يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 16 Jun 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ / ۰۹:۵۴
کد مطلب: 38969
۰

ازدواج غلط، مشکلات روانی زوجین را تا 35 درصد تشدید می‌کند

ازدواج غلط، مشکلات روانی زوجین را تا 35 درصد تشدید می‌کند
به گزارش میگنا نیره میرصادقی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر خلاف زوج‌های نامتناسبی که هیچ شباهتی با هم ندارند، زوج‌هایی که زندگی زناشویی موفقی دارند در مقایسه با کسانی که طلاق می‌گیرند و یا زندگی زناشویی ناخوشایندی دارند، بیشتر عمر می‌کنند. این در حالی است که بر خلاف تصور عموم، نباید به خاطر فرزندان‌مان در برابر هر مشکلی سر خم کنیم، سکوت کنیم و یا ازدواجی را که به بن‌بست رسیده ادامه دهیم؛ چراکه هرگز در چنین وضعیتی فرزندان سالمی را به تربیت نخواهیم کرد.

این جامعه‌شناس ادامه داد: به سود بچه‌ها نیست که در خانواده‌هایی با رفتار خصمانه بزرگ شوند. البته متاسفانه قریب به اتفاق طلاق‌ها در کشور ما خصومت‌آمیز است و این خصومت، بعد از جدایی هم ادامه می‌یابد. به همین‌خاطر، فرزندان طلاق نیز به اندازه فرزندانی که پدر و مادرشان پیوسته باهم رفتار خصمانه دارند، حال و روز بدی دارند.

وی افزود: زندگی زناشویی از اصل یک نزاع دوستانه است و اختلاف خلقت بین زن و مرد کاملا طبیعی است؛ در واقع همین اختلاف خلقت بین زن و مرد ایجاب می‌کند که با یکدیگر پرخاش و نزاع کنند و کمتر خانواده‌ای یافت می‌شود که در طول زندگی زناشویی خود دچار بحران‌های زودگذر نشود. علاوه بر این، اگر پرخاش و نزاع اصلا صورت نگیرد، ناراحتی‌های دو طرف انباشته و متراکم می‌شود و ممکن است مثل کوه آتشفشان منفجر شود.

میرصادقی تصریح کرد: البته سازش و صمیمت، ملزوم آن است که بین زن و مرد ازدواج متناسبی صورت گرفته باشد؛ چراکه در غیر این صورت هیچ راهکاری نمی‌تواند نقش درمان‌کننده را ایفا کند و جریان زناشویی مصداق این جمله می‌شود که «خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج»، این در حالی است که علل خصومت‌ورزی متفاوت است و یکی از آن‌ها مربوط به ناتوانی زوجین در برقراری رابطه صحیح است. به همین‌خاطر، تاکید می‌شود که زوجین چه در صورت تصمیم برای ادامه رابطه و چه در صورت تصمیم بر جدایی، حتما از مشاوران مجرب و کارشناسان خانواده کمک بگیرند؛ چراکه والدین بعد از خود، بیشترین مسولیت را در قبال سلامت فرزندان‌شان بر عهده دارند و بهتر است حد متعادل را در نظر بگیرند، یعنی در مواجهه با مشکلات هم خود و هم کودکان‌شان را مدنظر قرار دهند.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: وقتی حاضر می‌شویم که یک فرد سمی را در زندگی خود حفظ کنیم و اصلا هم دنبال راه درمانش نباشیم، بخاطر خوب و بخشنده بودن‌مان نیست. این درست مثل آن است که بخواهیم ماری سمی را در خانه نگهداریم و هر روز نیش آن تحمل کنیم، فقط به این خاطر که امیدواریم روزی خوی وحشی خود را کنار بگذارد و با ما مهربان باشد.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مغز چه مدت پس از جدا شدن سر از بدن زنده می‌ماند؟
تأیید طلبی؛ زمینه شهرت‌طلبی
تاثیرات فوق‌العاده اهدای خون بر سلامت روان
یک عضو انجمن روان شناسی ایران، استاندار شد
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.