سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 16 Jan 2018
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ / ۱۴:۲۲
کد مطلب: 40932
۲
۶

ورود غیرپزشکان به آزمایشگاه ها باعث اعتراض پاتولوژیست‌ها شد

ورود غیرپزشکان به آزمایشگاه ها باعث اعتراض پاتولوژیست‌ها شد
نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، با انتقاد از ورود افراد غیرپزشک به آزمایشگاه های تشخیص طبی، گفت: وزارت بهداشت بنگاه کاریابی نیست، بلکه باید سلامت مردم را تامین کند.

به گزارش میگنا دکتر فرید کرمی در گفتگو با مهر و فارس، اظهار داشت: متاسفانه وزارت بهداشت با تصمیمی که در ارتباط با فارغ التحصیلان علوم پایه گرفته است، باعث شده در حوزه پزشکی عقبگرد داشته باشیم.

وی با اعلام این مطلب که تربیت متخصص آزمایشگاه در ایران شبیه کشورهای پیشرفته است، افزود: این افراد اول طب عمومی را پشت سر می گذارند و آزمایشگاه به عنوان تخصص تلقی می شود.

کرمی از درخواست آزمایش بیمار به عنوان درخواست مشاوره پزشکی نام برد و گفت: متخصص آزمایشگاه با توجه به نتیجه آزمایش بیمار، به پزشک توصیه می کند که کدام آزمایش را برای بیمار تجویز کند و این الگویی است که در مراکز آزمایشگاهی پیشرفته دنیا اعمال می شود.

وی تاکید کرد: این مشاوره پزشکی باعث می شود آزمایش های غیر ضروری انجام نشود و در نتیجه بیمه ها نیز متضرر هزینه های اضافی نخواهند شد.

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با اشاره به تعداد زیاد فارغ التحصیلان علوم پایه در کشور، گفت: تربیت لجام گسیخته علوم پایه از سال ها قبل در کشور، باعث شده امروز با حجم زیادی از افراد بیکار علوم پایه مواجه باشیم که از وزارت بهداشت درخواست شغل دارند.

وی ادامه داد: این افراد می بایست در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مشغول کار شوند، زیرا آموزش بالین ندیده اند که بتوانند با بیمار در ارتباط باشند.

کرمی گفت: متاسفانه لابی های قوی این افراد در وزارت بهداشت باعث شده تا وزیر را مجاب کنند که فارغ التحصیلان علوم پایه به عنوان متخصص آزمایشگاه مشغول کار شوند. در حالی که نمی توان یک تخصص را از دو منبع پذیرش کرد.

وی از رشته پاتالوژی به عنوان مادر طب بالین نام برد و افزود: این اقدام باعث نابودی طب خواهد شد. زیرا، سپردن اداره آزمایشگاه و امضای جواب پزشک به غیر پزشک، به سلامت مردم و بیماران آسیب خواهد زد.

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت بنگاه کاریابی نیست، گفت: کجای دنیا، نفع بیمار در این است که کار پزشک را یک غیر پزشک انجام دهد.

کرمی ادامه داد: براساس الگوی رایج در کشور ما، برای تربیت متخصص آزمایشگاه، فرد پس از قبولی در دانشگاه و عبور از کنکور 7 سال در حوزه طب درس خوانده و پس از چهار سال طی کردن دوره تخصص، امتحان دستیاری داده و سرانجام می‌تواند در آزمایشگاه به عنوان فعالیت کند.

وی افزود: انجمن آسیب شناسی ایران در اعتراض به این اقدام وزارت بهداشت، شورای عالی نظام پزشکی را خطاب قرار داده و از اعضای این شورا می خواهد که نسبت به این تصمیم نادرست واکنش نشان دهند.

وی افزود: در کشور ما شرط متخصص آزمایشگاه شدن، داشتن مدرک طب عمومی است که این خود الگوی کشورهای توسعه‌یافته بوده و در واقع تخصص آزمایشگاه یک تخصص پزشکی است. اما با این دستورالعمل یک گام به عقب برداشته و کسانی که پزشک نیستند مجوز مدیریت آزمایشگاه را پیدا می‌کنند و در واقع این اقدام وزارتخانه تحت تأثیر لابی قوی PHD های علوم پایه انجام گرفته است.

کرمی ادامه داد: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته های علوم پایه همچون خون‌شناسی، میکروب‌شناسی و بیوشیمی به دلیل اینکه در مراکز تحقیقاتی، ظرفیت این میزان پذیرش برای کار فارغ‌التحصیلان را ندارد، از لابی خود در وزارت بهداشت استفاده کرده و در واقع آیین‌نامه‌ای در این زمینه تهیه شده است.

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت این آیین‌نامه را امضا کرده ولی هنوز ابلاغ نشده است.

وی اضافه کرد: درخواست آزمایش در واقع درخواست مشاور پزشکی است و درخواستی میان دو پزشک بوده که اگر با این اقدام، طرف مقابل پزشک نباشد، دودش بر چشم بیماران خواهد رفت.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
منافع شما به خطر افتاده چه ربطی به وزارت بهداشت داره؟
اگر متخصص نمی‌خواهید، بگویید!
Iran, Islamic Republic of
مگر می‌شود یک تخصص را از دو منبع پذیرش نمود؟ یعنی کاری کرد که هم دانش آموختگان زیست شناسی و هم پزشکان در یک جا به هم برسند و هر دو متخصصِ یک کار واحد شناخته شوند؟ اگر چنین چیزی ممکن است، چه نیازی به وجود هر دو رشته است؟!

http://tabnak.ir/fa/news/697501/اگر-متخصص-نمی‌خواهید-بگویید-پذیرش-یک-تخصص-از-دو-منبع-ممکن-نیست image_728105
شوت زاده
Iran, Islamic Republic of
به نظر می رسد وزارت بهداشت عقلانیت را پیشه خود کرده و دارد به وظایف قانونی خود عمل می کند آن وقت عده ای که تا کنون از این وضعیت بی قانونی نان می خورده اند لقمه های چاق خود را در خطر می بینند
عارفه
Iran, Islamic Republic of
اعتراض ناحق پاتولوژيست ها بخاطر گرفتن انحصار از آنهاست
Spain
این نظر شماس پروفسور
مسعود
Russian Federation
این تصمیم ظلم بزرگی در حق کارشناسان علوم آزمایشگاهی که تو آزمایشگاه های تشخیص طبی دارن خاک میخورن و از جونشون مایه میزارن.اگه قراره بعد پاتولوژی کسی صاحب حق تو آزمایشگاه باشه اون کارشناسای علوم آزمایشگاهی هستند که باید رشته شون احیا بشه نه phd های دارای بیس کارشناسی زیست و جانور شناسی میکروبیولوژی که نود درصدشونم مدرک دانشگاه آزاد خراب شده رو دارن
چه متخصصی چه بیماری ای را درمان می کند؟ فرق فلوشیپ با فوق تخصص!
ویژگیهای افراد سوداوی و علائم غلبه خلط سودا
مهارت های اجتماعی؛ یاری گر کودک در مشکلات
تبیین نظریه واقعیت درمانی  ویلیام گلاسر
دعا لاستیک یدک نیست که هرگاه مشکل داشتی از ان استفاده کنی بلکه فرمان است که تو را به راه درست هدایت می کند.