چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 22 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ / ۰۹:۴۷ -
27 Mar 2017
کد مطلب: 40468
۱

ازدواج سپید یا ازدواج وحشی؟

ازدواج سپید یا ازدواج وحشی؟
همگی با واژه‌ ازدواج‌های معمول که در جوامع شرقی و غربی مرسوم است آشنا هستيم. ازدواج‌هایی که گاه سنتی است و خانواده‌ها باب آشنایی زوج‌ها را می‌گشایند و یا مدرن كه خود افراد بدون دخالت خانواده ها با توجه به ويژگيهاي شخصیتی خود و فرد موردعلاقه، اقدام به ازدواج مي كنند. باتوجه به تعاریف امروزی می‌توان حتی این نوع ازدواج‌ها را سنتی دانست. ازدواج‌هایی که با آدابی خاص آغاز می‌شود و با ثبت رسمی پایان می‌گیرد. اما با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و افزايش آمار طلاق و حتي مشكلات اقتصادي در كلانشهرها متاسفانه برخي گزارشات حاكي از ظهور نوعي ديگر از ازدواج در جامعه است . ازدواجي روي هوا به نام ازدواج سپيد!

اما ازدواج سپید چیست؟
ازدواج سپید از نام‌های مختلفی برخوردار است. هم باشی، هم‌زیستی، هم خانگی و ... از نام‌های ازدواج سپید است که به درست و به‌ اشتباه در جای هم به کار می‌روند. منظور از ازدواج سپید؛ زندگي مشترك زن و مرد زير يك سقف است بدون اينكه خطبه عقد و يا صيغه بين شان جاري شود با همديگر رابطه‌ جنسی هم دارند.
این نوع ازدواج از تاریخی طولانی برخوردار است. در تعریفی جالب در دهه ‌1950 در آلمان به این نوع ازدواج وحشی نیز می‌گفتند. این تقابل در قیام‌های سال 1962، با کم کردن نفوذ مذهب و کنترل‌های اجتماعی، کاهش یافت و راه را برای این‌گونه از ازدواج‌ها باز کرد.
دلایلی که برای افزایش ازدواج سپید برشمرده‌اند شامل مسائل اقتصادی، عدم مسئولیت‌پذیری افراد و تغییر هنجارها است.
دلایلی که باعث می‌شود برخي افراد ازدواج سپید را برگزینند، شناخت بیشتر و دقت در احوالات شریک زندگی پیش از ازدواج است! افرادی که فرزندان طلاق هستند ممکن است به دلیل ترس زیادی که از طلاق دارند، در بافت فرهنگی خاص ازدواج سفید را آغاز کنند که برای جلوگیری از مطلقه شدن بتوانند بهترین و درست‌ترین تصمیم را اتخاذ کنند.
از سویی مشکلات اقتصادی و معیشتی باعث می‌شود افراد به دلیل عدم تحمل بار اقتصادی ازدواج سنتی به ازدواج سپید روی بیاورند که بر طبق قولی معمولاً در ازدواج‌های سپید افراد هزینه‌های ازدواج را مشترک می‌پردازند. اما این نوع ازدواج براي جوامع انساني آسیب‌زا است.
در گزارش‌هایی که از این نوع ازدواج در خارج از کشور شده است، میزان خشونت و سوءاستفاده از زنان بیشتر گزارش می‌شود.چراکه مسئولیت کمتری در این افراد وجود دارد.
از سویی به دلیل فعال بودن جنسی این زوج‌ها، امکان باروری‌های ناخواسته وجود دارد که داراي تبعات و پيامدهاي منفي قانونی و قضایی خواهد بود و خطرات سقط‌جنین و كاهش فرزندآوري را به همراه دارد.
در این نوع ازدواج‌هاي ظاهري، برخي بانوان ساده لوح  به امید رسمی شدن رابطه اي كه به ازدواج رسمی و دائم منجر شود ، وارد اين رابطه‌ سياه می‌شوند اما پس از مدتی به دلیل عدم ثبت ازدواج، و سوء استفاده مكرر مرد از جسم زن،  اگر مرد از ادامه‌ رابطه صرف‌نظر کند، زن ازلحاظ روحی و رواني شدیداً به مشکل برمی‌خورد و زندگي اس تباه مي شود.
در انتها شاید شناخت درست و مؤثر فردی که انتخاب کرده‌ایم، مهم باشد اما نباید این شناخت، باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری شود. به‌کارگیری از مشاوره‌ پیش از ازدواج مي تواند در امر مهم تصمیم‌گیری کمک شایانی کند.
آشنایی‌های پیش از ازدواج که به‌صورت خانوادگی و فردی صورت می‌گیرد می‌تواند شناخت خوبی به افراد در مورد چگونگی رفتار فرد موردنظرآن‌ها دهد و این سرنخ‌ها و مشاوره‌ پیش از ازدواج، در حالت کلی می‌تواند به جمع‌بندی مثبتی برسد.
-
میلاد زارعی
مشاور و آزمونگر
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!