چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - 23 Oct 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ / ۲۱:۴۹
کد مطلب: 40300
۱

تصریح قرآن و روان‌شناسی بر تاثیر متفابل شناخت و هیجان

به گزارش ایکنا، صدیقه رضایی‌دهنوی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان، امروز ۱۶ اسفند، با موضوع «رابطه شناخت و هیجان در قرآن و روان‌شناسی» در همایش بین‌المللی مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم، سخنرانی کرد.

رضایی‌دهنوی در آغاز سخنش گفت: واقعا ما به مطالعه بین رشته‌ای نیاز داریم، اما موانعی وجود دارد از جمله اینکه ما سریع در خصوص برخی از مسائل جبهه می‌گیریم که این درست نیست. همچنین وجهه قرآنی ما بر رشته‌های دیگر ما غلبه دارد و ما روان‌شناسی و دیگر علوم را زیر سوال می‌بریم.

وی افزود: در این مقاله لایه‌های وجود انسان بر طبق آیات قرآن و دیدگاه‌های آیت‌الله جوادی‌آملی تشریح شده است و در موج سوم رفتارگراها ما می‌بینیم که اجزای مختلف انسان باید با هم در نظر گرفته شود. ما شناخت و هیجان را از دیگاه قرآن اصطلاح‌شناسی کرده‌ایم که هر گونه آگاهی را در بر می‌گیرد. در قرآن نیز برای بررسی دو اصطلاح شناخت و هیجان واژه‌های تفقه، تدبر و تفکر را در نظر گرفته‌ایم و در خصوص هیجان، قلب و فواد را در نظر گرفته‌ایم.

وی در پایان گفت: در نتیجه بیان کرده‌ایم که روان شناسی و قرآن تصریح کرده‌اند که شناخت و هیجان بر هم تاثیر می‌گذارند و نتیجه گرفته‌ایم که در زمینه تاثیر برخی از آیات قرآن وقتی سخن از قلب می‌شود، موارد را جدا می‌کنند. در خصوص خودشناسی و تربیت دینی نیز مباحثی را در خصوص رابطه شناخت و هیچان بیان کرده‌ایم که مبلغان این رابطه را رعایت نمی‌کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ساده‌ترین راهکار برای یادگیری جدول تناوبی
علائمی که می‌گویند همسرتان اضطراب دارد
نحوه برخورد با افراد خودشیفته از نظر یک روانشناس
هزینه بالای خدمات روان شناسی چه اثری بر جامعه خواهد داشت؟
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو