جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 15 Dec 2017
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ / ۱۶:۴۵ -
17 Oct 2016
کد مطلب: 38795
۰

ایرانداک مخزن پایان نامه های دانشجویان ایرانی داخل و خارج کشور

ایرانداک مخزن پایان نامه های دانشجویان ایرانی داخل و خارج کشور
مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: وظیفه این مجموعه ثبت اطلاعات، نگهداری و پالایش پایان نامه ها و رساله های دانشجویان ایرانی داخل و خارج کشور است.
نورالله رزمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به نگهداری رساله دکترای حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در ایرانداک، افزود: از سال 1347 سازمان دهی اطلاعات علمی کشور آغاز شده است اما قدیمی ترین سند مربوط به سال 1324 و سندی نیز به زبان لاتین و مربوط به سال 1930 در بایگانی وجود دارد.
وی با بیان این که این پژوهشگاه، تنها متولی جمع آوری و ساماندهی پایان نامه های دانشجویان ایرانی است، اظهار کرد: از سال 1387 جمع آوری برخط نیزآغاز شده است و هم اکنون تعداد پایان نامه های جمع آوری شده به بیش از 300 هزار جلد رسیده است؛ پایان نامه ها در شش شاخه علوم انسانی، فنی و مهندسی، هنر، کشاورزی، علوم پایه و پزشکی جمع آوری می شوند که بیشترین آمار مربوط به حوزه علوم انسانی است.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علمی ایران گفت: علاوه بر حوزه های علمیه و دانشگاه های پزشکی بیش از600 دانشگاه و موسسه پژوهشی در سامانه این پژوهشگاه عضو هستند.
رزمی در تشریح مراحل انتخاب موضوع پایان نامه افزود: در گام نخست دانشجو عنوان پایان نامه خود را ثبت و دفتر کارشناسی دانشگاه او نیز از نظر حقوقی آن را تایید می کند و دانشجو موضوع پایان نامه را پس از تایید کارشناسی حقوق دانشگاه در سامانه ثبت می کند.
-
**حذف موضوعات تکراری با استفاده از سامانه پیشینه پژوهش
وی با بیان این که برای جلوگیری از انجام کارهای تکراری سامانه ای در پژوهشگاه راه اندازی شده است، ادامه داد: قبل از شروع کار، دانشجو می تواند با استفاده از سامانه از پیشینه پژوهش و تاریخچه آن آگاه شود، تاکنون این سامانه بیش از یک صد هزار پاسخ به متقاضیان ارسال کرده است.
-
**دسترسی به مطالب پایان نامه ها در سامانه گنج امکان پذیر است
مدیر روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: پس از دریافت پیشینه و ثبت پایان نامه، دانشجو می تواند با استفاده از سامانه گنج به اطلاعات همه پایان نامه موجود حداکثر تا 20 صفحه دسترسی داشته باشد و استفاده کند.
-
**ایرانداک دسترسی به محتوای پایان نامه ها را تسهیل می کند
رزمی افزود: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) با استخراج مطالب پایان نامه ها و سازماندهی اطلاعات و تهیه واژه نامه، اصطلاح نامه و نمایه نامه موضوعی دسترسی کاربران را تسهیل می کند.
وی ادامه داد: در هر دو ثانیه سه جستجو در سامانه گنج انجام می شود و روزانه 20 هزار نفر از سامانه های ایرانداک استفاده می کنند.
رییس روابط عمومی پژوهشگاه گفت: از کارهای جدید انجام شده در ایرانداک تهیه سابقه جست وجو و مراجعه کاربران با استفاده از( logfile) است تا نیازهای کاربران شناسایی شده و دسترسی به آن ها تسهیل شود.
-
**سامانه ساعت مرکز تبادل ایده و اجرا در سیاست های کلان کشور است
رییس روابط عمومی پژوهشگاه با اشاره به راه اندازی سامانه ساعت، گفت: در این سامانه نیازهای پژوهشی دستگاه های اجرایی به محققان ارائه و همچنین کارهای پژوهشی این کار یک ارتباط دوسویه بین دستگاه های اجرایی و تحقیقاتی کشور است که بین سیاست های کلان کشور و موضوعات پژوهشی تعادل برقرار می کند.
-
**سامانه 'همانند جو' کاشف بدرفتاری های علمی است
همانند جو، سامانه ای است که در زمینه شناخت و کشف بدرفتاری های علمی و کپی پایان نامه های استفاده می شود و با هدف پیشگیری از بد رفتاری های علمی به کار گرفته شده است.
با استفاده از این سامانه می توان هر بخش از پایان نامه را انتخاب و مطالب مشابه آن را در صورت وجود در سامانه پیدا کرد.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری و زیر نظر هیات امنا با نام نمادین «گنج دانش» و شعار «به از گنج دانش به گیتی کجاست» و در قالب سه پژوهشکده فعالیت می کند.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران نماینده ایران در شبکه اطلاع?رسانی آسیا و اقیانوسیه: «اپین» نیز هست که از سوی برنامه 'اطلاعات برای همه 'یونسکو هدایت می شود، www.irandoc.ac.ir آدرس دسترسی به این پایگاه اطلاعاتی است.
-

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما

چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
یک درخت هرچقدر هم که بزرگ باشد با یک دانه آغاز میشود ، طولانی ترین سفرها هم با نخستین گام ها...