شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - 4 Jul 2020
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ / ۱۰:۳۹
کد مطلب: 39730
۱
فیسبوک تویتر Google+ Cloob خدمتی دیگر به مظلوم ترین بیماران در قالب طرح تحول سلامت؛

1000 تخت جدید روانپزشکی در کشور افتتاح می شود

1000 تخت جدید روانپزشکی در کشور افتتاح می شود
میگنا: به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، ارائه خدمات بهداشتی به ویژه در حاشیه شهرها در قالب طرح تحول سلامت، عاملی شد تا نظام مراقبت های روانپزشکی به سطح یک خدمات بهداشتی و درمانی در سطح مراکز بهداشتی برده شود و تاکنون بیش از 800 کارشناس سلامت روان به کار گرفته شدند تا بتوانند به مردم، خدمات ارزشمندی را ارائه داده و موجب کاهش آسیب های اجتماعی شوند.
در ادامه گزارش آمده است: در مدتی کوتاه و با عزم و تلاش فراوان، بیش از 1000 تخت روانپزشکی و توسعه امکانات جنبی و وابسته احداث شد که در مقایسه با 9527 تخت فعال کنونی(شامل 7566 تخت دولتی و 1961 تخت بخش خصوصی) شاهد افزایش بیش از 105 درصدی در نظام مراقبت های بالینی حوزه روانپزشکی خواهیم بود. این میزان گسترش زیرساخت ها به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور در مقایسه با امکانات محدود کنونی، انقلابی در حوزه روانپزشکی کشور محسوب می شود.

این گزارش می افزاید:در ماه های پایانی سال 95 به طور همزمان در سطح 31 دانشگاه علوم پزشکی کشور، 58 شهرستان و 66 بیمارستان، تخت های جدید روانپزشکی افتتاح می شود و یکی از مهمترین ویژگی های این تخت ها، این است که در زیر مجموعه بیمارستانهای عمومی کشور ایجاد شده اند تا ضمن کاهش بار منفی حضور بیماران در مراکز خاص نگهداری بیماران مزمن روان، آنها بتوانند از سایر امکانات مراقبتی سلامت بهره کافی و وافی را ببرند.

در ادامه آمده است : امروزه با توسعه شهرنشینی و حرکت جوامع به سوی صنعتی شدن، شاهد تاثیر عوامل تنش زای عصبی هستیم که موجب بروز بیش از پیش اختلالات عصبی می شوند. در ایران نیز در صورت عدم پیش بینی تمهیدات و زیرساخت های مراقبتی بیماران اعصاب و روان، شاهد ناامنی در ابعاد فردی و بطور فراگیر در سطح جامعه خواهیم بود. «درحوزه روانپزشکی علاوه برکمبودهای عمومی وفرسودگی تخت های بیمارستانی، به دلایلی مانند بی بضاعتی بیماران مزمن روان، فقدان اهتمام لازم متولیان امر رفاه اجتماعی، تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات عمده این حوزه از سوی بیمه ها، عدم سودآوری فعالیت و سرمایه گذاری در ساخت بخش روان و... نه تنها مورد استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی واقع نشده بود بلکه مدیریت بخش دولتی در دوران گذشته، از پاسخگویی و ورود به این موضوع، طفره می رفتند.»
در ادامه آمده است : در مسیر اجرای طرح تحول نظام سلامت به بیماران مبتلا به بیماری های روانپزشکی به عنوان یکی از محروم ترین اقشار جامعه، نگاه و توجه ویژه ای شد به گونه ای که مجریان این طرح، با اولویت بخشی به حوزه اعصاب و روان و فراهم آوردن منابع مورد نیاز، نسبت به ایجاد زیرساخت های پیشگیری و مراقبت های درمانی این بیماران، اقدام کردند.

در پایان ابراز امیدواری شده تا توسعه زیرساخت های حوزه روانپزشکی و حمایت های مادی و معنوی از بیماران مزمن روان، در دولت های آینده با مشارکت و همراهی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گیرد تا مظلوم ترین بیماران، به خدماتی شایسته دسترسی داشته باشند.
مرجع : ایرنا migna.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

علم روانشناسی در بازاریابی محصولات فناوری
راه‌های پذیرش اشتباه؛ چگونه اشتباهتمان را بپذیریم؟
کورى عاطفى در زندگى مشترک
تلقین چیست و چطور از قدرت آن استفاده کنیم؟
احتمال ابتلای بیماران کووید-۱۹ به "اختلال استرس پس از سانحه"
دكتر محمدباقر ثنايي ذاكر پدر مشاوره خانواده ایران درگذشت + عکس
چرا در فضای مجازی به دنبال لایک و فالوئر هستیم؟
ازدواج با فرد وابسته و رازهایی که باید بدانید
می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی امنیت داشته باشید؟ این ۱۰ نکته را بخوانید
چگونه از شر افسردگی 30 سالگی رها شویم؟
دستورالعمل تاسیس مراکز مشاوره تلفنی و روانشناسی غیرحضوری غیردولتی
خستگی تن را با خوابیدن در می‌کنید، با خستگی ذهن چه می‌کنید؟
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.