جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - 17 Aug 2018
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ / ۰۹:۰۵
کد مطلب: 41158
۱
این نشانه ­ها را جدی بگیرید

کدام حساسیت­ ها نشانه وسواس است؟

کدام حساسیت­ ها نشانه وسواس است؟
به گزارش میگنا به نقل از مجله سیب سبز، احتمالاً به وسواس مبتلا هستید و باید هر چه زودتر فکری به حال آن بکنید. وسواس مشکلی است که اگر آن را کوچک بدانید و درمان را پشت گوش بیندازید، کم­ کم تمام زندگی و وقت­تان را به خود اختصاص خواهد داد. آن وقت است که می­بینید جز فکر کردن به ریزه ­کاری­ها و دقت در این مسائل کار دیگری نمی­توانید انجام دهید. این موضوع می­تواند زندگی خانوادگی و ارتباط شما با همسرتان را هم تحت تأثیر قرار دهد.
پیشنهاد می­کنیم این مطلب را بخوانید تا نشانه­ های وسواس را بشناسید و راهکارهایی برای آن بیابید. دکتر شهرام وزیری، روانشناس، در این مطلب همراه ما بودند.
-
درمان وسواس چیست؟
دکتر وزیری در این باره توضیح می­دهد از آنجا که وسواس در طول زمان به وجود می­آید و روند تدریجی دارد. یک بیماری نسبتاً مقاوم است و سخت درمان می­شود. اما درمان­های مفیدی برای این مشکل وجود دارد که متناسب با شرایط بیمار می­توان از آنها استفاده کرد. طیف وسیعی از درمان­های دارویی تا انواع تکنیک­های روان درمانی برای درمان وسواس استفاده می­شود. تکنیک­های رفتار درمانی، شناخت درمانی، غرقه­ سازی و ... وجود دارند که به فراخور شرایط بیمار می­توان آنها را به کار گرفت.

مسلماً نخستین گام درمان، خواست و اراده خود مراجع است: بسیار می­ بینیم کسانی را که به اصرار دیگران برای درمان اقدام می­کنند اما اراده کافی برای پیگیری درمان ندارند. همین موضوع موجب می­شود درمان را رها کرده و نتیجه مطلوب نگیرند. برای درمان موفقیت ­آمیز وسواس با تکنیك های روان­درمانی، حداقل 15 جلسه مراجعه به روانشناس نیاز است.

وسواس را بشناسید
دکتر وزیری توضیح می­دهد: در حقیقت وسواس هر نوع فکری است که به شکل خودکار آغاز می­شود و فرد هر چه سعی می­کند آن را از بین ببرد، نمی­تواند به این معنا که این افکار یا رفتارهای مزاحم ناخواسته سراغ فرد می­ آیند و به طور مداوم تکرار می­شوند، در حقیقت وسواس یک اختلال روانی است که به دو صورت فکری و عملی وجود دارد. در نوع فکری وسواس، افکار ناخوشایند و تکرارشونده ای مرتباً ذهن را مورد تهاجم قرار می­دهد و فرد نمی­تواند این افکار را از ذهن خارج کند. افکار وسواسی، دغدغه­ های آزاردهنده ­ای هستند که فرد برای کاهش جلوگیری از آنها ناچار است رفتارهای خاص و تکراری انجام دهد تا به آسودگی برسد. اگر این افکار مزاحم و ناخواسته منجر به رفتار شود وسواس عملی خود را نشان می­دهد. در مورد وسواس­ های عملی نوعی اجبار در انجام کارهایی وجود دارد که خود فرد هم می­داند بی­ معناست اما احساس می­کند برای انجام آن تحت فشار قرار دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مردان کمتر از زنان به پزشک مراجعه می‌کنند؟
سکوت درمانی!
تهران ششمین شهر پُراسترس جهان شد
۳ عاملی که موجب بزرگ شدن قلب می‌شوند
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .