چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 13 Dec 2017
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۴:۳۰ -
11 Feb 2017
کد مطلب: 40020
۳
۱

وزارت بهداشت، وزارتی صرفا جسمانی است!

وزارت بهداشت، وزارتی صرفا جسمانی است!
به گزارش ايسنا حسین نحوی نژاد در مرکز روزانه آموزش توانبخشی بیماران روانی مزمن «احبا» گفت: در حوزه بیماران روانی مزمن در ابتدای کاریم اما شدیدا اعتقاد دارم که به جای آنکه همواره به تاریکی لعنت بفرستیم بهتر است شمعی روشن کنیم زیرا تکرار محرومیت‌ها و تاریکی‌ها باعث دلسردی بیشتر می‌شود.

وی ضمن تاکید بر آنکه نیاز است آمارهای واقعی و میدانی را به دست آوریم و به مسئولان و مردم ارائه کنیم؛ ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود 15 درصد افراد هر جامعه دچار ناتوانی‌هایی هستند، پس از این آمار برخی مدعی شدند که در ایران 10 میلیون معلول داریم، همه ترسیدند اما وقتی آمار واقعی و میدانی را به دست آوردیم دیدیم 2 درصد جامعه هستند که دچار معلولیت‌های شدید بوده که روند زندگی روزمره‌شان را با مشکلاتی روبرو کرده است تا جاییکه نیاز به خدمات حمایتی سازمان بهزیستی دارند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی ادامه داد: در حال حاضر 100 هزار بیمار روانی مزمن تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند این در حالیست که تعریف بهزیستی از بیمار روانی مزمن یک تعریف علمی نیست بلکه عملیاتی است تا بتوانیم این افراد را به چرخه حمایت وارد کنیم.

نحوی نژاد تاکید کرد: باید بتوانیم آمار واقعی را نشان دهیم تا توانایی صیانت از حقوق این افراد را داشته باشیم و در خصوص حقوق‌شان چانه زنی کنیم. وی در ادامه از عدم همکاری مناسب وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی در حوزه بیماران روانی مزمن انتقاد کرد و گفت: مشکل ما این است که وزارت بهداشت ما صرفا وزارت بهداشت جسمی است و آنقدر که به دنبال واردات میکروسکوپ‌های خاص جراحی چشم و یا تجهیزات MRI، سی تی اسکن و ... است به فکر بیماران روانی مزمن و مسائل روانپزشکی نیست تا جایی که همواره مهجورترین بخش بیمارستان‌ها بخش روانی آنهاست.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه از ساختارهای بیمه‌ای نیز انتقاد کرد و افزود: همواره در ساختارهای بیمه‌ای با مشکل روبرو هستیم زیرا بیمه‌های ما به هیچ عنوان پیشگیری محور نیستند.

نحوی نژاد تصریح کرد: مشکل وزارت بهداشت این بود که بیمه‌ها را تحت اختیار ندارد که بیمه‌ها را هم گرفتند. حالا می‌خواهیم ببینیم از این به بعد چه می‌کنند و می‌توانند مشکلات این حوزه را حل کنند؟
.

وی ادامه داد: باید در ادارات، کارخانجات، مدارس و ... تست‌های سلامت روان به صورت فعال وجود داشته باشد و افراد به صورت صحیح مورد پایش سلامت روان قرار گیرند زیرا تبدیل شدن یک فرد عادی به یک بیمار روانی مزمن مسئله عجیب و دور از انتظاری نیست و هر فرد عادی می‌تواند در صورت عدم حمایت‌های مناسب در مواقع بحران و ... دچار مشکلات روانی شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر جامعه با معلولیت جسمی بسیار راحت‌تر از معلولیت‌های روانی کنار می‌آید و همین مسئله است که خدمات روانپزشکی را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

نحوی نژاد در ادامه ضمن بیان آنکه اکنون سازمان بهزیستی تبدیل به پستویی شده که هر جا نمی‌توان مسئله‌ای را رسیدگی کرد آن را به بهزیستی واگذار می‌کنند گفت: قانون تشخیص مصلحت نظام در حوزه مبارزه با مواد مخدر چند قانون دارد که یکی از آنها قانون مبارزه با مواد مخدر بوده که در ماده 15 آن آمده است که فردی که سوء مصرف مواد مخدر داشته و قصد ترک دارد چنانچه نتواند به صورت سرپایی موفق به ترک اعتیاد شود بهزیستی موظف به تامین فضا و پیگیری مسائل درمانی آن است.

وی ادامه داد: این در حالیست که در ماده 16 همین قانون آمده است که معتادین متجاهری که تجاهر به اعتیاد در سطح شهر دارند و قصد ترک مواد مخدر را نداشته باید توسط نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی و ... نسبت به ترک آنها اقدام شود.

معاون امور توانبخشی بهزیستی تصریح کرد: پس از سال‌ها که دیدند بهزیستی در ماده 15 موفق عمل کرده است و مسئولیت خود را انجام داده و آنها نتوانستند حتی یک مرکز ماده 16 در کشور راه اندازی کنند. مسئولیت مراکز ماده 16 را نیز در برنامه ششم توسعه به بهزیستی واگذار کردند. در حالیکه بهزیستی یک سازمان حمایتی است و شوکر و باتوم ندارد و سوال ما این است که اگر بهزیستی نتواند پاسخگوی ساماندهی معتادان متجاهر باشد چه کسی جوابگوی این مسئله خواهد بود؟.

نحوی نژاد ادامه داد: 99 درصد تحت پوششان ما به ما بد و بیراه می‌گویند چون خدمات بهزیستی کیفیت دارد اما کمیت ندارد وقتی ما در این سازمان ماهیانه 70 هزار تومان مستمری به خانواده‌ای با مشکلاتی فراوان می‌دهیم چطور باید انتظار داشته باشیم که مورد بد و بیراه‌های آنها قرار نگیریم؟

وی ادامه داد: بهزیستی سازمانی درجه 2 است که در کابینه جایی ندارد و در این چند سال اخیر هر اقدامی صورت گرفته به خاطر تلاش‌های محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور است و آن هم نه به علت سمت وی در بهزیستی بلکه به خاطر آنکه ایشان 12 سال نماینده مجلس بوده و از نفوذ خود برای حل مسائل بهزیستی استفاده می‌کند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک و همچنین غربالگری‌ها در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: درصد کمی از افرادی که مشاوره‌های ژنتیک را انجام می‌دهند نیازمند انجام آزمایشات ژنتیک هستند که هزینه‌های این آزمایش‌ها بسیار سنگین است به همین دلیل بهزیستی خواهان آن شد که از محل افزایش تعرفه پیامک‌های همراه اول و همچنین دیتاهای اینترنتی مبلغی به این سازمان تعلق گیرد تا بتواند هزینه‌های این آزمایشات را برای این افراد تامین کند اما وزارت بهداشت به محض آنکه متوجه این طرح شد بر روی آن دست گذاشت و این عوارض را از آن خود کرد و بهزیستی را از این اعتبار محروم کرد.

نحوی نژاد ادامه داد: نمی‌گویم بهزیستی بی عیب است بلکه برخی مشکلات ما شاید از تعلل‌ها و کم سوادی‌های خود ما باشد اما همکاری وزارت بهداشت نیز با ما مطلوب نیست.
وی در ادامه ضمن اشاره به راه اندازی مرکز روزانه آموزش و توانبخشی بیماران روانی مزمن «احبا» گفت: در این مرکز حرفه آموزش را محور قرار دادیم و امیدوارم شاهد آن باشیم که تمامی بیماران روانی مزمن بتوانند در کنار خانواده خود آسایش و آرامش را تجربه کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
بفرما ،بااین اوضاع وزارت بهداشت راجع به مسائل روانشناختی، انتقال روانشناسی بالینی به این وزارتخانه اشتباه محض است
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند...