جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 24 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۶:۱۲ -
15 Feb 2017
کد مطلب: 40064
۱
معاون اجتماعی وزارت بهداشت در نخستین کنگره پزشکی اجتماعی؛

همه دستگاه‌ها باید مسوولیت اجتماعی خود در راستای سلامت همگانی را بپذیرند

همه دستگاه‌ها باید مسوولیت اجتماعی خود در راستای سلامت همگانی را بپذیرند
‎به گزارش وبدا؛ دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، در نخستین کنگره پزشکی اجتماعی با محوریت پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان رویکردهای فرابخشی با محوریت عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در جهت کاهش بیماری‌های غیرواگیر ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه معاونت اجتماعی و تاسیس آن در وزارت بهداشت، به ضرورت نگاه اجتماعی به حوزه سلامت پرداخت و گفت: حداکثر ۲۵ درصد موضوعات سلامت مرتبط با مدیریت نظام سلامت است و ۷۵ درصد خارج از حدود اختیارات آن قرار دارد و نیاز به تعامل با دستگاه‌ها و نهادهای دیگر است.

وی افزود: دستگاه‌ها و سایر نهادها باید پذیرای مسوولیت اجتماعی خود در راستای سلامت همگانی باشند. در همین راستا تاکنون با وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه‌هایی در سطح وزرا امضا شده است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ادامه با پرداختن به مساله فرهنگ‌سازی در حوزه سلامت به راه‌اندازی شورای فرهنگ سلامت در وزارت‌خانه تحت نظر معاونت اجتماعی اشاره کرد و افزود: از راه‌های گوناگونی هم‌چون صدا و سیما می‌توان تاثیری خوب و پایدار در راستای پیش‌برد سلامت جامعه گذاشت.

دکتر ایازی با اشاره به تولید و پخش سریال پریا در تلویزیون با موضوع ایدز گفت: پخش این سریال باعث شد حساسیت اجتماعی در این زمینه بالا برود و مراجعات برای تست و آزمایش ایدز بنا بر آمار معاون بهداشت، چندین و چند برابر افزایش یابد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است. در حالی که در سینمای ما که در همین مدت جشنواره فیلم فجر هم داشتیم متاسفانه سیگار کشیدن را نمایش می‌دهند و ضرورت دارد که در این زمینه فرهنگ‌سازی شود و یکی از این مجاری سینما است که می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی بسیار داشته باشد.

دکتر ایازی در پایان به اهداف توسعه هزاره و سپس توسعه پایدار پرداخت و گفت: انسان سالم محور توسعه پایدار است. امروزه در همه کشورها، عامل تهدید سلامت انسان‌ها، بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن است و کنترل و پیش‌گیری از آن وظیفه همه دستگاه‌ها و نهادها و و کلیه افراد جامعه است. توسعه پایدار سلامت از مسیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت اتفاق می‌افتد.

بنا بر این گزارش پیش از دکتر ایازی، دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فن آوری وزیر بهداشت، سخنرانی کرد و دکتر احمد کوشا، مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گزارشی از وضعیت بیماری‌های غیرواگیر و برنامه‌های وزارت بهداشت در این زمینه ارایه داد. گفتنی است نخستین کنگره پزشکی اجتماعی با محوریت پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر از ۲۶ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است.
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!