جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ / ۱۳:۴۴
کد مطلب: 41128
۱
رییس انجمن علمی روانپزشکی ایران:

اغلب بیماران روانی توانایی مالی برای درمان ندارند

اغلب بیماران روانی توانایی مالی برای درمان ندارند

به گزارش میگنا دکتر مریم رسولیان؛ رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره کمبود تخت‌های روانی در بیمارستان‌ها اظهار کرد: در سال‌های اخیر حدود ۲ هزار تخت ایجاد شده، اما در حال حاضر با کمبود ۶ الی ۷ هزار تخت بیمارستانی برای بیماران روانی مواجه هستیم.

او با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: با اجرای این طرح اتفاقات بسیار خوبی در رشته روانپزشکی صورت گرفت و اقداماتی مانند کاردرمانی و روان درمانی برای بیماران روانی تحت پوشش بیمه قرار گرفت. همچنین در طرح تحول سلامت هزینه بستری بسیار کاهش یافت، اما با این وجود همچنان بسیاری از بیماران توانایی مالی برای بستری شدن در بیمارستان و ادامه درمان‌ را ندارند.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران با بیان اینکه هزینه بستری بیماران روانی حدود ۲۴ الی ۲۵ درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از برنامه‌هایی که برای سلامت روان در طرح تحول سلامت آمده بود، توسط بیمه‌ها در حال حذف شدن است و این باعث نگرانی جامعه روانپزشکی کشور شده است.

رسولیان بیان کرد: تفاوت درآمد پزشکان روانپزشکی با دیگر رشته‌های پزشکی علیرغم سختی کار بسیار زیاد است، اما هزینه درمانی را که یک بیمار روانی بر دولت تحمیل می‌کند در مقایسه با دیگر بیماری‌ها بسیار کم است، در حالی که اثرات آن برجامعه بسیار زیاد است. به طور مثال یک جراحی معده هزینه درمان بسیار زیادی را نسبت به بستری یک بیمار روانی به دولت وارد می‌کند، در حالی که باری که یک بیمار روانی برای جامعه دارد، قابل مقایسه با یک بیماری معده نیست از همین‌رو سرازیر شدن بودجه به این بخش بسیار معقول است و این اتفاق در دولت یازدهم شکل گرفته بود.

او ادامه داد: در حقیقت طرح تحول سلامت برای قشر خدمات دهنده که در حقیقت پزشکان روانپزشک هستند، منفعت چندانی نداشته، اما برای قشر خدمات گیرنده بسیار خوب و مفید بوده است که متاسفانه همانطور که ذکر کردم، در حال حاضر با مشکلاتی از طرف بیمه‌ها مواجه هستیم.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه وجود خشونت در جامعه سلامت روان را به خطر می‌اندازد، گفت: ما متخصصان سلامت روان با اعدام در ملاء عام به دلیل ترویج رفتار‌های خشونت‌آمیز مخالف هستیم.

رسولیان اظهار کرد: گاهی اوقات رفتارهای فردی و در برخی موارد نیز سیاست‌های کلان اجتماعی می‌تواند باعث بروز خشونت در جامعه شود. همچنین رفتارهای خشونت‌آمیز از جانب مجریان قانون نیز به تشدید خشونت در جامعه می‌انجامد.

او افزود: یکی از مهمترین عواملی که خشم را در افراد زیاد می‌کند، محرومیت است. هر چقدر محرومیت در انسان بزرگ شود به خشم بیشتری تبدیل می‌شود.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران با تاکید براینکه سلامت روان فرد و جامعه با خشونت یک رابطه مستقیم دارد، گفت: فردی که از سلامت روان بالایی برخوردار است، می‌تواند هیجانات منفی و خشم خود را کنترل کند و  در مقابل فردی که سلامت روان پایین دارد، نمی‌تواند هیجانات منفی خود را کنترل کند.

رسولیان با بیان اینکه در بحث سلامت اجتماعی دو مفهوم سواد سلامت و خود مراقبتی مطرح است، خاطرنشان کرد: اگر فرد از سواد سلامت بالایی برخوردار باشد؛ باعث می‌شود انتظارات غیرواقعی نداشته باشد و می‌تواند هیجانات منفی خود را کنترل کند از سوی دیگر سواد سلامت با خود مراقبتی رابطه مستقیم دارد و فرد زمانی می‌تواند مراقب خود و اطرافیانش باشد که نسبت به بحران‌ها و شرایط آگاهی داشته باشد.

رییس انجمن علمی روانپزشکی ایران خاطرنشان کرد: برطبق آمار کشوری حدود ۲۲ درصد از مردم نیاز به خدمات مشاوره‌ای دارند و تعداد بسیار زیادی از این ۲۲ درصد شامل کسانی هستند که دارای اضطراب و افسردگی خفیف هستند و حدود ۵ درصد از این آمار افرادی هستند که نیاز به بستری و مراقبت‌های ویژه روان درمانی دارند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ده باور غلط عامل اصلی نابهنجاری‌های روانی» از دیدگاه آلبرت الیس
نپذیرفتن شخصیت فردی، عامل تنش های رفتاری در افراد
تصاویر/ مراسم افتتاحیه دوره آموزشی توجیهی مجریان طرح نماد
راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند