سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 16 Jan 2018
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ / ۰۱:۰۳
کد مطلب: 41019
۱

مجلس: بکارگیری نیروهای فاقد صلاحیت بالینی در آزمایشگاه ها متوقف شود

به گزارش مهر، محمد نعیم امینی فرد درباره اعتراض پاتولوژیست ها نسبت به آیین نامه اخیر وزارت بهداشت مبنی بر بکارگیری نیروی های فاقد صلاحیت بالینی، گفت: در قانون سال ۶۷ به وزارت بهداشت اجازه داده شد تا پزشکان عمومی ، داروسازان، دندانپزشکان و همچنین دارندگان مدارک دکتری در یکی از رشته های علوم پایه مانند میکروب شناسی، بتوانند در بعضی از رشته های علوم پایه با گذراندن دوره های خاص نسبت به مسئولیت فنی آزمایشگاه ها در برخی از دانشگاه های خاص اقدام کنند.

وی ادامه داد: اجرای قانون مذکور چندین سال به جهت آنکه با استانداردهای موجود فاصله داشت، مراعا ماند؛ حال اخیرا وزارت بهداشت اقدام به تدوین آیین نامه ای برای اجرای این قانون کرده است که موجی از اعتراض ها را در بین متخصصان آسیبشناسی بالینی و تشریحی پدید آورد تا جایی که بارها تجمعاتی نیز جلوی درب مجلس و سایر مکان ها از سوی موافقان و مخالفان شکل گرفت که البته کمیسیون بهداشت مجلس این نحوه برخورد و آوردن مطالبات صنفی جامعه پزشکی به کف خیابان با توجه لزوم رعایت شان والای این حرفه را به صلاح نمی داند.

امینی فرد یادآور شد: در ابتدا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تمایلی برای ورود به این موضوع نداشت اما در نهایت به جهت افزایش اعتراضات وارد عمل شد و نشستی را با مسئولان وزارت بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشکی کشور ترتیب داد تا در یک فضای مسالمت آمیز و فاقد تنش نسبت به اخذ نظریات افراد یادشده اقدام شود.

وی با یادآوری سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت تاکید کرد: با توجه به سیاست های کلی سلامت لزوم بازنگری در قانون سی سال پیش در عین درنظر گرفتن ملاحظات علمی و نقطه نظرات، وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت احساس می شود.

امینی فرد گفت: با توجه به این ملاحظات، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی نامه ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار مراعا ماندن آیین نامه مورد اشاره گردید تا بعد از انجام ارزیابی های لازم بتوان نسبت به تنقیح قوانین مورد اشاره از سوی کمیسیون با کمک وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی ذی ربط اقدام نماید.

نامه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به وزیر بهداشت

در متن نامه دکتر علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، آمده است: نظر به اینکه آیین نامه تاسیس و مسئولیت فنی آزمایشگاه ها که در سال ۱۳۶۶ وفق مصوبه مجلس، به دکترای تک رشته ای همراه با معرفی یک مسئول فنی اجازه تاسیس آزمایشگاه داده می شود مربوط به اقتضائات آن زمان و با توجه به کمبود نیروی انسانی متخصص بالینی در آن برهه از زمان بوده است و با عنایت به بند ۲ ماده ۸ سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری (دامه برکاته) که اعلام می دارد؛ "افزایش کیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت های سلامت با استقرار و ترویج نظام حاکمیت بالینی و تعیین استانداردها"، از نظر این کمیسیون بازگشت با آن مصوبه غیرعلمی و خلاف سیاست های کلی سلامت می باشد. مضاف بر آنکه تنقیح قوانین حوزه سلامت در حال حاضر در دستور کار مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان قرار دارد و مصوبه مذکور حتما در اصلاحات قوانین مدنظر قرار خواهد گرفت. از طرف شورایعالی نظام پزشکی در مصوبه مورخ ۴ خرداد ۹۶ خود دوره های پاتولوژی تحت عنوان دوره تکمیلی علوم آزمایشگاهی را فاقد ضوابط آموزشی و استانداردهای لازم جهت اعطای مجوز به دانش آموختگان PHD علوم پایه بدون گذراندن واحدهای طب عمومی و بالینی دانسته است.

لذا با توجه به موارد مطروحه مراعا نگهداشتن اجرای آیین نامه فوق الذکر مورد تایید کمیسیون بهداشت و درمان بوده و خواهشمند است نتیجه اقدامات انجام شده به این کمیسیون منعکس شود.

-
پاسخ وزارت بهداشت به نگرانی پاتولوژیست ها
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پاتالوژیست ها، گفت: به هیچ عنوان دانشنامه کلینیکال پاتولوژی به افرادی که دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی را گذرانده اند، اعطا نمی شود. معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پاتالوژیست ها، گفت: به هیچ عنوان دانشنامه کلینیکال پاتولوژی به افرادی که دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی را گذرانده اند، اعطا نمی شود.

به گزارش مهر، دکتر باقر لاریجانی، اظهار داشت: در این مصوبه وزارت بهداشت ملزم به تدوین قوانین و آیین نامه های اجرایی است و در چند ماه گذشته وزارت بهداشت به صورت مداوم از سوی دستگاه های نظارتی مورد تاکید قرار گرفته که این قانون را اجرا کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص نحوه برگزاری دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی، گفت: قاعدتا اساتید و افراد با تجربه رشته های علوم آزمایشگاهی که در امور علمی و خدماتی مشغول به خدمت هستند تمایلی به طی چنین دوره هایی ندارند و بیشتر ممکن است تعدادی از فارغ التحصیلان جوان تمایل به شرکت در این دوره داشته باشند اما در ابتدا افراد مورد ارزیابی قرار گرفته و مدت زمانی که برای تحصیل باید سپری کنند مشخص می شود.

لاریجانی افزود: در مدت تحصیل افراد با تجربه و فارغ التحصیلان جوان باید کاملا از محیط کاری منفک شوند و به طور تمام وقت آموزش ببینند. پس از اینکه دوره تعیین شده طی شد، این افراد باید همانند سایر رشته ها در آزمونی جامع شرکت کنند و در صورت طی کردن موفقیت آمیز این آزمون می توانند گواهی پایان دوره دریافت کنند.

وی یادآور شد: دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی در یک دوره زمانی ۲۴ تا ۳۰ ماهه برگزار می شود و افرادی که در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی بالینی شامل ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی پزشکی، بیوشیمی بالینی، ژنتیک پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون دارای دکترای تخصصی (PhD) و یا تخصص بوده و پس از فراغت از تحصیل دارای حداقل ۴ سال سابقه کار در رشته تخصصی خود باشند، مجاز خواهند بود در صورت قبولی در ارزیابی وارد دوره تکمیلی شوند. به این افراد صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه می شد و منجر به اخذ هیچ درجه تخصصی نخواهد شد.

لاریجانی ضمن انتقاد از برخی فضاسازی های رسانه ای، گفت: به هیچ عنوان دانشنامه کلینیکال پاتولوژی به افرادی که دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی را گذرانده اند، اعطا نمی شود. دانشنامه کلینیکال پاتولوژی یک مدرک تحصیلی است که اعطای آن صرفا به پزشکانی صورت می گیرد که از طریق آزمون دستیاری در رشته پاتولوژی پذیرفته شده و دوره تخصص را با موفقیت طی کرده باشند. البته این مورد در برخی از جلسات از سوی برخی همکاران پیشنهاد شد اما باتوجه به شرایط و مسیر تحصیل رشته پاتولوژی گرچه در نظرات اولیه مورد بحث قرار گرفت اما مورد موافقت نهایی قرار نگرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه اجرای این دوره تکمیلی تخصصی بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی انجام می شود، افزود: قانون مذکور به فراخور نیازهای کشور، مصوب شده و وزارت بهداشت نیز به عنوان یک نهاد اجرایی ملزم به اجرای این قانون است و تحت هیچ شرایطی از اجرای آن، کوتاه نخواهد آمد بنابراین هرگونه تغییر موضع وزارت بهداشت درخصوص ارائه آموزش های تکمیلی تخصصی به دانش آموختگان دوره دکتری تخصصی رشته های علوم آزمایشگاهی منوط به تغییر قوانین مرتبط با این امر توسط مجلس شورای اسلامی است و چنانچه مصوبه جدیدی از مجلس ابلاغ شود، آن مصوبه اجرایی خواهد شد.

نام شما

آدرس ايميل شما

چه متخصصی چه بیماری ای را درمان می کند؟ فرق فلوشیپ با فوق تخصص!
ویژگیهای افراد سوداوی و علائم غلبه خلط سودا
مهارت های اجتماعی؛ یاری گر کودک در مشکلات
تبیین نظریه واقعیت درمانی  ویلیام گلاسر
حتي غيرممكن هم،كمي ديرتر ممكن است