شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 16 Dec 2017
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۹:۴۱ -
6 Mar 2017
کد مطلب: 40295
۲
۱

جزییات هولناکی از پرونده قتل ستایش

جزییات هولناکی از پرونده قتل ستایش
قاضی با سابقه‌ای که 4هزار حکم اعدام صادر کرد:
اعـدام چاره کار نیست

روزنامه ايران نوشت: قاضی معروفی که طی سال‌ها به‌عنوان رئیس دادگاه‌ کیفری در تهران به هزاران پرونده قتل و جنایت رسیدگی کرده است می‌گوید: «هرچند برای حدود 4 هزار پرونده حکم به قصاص و اعدام متهمان داده‌ام، اما اعدام را چاره ساز نمی دانم.»
نورالله عزیز‌محمدی، قاضی بازنشسته برای همه خبرنگاران حوادث روزنامه‌ها چهره‌ای شناخته شده است. در دوران قضاوت در دادگاه‌های کیفری استان تهران، حدود 4 هزار و 500 محاکمه قتل انجام داده و با وجود صدور حدود چهار هزار حکم قصاص می‌گوید: «به ناچار زمانی که در دادگاه‌ها بر مسند دادرسی نشسته‌ام و در مقابل حقوق دیگران قرار گرفته‌ام ملزم به صدور چنین رأیی شده‌ام. از زمانی که کار قضاوت را آغاز کردم فکرم این بود که عمق مسائل را کشف کنم. این قاضی بازنشسته معتقد است در پیشگیری از جرم باید کارهای اساسی انجام دهیم. «من به این نتیجه رسیده‌ام که در وهله اول باید زمینه ارتکاب جرم از بین برود.»
وی به پرونده «امید برک» قاتل سریالی زنان اشاره کرد و گفت: در جلسه دادگاه از او پرسیدم انگیزه‌ات از قتل 10 زن چه بود که جواب داد: «این جنایت‌ها از زمانی شروع شد که وقتی در آژانس کار می‌کردم سهمیه‌بنزینم نصف شد و کارم را به ناچار از دست دادم.» بنابراین انگیزه‌های مالی یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌ها در پرونده‌های مربوط به قتل است.

عزیز‌محمدی اظهار کرد: «پدرم هشت سال پیش توسط پسر 17 ساله‌ای که معتاد بود کشته شد. در بررسی‌ها پی بردم پدر و مادر این جوان از هم جدا شده بودند که هر کدام دوباره ازدواج کردند در حالی که اختلاف شدیدی بین فرزندان حاصل از ازدواج دوم‌شان وجود داشت. قاتل پدرم قربانی جامعه بود و من او را مجرم نمی‌دانستم. با توجه به چنین پیشینه‌ای از او شکایتی نکردم و این جوان را بخشیدم. هر چند خانواده‌ام در جلسه دادگاه ابتدا درخواست قصاص کردند اما بعد با تأسی از من از قاتل گذشت کردند.»

قاضی عزیز محمدی وکیل مدافع خانواده ستایش قریشی – دختر بچه افغانی که اوایل امسال در ورامین کشته شد- درباره حکم قصاص و اعدام قاتل این دختر بچه نیز گفت: در جلسه دادگاه نظری در این باره ندادم.

این قاضی که صبح دیروز در نشست بازخوانی جنبه‌های جرم‌شناسی و روانپزشکی پرونده قتل «ستایش قریشی» سخن می‌گفت، به ضرورت پیشگیری از وقوع جرم در زمینه کاهش جرایم اشاره کرد و یادآور شد در محاکمه قاتل ستایش فقط در رابطه با اثبات جرم و دلایل پرونده صحبت کردم و سخنی درباره قصاص نگفتم. برش جزئیات تازه ای از قتل «ستایش»
قاضی ‌ابراهیم اسلامی در اين نشست با بیان جزئیاتی از پرونده این جنایت تکان دهنده اظهار کرد: قاتل ستایش در محل زندگی‌اش به «فرهنگ» معروف بود. دربررسی‌ها مشخص شد وی عاشق دختری شده اما آن دختر او را تنها گذاشته بود.

اسلامی که یکی از قضات صادرکننده رأی حکم پرونده ستایش است، ادامه داد: قاتل ستایش بنا بر اظهاراتش در سه چهار سال گذشته هر روز مشروب می‌خورد و در محل زندگی آنها امکان دسترسی به مشروبات الکلی فراهم بود. او چند روز قبل از قتل ستایش مصرف مشروبات الکلی و سیگار را بیشتر کرده بود. او در یک طبقه از خانه‌ای دو طبقه به صورت مستقل و تنها زندگی می‌کرد. روز حادثه خواهرزاده قاتل، با ستایش در حیاط سرگرم بازی بودند و زمانی که ستایش تنها شده بود امیرحسین (قاتل) ستایش را به بهانه‌ای به محل زندگی‌اش (طبقه دوم) برده بود.بعد هم به بهانه‌ای به ستایش تجاوز کرده و پس از آن زمانی که صدای بازشدن در و‌ مادر ستایش را شنیده بود هاج و واج مانده بود.

اسلامی با بیان اینکه قاتل ستایش در دادگاه رابطه جنسی را کتمان کرد، اظهارداشت: قاتل ستایش بعد از قتل سیگار کشیده و شروع به پیامک زدن کرده بود. آن شب وی در کنار جسد ستایش خوابیده و فردای آن روز با دوستش مشورت کرده بود. او پس از مشورت مقداری اسید برای سوزاندن جسد تهیه کرده‌ اما آن مقدار اسید کافی نبود. به همین خاطر دوباره اسید تهیه کرده اما این بار نیز جسد نسوخته بود که بار آخر قاتل با تهیه الکل جسد را سوزانده بود. او پس از این اتفاق اسفند دود کرده و شب دوم را نیز همراه با بقایای جسد ستایش سپری کرده بود.

وی با اشاره به هوش بالای عامل این جنایت، گفت: روز سوم پس از حادثه، امیرحسین دچار عذاب وجدان شده و با بستگانش مشورت کرده بود، وی پس از صحبت با پدرش و امام جماعت محل اقرار به گناه کرده و دستگیر شده بود. در تست‌هاي روانشناسي که از امیرحسین گرفته شده میانگین هوش وی بین 102 تا 105 بود.

قاضی اسلامی با تشریح اظهارات قاتل ستایش در دادگاه گفت: قاتل ستایش درجلسه دادگاه سناریوی خود را عوض و سیاست دفاعی اتخاذ کرد. درجلسه دادگاه باید احراز می‌شد که قاتل ستایش ماهیت قتل را درک کرده و پس ا‌ز آن اقدام به قتل کرده یا خیر.

وی در کمال رشد عقلی قرار داشت و می‌دانست ماهیت جرم و حکمش چیست. امیرحسین در جلسه دادگاه گفت می‌دانستم قتل چیست و مجازاتش چه است.
قاضی دادگاه کیفری یک استان تهران افزود: در این پرونده فضای مجازی را بشدت رصد و جست‌وجو کردم، اعتقاد دارم قاتل ستایش، خود یک بزه‌ دیده است. مادر ستایش در جلسه دادگاه چند بار بی‌حال شد و هنگام صدور رأی با همکاران قضایی دچار اختلاف شدیم. یکی از قضات استدلالش بر این بود که با توجه به کودک بودن قاتل ستایش، او نباید اعدام شود.
در جلسه دادگاه با توجه به اقرار قاتل ستایش رأی صادر کردیم اما درباره تجاوز به عنف با توجه به علم قاضی رأی صادر شد.
نام شما

آدرس ايميل شما

نرگس
Iran, Islamic Republic of
ولی این بی انصافیه،درسته که‌ خیلی از مجرمان و در حقیقت بیشترشون آسیب دیدگان جامعه هستند ولی ما نباید مسئولیت خود فرد رو نادیده بگیریم به نظر من نگاه قربانی داشتن فقط تا حدی به جاست
چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.