چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 Apr 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ / ۱۰:۱۵
کد مطلب: 40281
۱
پژوهشگر علوم روانشناسی :

فرجام سیاه ازدواج سفید

فرجام سیاه ازدواج سفید

به گزارش میگنا سعید عزیزی پژوهشگر علوم روانشناسی در گفت و گو با زنجانم در رابطه با ازدواج های سفید اظهار داشت:ازدواج سفید یک مفهومی است که در غرب با عنوان جاست فرند یا دوست اجتماعی معرفی شد.

وی با اشاره به جامعه ایران اسلامی افزود : ما در ایران دوست اجتماعی نداریم دوست اجتماعی در ایران به معنای دوستان خانوادگی مطرح می شوند و یا دوستانی که دو جنس موافق باهم دارند.

عزیزی با بیان تفاوت منظور و مفهوم غربی از دوست اجتماعی با مفهوم آن در ایران ادامه داد: برداشت و منظور غرب از دوست اجتماعی نه تنها دوستی های غیر هم جنس بود بلکه برقراری رابطه جنسی را هم در بر می گیرد که هیچ تعهدی را برای طرفین ایجاد نمی کند تا هر وقت که خواستند بتوانند رابطه را قطع کنند.

وی با اشاره به سنت های ایرانی اسلامی جامعه تاکید کرد:این جاست فرند در ایران معروف شد به ازدواج سفید اما این نوع ازدواج نه تنها مبنای عقلی و شرعی ندارد حتی مبنای وجدانی و عرفی هم ندارد.

این پژوهشگر با اشاره به آسیب ها و معضلات این نوع ازدواج ها خاطر نشان کرد: به این ازدواج ها از هر منظری بنگریم و از هر زاویه ای نگاه کنیم و از هر بعد از آن بخواهیم صحبت کنیم قابل بحث است و آسیب زایی آن ملموس است.

وی با اشاره به بعضی از معضلات و پیامد های ازدواج های سفید یا آور شد:آسیبهای روانی شدید از عمده پیامدهای این ازدواج است افسردگی از انواع مختلف علی الخصوص افسردگی ماژور و حاد از جمله این آسیب هاست.

عزیزی دلیل اصلی این نوع آسیب ها را برقراری رابطه عمیق عاطفی دانست و افزود: اگر انسان حتی  با یک موجود و یا یک حیوان حتی وحشی یک مدت ارتباط داشته باشد و در یک مثال کاملا ملموس ماهی های سفره هفت سین که نهایتا ۱۰ روز مهمان خانه های ما هستند ارتباط فقط چشمی برقرار می کند  دل بسته آن می شود چه برسد به اینکه با کسی یک رابطه عمیق عاطفی، روحی، جسمی و ذهنی برقرار کند و بخواهد قطع کند آسیب های بعضا جبران ناپذیری به همراه دارد.

وی با اشاره به ساخت وجودی انسان تاکید کرد:اگر فردی دارای روح ،قلب و عاطفه باشد قطعا از این رابطه ها آسیب می بیند

کسانی که دایه دار و ترویج کننده  این نوع ازدواج ها هستند افرادی هستند که  یا نظام خانواده را نمی شناسند و یا به شدت مغرض اند و قرار است چیزی به اسم خانواده که برای ما قداست دارد را از هم بپاشند.

 

مرجع : دانا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

امروزه مراجعه به روان شناس براي مشاوره تبدیل به فرهنگ شده است
شناسایی افراد مبتلا به آسیب روانی با تحلیل صدای آنها
زندگینامه مشاهیر: علی اکبر شعاری نژاد
چربی خون بالا در 25 درصد از دانش‌آموزان ایرانی
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند