پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 23 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ / ۱۷:۲۹ -
13 Nov 2016
کد مطلب: 39111
۰

تصاوير/ برگزاری کنگره ملی نماز و سلامت روان در دانشگاه تهران

تصاوير/ برگزاری کنگره ملی نماز و سلامت روان در دانشگاه تهران
کنگره ملی نماز و سلامت روان با حضور رئیس و جمعی از استادان دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و دانشجویان علاقه‌مند و نیز مسئولان ستاد اقامه نماز کشور و با مشارکت اندیشمندان و محققان برگزار شد.
-
به گزارش میگنا، دکتر محمد خدایاری فرد، رئیس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در این کنگره، طی سخنانی، با اشاره به اینکه در ده سال اخیر با سیر نزولی دینداری و خواندن نماز در جامعه مواجه بوده‌ایم گفت: -

«تحقیقات و مطالعات علمی انجام گرفته نشان می‌دهد که عوامل مختلفی از جمله سیاسی، ‌ فرهنگی و اقتصادی در ایجاد این مسئله تأثیرگذار هستند. مطالعات نشان می‌دهند در ده سال بین ۸۲ تا ۹۲ ما سیر نزولی داشتیم و از سال ۹۲ تا کنون این امر تثبیت شده است.»
-

-
وی، مطالعات علمی و تحقیقاتی انجام شده برای تبیین این مسئله را ناکافی دانست و گفت: «مشکل عمده جامعه ما این است که بودجه‌های کلانی برای وضعیت دینداری صرف می‌شود، اما هیچ نهاد و سازمانی مطالعه‌ای در ارتباط نسبت این بودجه و وضعیت دینداری انجام نداده است. تنها مورد در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفته که دانشکده روانشناسی هم در این حوزه فعالیت‌هایی را انجام، و نتیجه آن برگزاری این کنگره است.»

دکتر غلامعلی افروز، رئیس کنگره، نیز درباره هدف برگزاری این نشست و همچنین نقش دانشکده روانشناسی در اشاعه فرهنگ نماز گفت: «هدف از برگزاری این‌ کنگره آشنایی پژوهشگران و دانشجویان با سلامت و بهداشت روانی با عنایت به مقوله نماز است، نماز کامل‌ترین پاسخ به عالی‌ترین نیاز انسان و عالی‌ترین نیاز انسان، نیاز به خود شکوفایی و نیل به کمال وجود است و خود شکوفایی در بستر دل‌آرامی و بهره‌مندی از نشاط معنوی مقدور و میسور خواهد بود.»

وی، دستیابی به مفاهیم ارزشمند آرامش با نماز، حضور قلب و بهداشت روان را از اهداف دیگر این کنگره دانست و اظهار کرد: «سازمان بهداشت جهانی تعاریف بسیاری از سلامت روان دارد اما تعریفی که من ارایه می‌دهم احساس آرامش، بهره‌مندی از اندیشه پویا و آمادگی برای تعاملات بین فردی و اجتماعی است.»

استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، در ادامه گفت: «در بسیاری از شاخص‌های جهانی چند رشته است که دانشکده‌های روانشناسی مکلف هستند، به آن‌ها بپردازند از جمله روانشناسی‌دینی، روانشناسی و دین، معنویت ودین و مثبت اندیشی. پس روانشناسی دینی از رشته‌های تخصصی است، اگر ما درباره دین بخواهیم صحبت کنیم نماز پرچم و نماد مسلمانی در جهان است. دین اسلام جهان شمول و نماز سمبل عبادت‌ها است. همه ادیان الهی نیایش دارند وظیفه رشته روانشناسی این است که با دیدگاه علمی و پژوهشی به رابطه نماز و سلامت روانی که نیاز جامعه است بپردازد. همچنین وی از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی "نیایش و آرامش روان " در دو سال آینده به میزبانی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی خبر داد.»
-

دکتر علی اکبر ارجمندنیا، دبیر علمی کنگره، درباره نحوه پذیرش مقالات کنگرۀ نماز گفت: «با بررسی‌های به‌عمل آمده ۸۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت، که تعدادی برگزیده و به صورت سخنرانی ارایه می‌گردد.

-
در ارزیابی مقالات دو ملاک در نظر گرفته شد، نخست روش‌شناسی؛ در تهیه و تدوین مطالعات دینی و مذهبی خیلی از محققین برداشت‌های شخصی خود را ارایه می‌دهند، البته آن‌ها هم باارزش هستند اما تلاش شد مقالاتی که از یک روش نسبی و مناسبی برخوردار هستند پذیرش شوند. ملاک دیگر، داشتن نگاه نو به آثار و پیامدهای مثبت نماز در سلامت روان بود.»
-

دکتر محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز گفت: «یکی از مهم‌ترین نقش‌ها و کارکردهای نماز در بازداری از منکرات است. برای اصلاح جامعه تغییر رفتارها و باورهای بنیادین فرد فرد اعضای آن لازم است. آنچه که مهم است دوری از مقوله ضایع کردن نماز است، که غیر از نخواندن و ترک آن می‌باشد. کسی که نماز می‌خواند ولی بدون رعایت شرایط آن یا با تأخیر چنین کسی نماز را ضایع کرده و آن را سبک شمرده است. باید نمازی خوانده شود که بروز آن در جامعه تجلی یابد و تداوم داشته باشد.»

در این کنگره سخنرانان دیگر به تبیین نظرات و دیدگاه‌های خودر باره نماز پرداختند.

مرجع : روابط‌عمومی دانشگاه‌تهران
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!