پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 23 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۰:۵۲ -
14 Feb 2017
کد مطلب: 40050
۰

«علاقه دانش‌آموزان» ملاک شیوه‌نامه جدید هدایت تحصیلی است

«علاقه دانش‌آموزان» ملاک شیوه‌نامه جدید هدایت تحصیلی است
به گزارش فارس، مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از همایش معاونان آموزش متوسطه ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن اجتماعات باشگاه فرهنگیان برگزار شد،‌ فعالیت‌های معاونت پرورشی در مدارس را اختیاری عنوان کرد و افزود: در راستای اجرای نگرش جدید تربیتی، معاونت‌های متوسطه و ابتدایی برای حل مشکلات مدرسه از جمله هدایت تحصیلی دانش‌آموزان باید انجام فعالیت‌هایی را به معاونت پرورشی پیشنهاد دهند تا برنامه‌های پرورشی و فوق برنامه بر اساس نیازهای دانش‌آموزان تدوین شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: اگر مدل مفهومی در ساختارها وجود نداشته باشد، ساختارها سلیقه‌ای خواهد شد و اهداف تربیتی محقق نمی‌شود. وی تدوین نظام جامع هدایت تحصیلی را ضروری دانست و ادامه داد: در این نظام که در حال تدوین است و اتمام آن نیازمند گذشت زمان است، دانش‌آموز از دوره پیش‌دبستانی تا پایه نهم توسط مشاوران و در مسیر گرایش و علاقه‌هایش هدایت می‌شود که البته مشاوران تحصیلی باید در همه مقاطع و پایه‌ها حضور داشته باشند.

فیض گفت: برای حل مشکل هدایت تحصیلی در کوتاه مدت، شیوه‌نامه‌ای را تدوین و به استان‌ها ارسال کردیم که در آن رویکرد ما در هدایت تحصیلی، ظرفیت‌سازی بر اساس پاسخگویی حداکثری به تقاضای دانش‌آموزان است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، حذف آزمون‌های غیراستاندارد و عضویت معاون آموزش متوسطه در شورای هدایت تحصیلی را از جمله اقدامات حوزه ستادی عنوان کرد و افزود: توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی نیاز به مبنا دارد و این مبنا نیازهای شغلی جامعه است؛ بنابراین با مهندسی معکوس می‌توان نیاز جامعه به فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مختلف را مشخص کرد و دانش‌آموزان را به آن سمت هدایت کرد.

وی تصریح کرد: در شیوه‌نامه جدید هدایت تحصیلی، الگوی توسعه متوزان اصل نیست، بلکه آنچه اصل است علاقه دانش‌آ‌موز است و تلاش خواهیم کرد تا حد امکان ظرفیت‌ها به سمت تحقق علایق دانش‌آموز به پیش برود.

فیض خاطرنشان کرد: وظیفه مدیران و مشاوران هدایت تحصیلی گرایش‌های دانش‌آموزان است تا آنها آزادانه و آگاهانه هدایت شوند و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند.

وی از طراحی 2 فرم جدید برای هدایت تحصیلی در شیوه نامه ارسالی خبر داد و افزود: فرم اول هدایت تحصیلی یک فرم توصیه‌ای است و در فرم دوم، اولویت‌هایی برای دانش‌آموزان مشخص شده است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: در فرم شماره 2 افرادی که در اولویت الف قرار دارند در یک محدوده زمانی اقدام به ثبت نام می‌کنند و در صورتی که در زمان تعیین شده افرادی از اولویت الف ثبت‌نام نکنند، افرادی از اولویت «ب» می‌توانند جایگزین آنها شوند و این روند تا اولویت‌های جیم و دال نیز ادامه دارد.
فیض تصریح کرد: اولویت‌ها نیز براساس معدل کتبی نمرات خردادماه سال‌های هفتم، هشتم و نهم در دروس موردنظر و همچنین علاقه افراد تعیین می‌شود و افراد باید حد نصاب لازم را کسب کنند.
وی افزود: افرادی که متقاضی ثبت‌نام در مدارس غیردولتی هستند، شامل محدودیت زمانی ثبت‌نام نمی‌شوند اما باید حد نصاب رشته مربوط را کسب کرده باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!