سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 12 Dec 2017
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ / ۱۶:۵۹ -
27 Apr 2017
کد مطلب: 40702
۲
۱

بازار مکاره کارورزی تعطیل شد!

دکتر محمدعلی بشارت
بازار مکاره کارورزی تعطیل شد!
به گزارش میگنا دکتر محمدعلی بشارت استاد روانشناسی و عضو شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی ایران درباره لغو گذراندن دوره کارورزی برای متقاضیان فعالیت حرفه ای در حیطه روان شناسی و مشاوره طی یادداشتی در کانال خود نوشت :
-
مدیریت بی کفایت نهاد آموزش و پرورش، در دهه های گذشته، مدارس دولتی را ناکارآمد و از درون متلاشی کرد تا مدارس و نظام های ناکارآمد دیگری با القاب و اهداف متفاوت، از جمله ارتقاء کیفیت آموزش، از خاکستان همین دیار سربرآورند و فرزندان و آموزش و پرورشمان را به خاک سیاه دیگری بنشانند!

نهاد دانشگاه و آموزش عالی کشور نیز چندی است، که با همان بی کفایتی ها، به بلیه مدرسه زدگی (مدرسه از نوع و نمونه ایرانی آن) مبتلا شده است و مشغول تبدیل ذخائر طلا به خاک سیاه است!

مشکلات مربوط به کارورزی ها به ماهیت دانشگاه های مدرسه ای ما بر می گردد که در مدارکش هیچ خبری از سواد واقعی، تجربه آزمایشگاهی (مثل مهارت های بالینی، کارورزی و ...) و پژوهش علمی نیست؛ باری که می رود تا با هدف نجات بر دوش موسسه ها و سازمان ها و مراکز خصوصی محصول همین نظام قرار گیرد، اما اسیر فساد فراگیر آن می شود و برگ سیاه دیگری بر این دفتر می افزاید!

حکایت کارورزی مورد نظر و مصوب سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به خوبی از این قاعده تبعیت کرد و به فساد تقریباً مطلق مبتلا شد و در صبحگاه روز دوشنبه چهارم اردیبهشت 1396 عمرش به پایان رسید.
البته آن تفسیر و این رخداد چیزی از مسولیت اعضای مرکزی سازمان، چه به دلیل تصویب چنین طرحی و چه به خاطر تعلل و تاخیر در الغای آن، نمی کاهد! باشد تا دیگر چنین تصمیماتی گرفته نشود!

مسولیت اصلی ضعف فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه کارورزی ها و مهارت های عملی رشته، مستقیماً بر عهده دانشگاه های محل تحصیل آنها است. این ضعف به صورت اساسی باید با برنامه ریزی های صحیح در دانشگاه ها برطرف شود. سایرین، اعم از مراکز، موسسه ها، سازمان ها و متخصصان امکانات لازم برای چنین هدفی را در اختیار ندارند و اصولاً هم برای چنین هدفی تاسیس و تولید نشده اند.

محصول چنین ضعف بزرگ و نابخشودنی ای، صاحبان مدارکی است که عناوین تخصصی بر کاغذ نوشته هایشان بسیار و تخصص در کارشان بسیار اندک است؛ همان ها که یکی از اقلام معاملات بازار مکاره کارورزیشان اخذ وجه و امضای کاغذ بود و بس! و الزام سازمان نیز هم ادبار اجبار داوطلبان بی پناه و بی گناه بود و هم ادامه سودجویی کاسبان علم!

اکنون که با همت و درایت اعضای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، مصوبه کارورزی جهت اخذ پروانه نظام در جلسه مورخ چهارم اردیبهشت 1396 به اتفاق آراء ملغی شد، داوطلبان پروانه را دیگر نه اجباری هست و نه عذری که به کسب و کار اهل این بازار رونق دهند. هشدار که عمر و سرمایه زندگی تان را بیهوده هدر ندهید؛ کار خود را هوشمندانه بسازید؛ نزد دارندگان راستین علم و عمل بروید و صحیح بیاموزید و در عمل به آموخته ها، که اصل این علم است، مهارت و تجربه کسب کنید؛ که علم روانشناسی و مشاوره بدون عمل از مصادیق درختان بی ثمر است. تعجیل نکنید تا به بیراهه نروید.

به زودی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به منظور تقویت مهارت های عملی بالینی و خدمات درمانی و مشاوره ای اعضای سازمان در سطح کشور اقدام خواهد کرد. یکی از زمینه های تعامل بین سازمان و اعضای سازمان، که معتقدم اصلی ترین زمینه تعامل این دو محسوب می شود، همکاری جهت رفع نواقصی است که دانشگاه های مدرسه ای ما به دلیل بی برنامگی، سهل انگاری و کم فروشی بر هر دو طرف تحمیل کرده اند. از شما که گذشته است و برای فارغ التحصیلان آینده نیز امید فرجی از این مدرسه ها نیست. ما را راه نجاتی جز تعامل و همکاری برای تدوین ضوابط صحیح، طرح ها و مصوبه های عالمانه و خردمندانه، و راه کارهای کوتاه مدت و زودبازده به منظور تقویت توانمندی های عملی روانشناسان و مشاوران صادق و سخت کوش کشورمان نیست؛ جوانانی که چشم امید روانشناسی و مشاوره و خیل عظیم نیازمندان به خدمات حرفه ای روانشناختی به آنان دوخته شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

حاجی فیروز
Iran, Islamic Republic of
ظاهرا از کارورزی چیزی گیر اعضا محترم شورای محترم نظام روان شناسی و مشاوره نمی اومده . زدن زیر میز بازی . خخخخ
روانشناسی تمسخر و شوخی!
چرا وقتی در صف می ایستیم عصبانی می شویم
وظیفه و نقش پدر د‌ر تربیت فرزند‌ان
مناسبت ترین زمان ها برای دریافت وعده های غذایی و کاهش وزن
وقتی شما برای دیگران دعا می کنید، خدا می شنود و انها را اجابت می کند و بعضی و قتها که شما شاد و خوشحال هستید یادتان باشد که کسی برای شما دعا کرده است