبانی از دوستان، خانواده ها و همسایگان را بررسی کنیم.

در این روز جهانی بهداشت روان، اجازه دهید همگی دلسوزی و همدلی خود را نسبت به افرادی که از بحران ها­ جان سالم به در برده اند نشان دهیم و مطمئن شویم که آنان به کمک های مورد نیازشان تا هر زمان لازم دسترسی داشته باشند.

-

مهر

نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!