سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 21 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ / ۱۲:۲۸ -
9 Jan 2017
کد مطلب: 39693
۱
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید:

بیش از ۷ هزار جانباز اعصاب و روان به شدت بیمارند

بیش از ۷ هزار جانباز اعصاب و روان به شدت بیمارند

به گزارش ایلنا، عبدالرضا عباسپور ديروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه ۶۳ هزار و ۸۰۳ جانباز شیمیایی در کشور وجود دارد، گفت: تعداد جانبازان نخاعی ۱۹۸۰ نفر، جانبازان اعصاب و روان ۲۱۸ هزار و ۲۲۵ و سایر گروه‌های جانبازی ۲۸۰ هزار و ۴۱۴ نفر است.

وی ادامه داد: از میان آمار اعلام شده ۷ هزار و ۱۴۷ نفر جانبازان شهید اعصاب و روان با بیماری شدید هستند که به خدمات ویژه نیازمندند. همچنین ۴۶۷ هزار و ۸۴۷ جانباز تا ۶۰ سال سن دارند و ۴۸ هزار و ۳۹۷ نفر بالای ۶۰ سال هستند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: بنیاد شهید هرم خدمات درمانی دارد که در قاعده آن بیمه همگانی سپس بیمه تکمیلی، طرح پایش سلامت جانبازان و والدین شهدا، کلینک‌های تخصصی و اعزام به استان‌ها، کلینیک تخصصی و دعوت از متخصصین خارجی و در رأس آن اعزام درمانی جانبازان به خارج از کشور وجود دارد.

عباسپور توضیح داد: ۸۱۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه پایه بنیاد شهید هستند و یک میلیون و ۶۶۸ هزار و ۷۹۶ نفر از بیمه تکمیلی بنیاد شهید استفاده می‌کنند که علت بیشتر بودن افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی این است که برخی از افراد جامعه ایثارگری تحت پوشش بیمه دستگاه‌هایی که در آن مشغول به کار هستند؛ قرار دارند اما از بیمه تکمیلی بنیاد استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیمه تکمیلی بنیاد شهید سقف ندارد، گفت: خدمات ما فارغ از درصد جانبازی به همه ایثارگران و افراد تحت تکفل بدون دریافت هیچ گونه فرانشیز ارائه می‌شود و سه هزار و ۵۰۰ مرکز که بیشتر آن‌ها خصوصی هستند طرف قرارداد ما قرار دارند و دیگر بیمارستان‌ها نیز همکاری لازم را با ما دارند و در صورت مراجعه به ایثارگران خدمات ارائه می‌کنند.

معاون بنیاد شهید اظهار کرد: در یک سال گذشته ۲۳ هزار نفر از والدین شهدا و افراد دیگر از خدمات پرستاری بنیاد شهید نیز استفاده کردند و بیش از ۳۸۸ هزار نفر از خدمات بستری بهره‌مند شدند.

وی با اشاره به طرح پایش سلامت تصریح کرد: ۶۱۰ پزشک عمومی در طرح پایش سلامت به منازل جانبازان می‌روند و در صورت نیاز این عزیزان را به کلینک‌های تخصصی ارجاع می‌دهند همچنین بیش از ۲۵ تیم تخصصی به استان‌ها و روستاهای کم برخوردار اعزام شده‌اند که در یک سال اخیر هزار و ۸۸۳ نفر را ویزیت کردند.

عباسپور با اشاره به اینکه ۳۹ پزشک متخصص از خارج از کشور در یک سال اخیر به ایران آمدند و ۹۸۵ مورد ویزیت و ۲۱۷ مورد جراحی داشتند، افزود: ۱۲ نفر از جانبازان نیز در این مدت برای درمان به خارج از کشور اعزام شدند. همچنین ما جانبازانی داریم که دچار شرایط و بیماری‌های خاصی شدند که در دنیا ویژه است. بنابراین در حین عمل آن‌ها از چندین متخصص خارجی و داخلی در قالب یک تیم استفاده می‌کنیم.

معاون بنیاد شهید در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه جانبازان معمولا در مورد خدمات درمانی انتقاداتی دارند، گفت: در سال ۹۴ دانشگاه تهران پژوهشی را برای ما انجام داد که نشان می‌داد ۸۰ درصد جامعه ایثارگری از خدمات درمانی رضایت داشتند.

وی با بیان اینکه طرح پایلوت درمان جانبازان شیمیایی و بیماران ریوی در کل کشور در حال انجام است، گفت: پایش‌های تخصصی یک دور در همه استان‌ها انجام شده و به زودی دور دوم نیز برای تمامی جانبازان انجام می‌شود و نرم‌افزاری در بنیاد ایجاد شده که اطلاعات درمانی جامعه ایثارگری در آن ثبت می‌شود.

عباسپور در ارتباط با جانبازان اعصاب و روان افزود: بیماری این عزیزان مزمن است بنابراین شبکه آموزشی برای آن‌ها تدوین شده که به خانواده‌های آنان نیز آموزش‌هایی داده شود. بر این اساس ۶۰ هزار نفر از همسران این جانبازان آموزش‌های خاص دیدند و همچنین در این شبکه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد، شادکامی و... نیز داده می‌شود. تلاش ما این است که بر روی مسائل روحی کار کنیم و نیاز دارویی را کم کنیم زیرا در این شرایط سطح رضایت جانبازان و خانواده‌هایشان بالا می‌رود و عوارض آن برای این عزیزان و به ویژه خانواده‌هایشان کم می‌شود.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید خاطرنشان کرد: همچنین اردوهای دوره‌ای تفریحی و درمانی نیز برای این جانبازان در نظر گرفته شده است و البته با توجه به اینکه تخت روانپزشکی در بیمارستان‌ها کم است ما به این مساله مستقیما ورود کردیم به طوری که ۱۰ مرکز تخصصی روانپزشکی را در اختیار داریم و ۹ درصد تخت‌های روانپزشکی کشور برای بنیاد شهید است. همچنین خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناسی نیز تحت پوشش بیمه بنیاد قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود؛ بیمارستان‌های اعصاب و روان بنیاد شهید به یک شرکت خاص واگذار شده است، گفت: در جهت یکپارچه سازی خدمات و استفاده از یک پروتکل درمانی بیمارستان‌های اعصاب و روان زیر مجموعه یکی از شرکت‌هایی است که ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به بنیاد شهید است، در این مراکز قصد نداریم که نیروهای باتجربه خود را در زمینه درمان جانبازان اعصاب و روان از دست بدهیم و همچنان با آن‌ها همکاری خواهیم کرد.

عباسپور در زمینه کمیسیون تشخیص درصد جانبازی اظهار کرد: آیین نامه تعیین درصد با استفاده از تجارب بین المللی و همکاری سه دستگاه وزارت دفاع، ستاد نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران نوشته شده است که میزان از کارافتادگی افراد را مشخص می‌کند. تعیین درصد جانبازی پیش از سال ۷۲ موقت بوده است و ما از همه کسانی که در آن زمان درصد جانبازی گرفتند درخواست کردیم که مجددا برای گرفتن درصد قطعی خود مراجعه کنند. در حال حاضر نیز کاهش درصد نداریم اما ممکن است افزایش درصد نیز نداشته باشیم.

وی در ارتباط با جانبازان مدافع حرم ادامه داد: مدافعان حرم و خانواده‌های آن‌ها برای ما همانند جانبازان دفاع مقدس و خانواده‌هایشان هستند و همانند آنان نیز خدمات دریافت می‌کنند.

عباسپور در پایان با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده کسری نخواهیم داشت، گفت: در زمینه تعداد آمبولانس با محدودیت روبرو هستیم برای نمونه در تهران کمتر از ۲۰ آمبولانس داریم که تنها به موارد اورژانسی می‌پردازد.

 

نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!