يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 17 Dec 2017
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ / ۱۹:۵۲ -
4 Jan 2017
کد مطلب: 39647
۱
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی:

پزشکان به‌جای درمان به پشگیری اهتمام کنند

پزشکان به‌جای درمان به پشگیری اهتمام کنند
میگنا: دكتر علیرضا مرندی در نشست معاونان اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: یکی ازمهم‌ترین شاخص‌های سلامت، شاخص امید به زندگی است که ژاپن بیشترین میزان آن را در دنیا دارد و بعد از آن سوئیس، سنگاپور، اسپانیا، استرالیا و ایتالیا هستند، انگلستان در مقام بیستم و آمریکا در رده 31 است.

وی افزود: این شاخص نشان می‌دهد که افزایش طول عمر فقط با پول و خرج کردن به دست نمی‌آید، زیرا آمریکا از نظر درآمدسرانه و ثروت بالاتراز بسیاری از کشورهایی است که سن امید به زندگی بیشتری دارند و حتی وضعیت کشورهای اسکاندیناوی از آمریکا از این نظر بهتر است.
مرندی اضافه کرد: با این حال حتی آمریکا نیز با توجه بیشتر به پیشگیری از بیماری‌ها درحال اصلاح نظام سلامت خود است و در سال‌های اخیر این کشور نیز به سمت کاهش تعداد تخت‌های بیمارستانی حرکت می‌کند و توانسته است در سال‌های اخیر 20درصد از تعداد تخت‌های بیمارستانی خود را کم کند و این دستاورد بزرگی است.

مرندی گفت: اصلاح نظام سلامت با افزایش تعداد پزشکان متخصص و فوق‌تخصص امکان‌پذیر نیست، باید پزشکان خانواده و متخصصان کودکان و روانپزشکان را بیشتر کنیم و به جای درمان به پیشگیری و آموزش مردم بپردازیم.

وی ادامه داد: مشکل اصلی کشور در حوزه سلامت، کم‌توجهی به عدالت در سلامت است، باید حمایت همه دستگاه‌ها را برای این موضوع جلب کنیم، وزارت بهداشت نباید به دنبال رهبری مدیریت عدالت در سلامت باشد بلکه باید همکاری بقیه سازمان‌ها را جلب کند و نقش هماهنگی را بین ارگان‌ها بازی کند.

وزیر اسبق بهداشت اضافه کرد: می‌گویند وزارت بهداشت فقط تا 25درصد در سلامت مردم نقش دارند، اما باید بدانیم که این 25درصد ویترین نظام سلامت است و باید الگویی مبتنی‌بر عدالت در سلامت را به همه دستگاه‌ها معرفی کنیم تا بتوانیم دیگران را هم برای حمایت از عدالت در سلامت و توجه به شاخص‌های اجتماعی سلامت دعوت کنیم.

وی گفت: اشکالی که در سیستم سلامت کشور وجود دارد این است که حتی در پوشش همگانی بیمه افراد برخوردار بیشتر بهره‌مند می‌شوند و محرومان کمتر از منابع این برنامه استفاده می‌کنند، محرومان دستشان به مسئولان نمی‌رسد، بنابراین ما باید به سراغ آنها برویم و امکانات را برایشان فراهم کنیم.

مرندی افزود: مشکل اینجاست که حتی اگر یکی از محرومان نیز به سمت ما مسئولان بیاید، چون لباس ژنده پوشیده است از جلوی در او را راه نمی دهیم.

وی گفت: درمورد شاخص‌های سلامت نباید به عدد میانگین دل خوش کنیم بلکه باید این شاخص را در بین تمام مناطق جعرافیایی و گروه‌های سنی و جنسی و تحصیلاتی ببینیم و تلاش کنیم که عدالت و توزیع عادلانه امکانات برقرار شود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: عدالت در سلامت زمانی برقرار می‌شود که خدمات سلامت حتی از قبل از تولد و از دوران بارداری ارائه شود، تغذیه سالم از همان اوایل وجود داشته باشد و برنامه تکامل چسمی، روانی،‌عاطفی و اجتماعی برای همه افراد از زمان کودکی و نوزادی اجرا شود و همه والدین نیز باید مهارت فرزندپروری را بیاموزند.

مرندی گفت: اصلاح نظام سلامت در ایران زمانی محقق می‌شود که پزشکان به جای اینکه فقط درمان کنند به پشگیری از بیماری‌ها اهتمام کنند و به مردم بیاموزند که با تغذیه سالم، کمتر نمک و روغن یا شکر خوردن و تحرک بیشتر، کمتر بیمار می‌شوند و توانمندتر زندگی می‌کنند.

وی افزود: نظام آموزش پزشکی کشور نیز باید با توجه به این رویکرد اصلاح شود و پزشکان را برای امر پیشگیری تربیت کند.

ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.