جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - 3 Jul 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۵:۱۶
کد مطلب: 40022
۱
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران انتقاد کرد

فرار اورژانس از خدمت‌رسانی به بیماران روانی

فرار اورژانس از خدمت‌رسانی به بیماران روانی
به گزارش فارس، نصر در مراسم افتتاحیه مرکز آموزش و توانبخشی بیماران روانی مزمن (احبا)، گفت: بیماری روانی متأسفانه یک انگ اجتماعی قلمداد می‌شود، محرومیت‌های شغلی برای این افراد بیداد می‌کند و برچسب بیمار روانی باعث شده تا این افراد از محل کار خود اخراج شوند و قانونی نیست که از آنها حمایت کند.

وی با انتقاد از تبعیض نسبت به این افراد، گفت: در هیچ کجای دنیا این گونه نیست؛ ما عقب رفته‌ایم و خانواده‌ها برای بستری بیمارشان مشکل دارند. گفته شده 9 هزار تخت بیمارستانی داریم اما برای بستری یک بیمار روانی باید پارتی داشته باشیم. 

نصر گفت: مشکل خدمات بیمه‌ای هم هست چرا که خیلی از خدمات را پوشش نمی‌دهند گاهی یک خدمت درمانی را تا 15 میلیون می‌دهند اما یک خدمت روانی را صد هزار تومان هم پوشش نمی‌دهند. بیمار جسمی به هر دلیلی می‌تواند بستری شود اما برای بیمار روانی کاری نمی‌کنند. این یک مصیبت است و باید پرسید چرا تا این حد تبعیض قائلند. 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: محرومیت قانونی هم داریم و از این بیماران حمایتی نمی‌شود، حقوقشان پایمال شده و مقاومت در وزارت بهداشت و رفاه نیز وجود دارد. ظرف 15 سال گذشته در راستای تدوین قانون بهداشت سلامت روان تلاش‌های زیادی کرده‌ایم اما هنوز در کمیسیون اجتماعی دولت نیست و اندر خم یک کوچه مانده‌ایم.

وی تصریح کرد: نمی‌توانم پاسخی برای این داشته باشم که چرا وقتی خانواده بیمار روانی به اورژانس تماس می‌گیرد آنها می‌گویند به ما ربطی ندارد. اقداماتی شده اما هنوز هم ابتدایی است و نمی‌توانیم به آن افتخار کنیم. در کشور ما قانون صفر یا یک برای این بیماران وجود دارد، قانون مربوط به سال 1304 است و تغییری نکرده در حالی که درمان‌هایمان تغییر کرده است. 

نصر افزود: علاوه بر دلسوزی باید کاری کنیم چون اقدامات کافی نیست، متأسفانه بیماران روانی گاهی با کارتن‌خواب‌ها یکسان دیده می‌شوند و باید برای حقوق آنها کاری کرد. 15 سال پیش اولین کشور در منطقه بودیم که از قانون سلامت روان حرف زدیم اما اکنون آخرین کشوری هستیم که هنوز آن را تصویب نکرده اما عراق و افغانستان آن را تصویب کرده‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سابقه ما در این زمینه درخشان است اما طی سال‌های گذشته کاری نکرده‌ایم و هنوز ابتدای راهیم.

همچنین در این مراسم روحانی رئیس هیأت مدیره مرکز روزانه احبا، گفت: امیدوارم کمک کردن به بیماران اسکیزوفرنی نهادینه شود چرا که اکنون این گونه نیست؛ برای بیماران سرطانی، کلیوی و MS کمک‌های خوبی می‌شود اما بیماران روانی مظلوم هستند و برای رفاه حال آنها باید چاره‌ای اندیشید.

ده‌باشی مدیرعامل مرکز احبا نیز گفت: برای حمایت از بیماران روانی تعامل سازمان‌های مردم‌نهاد، شهرداری، بهزیستی و وزارت بهداشت باید باشد چرا که جای این گونه خدمات در جامعه خالی است. در این مرکز هزار پرونده بیمار داریم که نیاز به کمک دارند؛ هزینه‌های ایاب و ذهاب آنها بالاست و به راحتی نمی‌توانند به این مرکز بیایند.

وی افزود: ما تنها درآمدمان از محل 50 یارانه بهزیستی 17 میلیون تومان است که هزینه‌های ما حداقل 3 برابر این مبلغ است و به هر بیمار سرانه 340 هزار تومان می‌دهیم که 150 هزار تومان آن از خانواده گرفته می‌شود البته هنوز ما رقمی نگرفته‌ایم اما هزینه‌ها بالاست و نیاز به کمک داریم. 

 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کورى عاطفى در زندگى مشترک
تلقین چیست و چطور از قدرت آن استفاده کنیم؟
احتمال ابتلای بیماران کووید-۱۹ به "اختلال استرس پس از سانحه"
دكتر محمدباقر ثنايي ذاكر پدر مشاوره خانواده ایران درگذشت + عکس
چرا در فضای مجازی به دنبال لایک و فالوئر هستیم؟
ازدواج با فرد وابسته و رازهایی که باید بدانید
می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی امنیت داشته باشید؟ این ۱۰ نکته را بخوانید
چگونه از شر افسردگی 30 سالگی رها شویم؟
دستورالعمل تاسیس مراکز مشاوره تلفنی و روانشناسی غیرحضوری غیردولتی
خستگی تن را با خوابیدن در می‌کنید، با خستگی ذهن چه می‌کنید؟
قرص شب امتحان؛ بیداری به شرط اعتیاد
با بددهنی و عصبانی بودن شوهرم چه برخوردی کنم؟
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.