سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 21 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ / ۰۹:۵۶ -
28 Jun 2017
کد مطلب: 41232
۰

اطلاعيه وزارت بهداشت درباره دوره تکميلي «پي‌اچ‌دي» آزمايشگاه

پيرو ابلاغ آيين‌نامه دوره تکميلي قانون مصوب سال ١٣٦٧، در روزهاي اخير، برخي صاحبان حرف پزشکي و متخصصان، نسبت به مصوبه اخير وزارت بهداشت درباره ادامه دوره تکميلي PhD آزمايشگاه ابراز نگراني کردند که دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصص معاونت آموزشي اين وزارتخانه برای شفاف‌سازي بيشتر موضوع و تنوير افکار جامعه پزشکي، اطلاعيه‌اي در اين خصوص صادر کرد.

در اين اطلاعيه آمده است: دوره تکميلي تخصصي علوم آزمايشگاهي، يک دوره تکميلي است که با هدف ارتقاي توانمندي افراد برگزار مي‌شود و به اين افراد در صورت موفقيت در آزمون پايان‌دوره، صرفا گواهينامه پايان‌دوره تکميلي تخصصي علوم آزمايشگاهي ارائه خواهد شد.

متن کامل اطلاعيه دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصص معاونت آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به شرح زير است: 

- اجراي دوره تکميلي PhD آزمايشگاه، قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي است که وزارت بهداشت، به‌عنوان مجري قانون، مکلف به تدوين و اجرايي‌سازي آن بوده است. 

- در طي روند اجرايي‌سازي اين مصوبه نيز تا حد امکان تلاش گرديده است که شأن علمي و صنفي هر دو طرف حفظ شده و درنهايت، ارتقاي خدمات آزمايشگاهي به جامعه به‌عنوان اصلي‌ترين هدف نظام سلامت در اين مقوله محقق گردد.

- بنابراين همان‌گونه که اجراي اين دوره‌ها، ناظر به قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي است، لغو يا اصلاح آن نيز طبيعتا بر‌اساس قانون مجلس محترم خواهد بود که مسير پيگيري آن از سوي متخصصان محترم از مراجع قانوني ذي‌ربط باز است.

- دوره تکميلي تخصصي علوم آزمايشگاهي، يک دوره تکميلي است و با هدف ارتقاي توانمندي افراد برگزار مي‌شود و به اين افراد در صورت موفقيت در آزمون پايان‌دوره، صرفا گواهينامه پايان‌دوره تکميلي تخصصي علوم آزمايشگاهي ارائه خواهد شد.

- ضروري است دستياران آسيب‌شناسي مطابق با تعهدات قانوني به وظيفه خدمت‌رساني همزمان با آموزش ادامه دهند و استنکاف از انجام وظايف مورد اشاره، دور از شأن جامعه پزشکي و مغاير با اصول اخلاق حرفه‌اي است. هرچند مسير اعتراضات منطقي و پيگيري از مجاري قانوني براي اين دستياران باز است.

- ضروري است هيأت ممتحنه رشته آسيب‌شناسي که منصوب وزارت بهداشت بوده و ‌بايد وظايف محوله خود را منطبق با ضوابط قانوني عهده‌دار باشد، در پياده‌سازي و اجراي تکاليف قانوني وزارت متبوع همراهي کرده و با همکاري و طمأنينه و با لحاظ نمودن شرايط کشور در مقطع کنوني، از خدشه‌دار شدن چهره علمي اين هيأت و ورود به مسائل صنفي و حرفه‌اي، که دون شأن آکادميک هيأت ممتحنه است، پرهيز نمايند.

- همچنين در راستاى اجراي وظايف ذاتي وزارت بهداشت که ارائه خدمات بهينه و با بالاترين کيفيت به بيماران محترم مي‌باشد، اين وزارتخانه به منظور ارتقای خدمت به مردم عزيز ميهنمان تدوين نظام جامع خدمات آزمايشگاهي با مشارکت کليه متخصصان و کارشناسان دلسوز و آگاه را در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي قرار داده است که در اولين فرصت گزارش اقدامات به استحضار عموم استادان و ذي‌نفعان خواهد رسيد.


وقايع اتفاقيه

نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!