شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 16 Dec 2017
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ / ۰۹:۳۱ -
30 Jul 2017
کد مطلب: 41488
۱
۱

با زندگی مدارا کنیم تا سرطان نگیریم

با زندگی مدارا کنیم تا سرطان نگیریم
به گزارش میگنا جمشید قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که افراد مبتلا به اختلالات روان‌تنی ناخودآگاه اهدافی از جمله جلب توجه، کسب همدردی، اجتناب از مسئولیت و مواردی از این دست را دنبال می‌کنند، اظهار کرد: «سایکوسوماتیک» یا اختلالات روان‌تنی بیماری‌هایی را شامل می‌شود که در ظاهر جسمی‌اند ولی دلایل روانی دارند و در واقع عوامل روانی در شروع، تشدید و ادامه آن‌ها تاثیر دارند.

 

این روان‌شناس با بیان این‌که هر چه شدت عوامل روان‌پریشی بیشتر باشد، بیماری روان‌تنی هم وخیم‌تر خواهد بود، ادامه داد: به عنوان مثال اگر ابتلا به کولیک روده‌ای در کودکان عمقی بررسی شود، به این نتیجه می‌رسیم که این کودکان روابط عاطفی و روانی خوبی با مادران‌شان نداشته‌اند. در بیماری‌های روان‌تنی شخص ممکن است که در ظاهر افسرده باشد اما در آن واحد از مشکلات معده، روده، کبد و میگرن رنج ببرد؛ در واقع مسایل روانی پیچیده‌اند و می‌توانند زمینه‌ساز انواع اختلالات جسمی باشند.‌

افراد افسرده نسبت به خود خشم دارند و از عزت‌نفس پایین رنج می‌برند. این احساسات در طولانی‌ مدت می‌تواند زمینه بروز انواع اختلالات جسمی را فراهم کند. استرس نیز یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به اختلالات روان‌تنی است و اگر کسی فاقد قدرت مدیریت استرس باشد به جد در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی کشنده از جمله سرطان قرار دارد. این در حالی است که نمی‌توان از تاثیر هر گونه روابط خاص و عام در فرآیند شکل‌گیری اختلالات روان‌تنی و بهبود آن‌ها چشم پوشید.

 

آسم اختلالی است که ریشه در روابط نامطلوب مادر و فرزند دارد و هرچه این رابطه وخیم‌تر باشد، آسم نیز تشدید می‌شود. علاوه بر این، بدون شک همه سرطان‌ها از جمله سرطان معده و مری ریشه روانی دارند و تنها افرادی می‌تواند از ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی نجات پیدا کنند که از وضعیت روحی مطلوبی برخوردار باشند. البته این بیماری‌ها با دارو درمانی و گفتار درمانی و در صورتی که به درستی تشخیص داده شوند قابل درمان‌اند.

 

برای آشتی با زندگی در قدم اول باید دست از خودخواهی برداریم و به قول حضرت حافظ با دوستان مروت و با دشمنان مدارا داشته باشیم؛ در واقع برای این‌که حالمان خوب باشد باید زندگی خود را روی چرخ‌های مدارا بچرخانیم و خودمان را با همه عیب‌ها و نقص‌ها، همان‌گونه که هستیم بپذیریم. متاسفانه این روزها سطح استرس و اضطراب افراد افزایش یافته و هرکس به نوعی اذعان می‌کند که از زندگی خود ناراضی است. همین نارضایتی اگر درمان نشود در طولانی مدت زمینه را برای ابتلا به انواع سرطان و سایر اختلالات فراهم می‌کند.

 

متاسفانه قریب به اتفاق بیماری‌های زنان و دختران، در صورتی که عامل وراثتی نداشته باشد، به خاطر اختلالات روانی بروز می‌کند. همچنین زنان هیستریک و زنانی که رفتارهای نمایشی دارند به جد در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند. برای بهبود شرایط زندگی، همه ما باید در مواجهه با شرایط تنش‌زا حساب شده، درست و منطقی رفتار کنیم. البته رژیم غذایی مناسب، تغذیه و ورزش نقش شگرفی در سلامت روح و متعاقب آن سلامت جسم ایفا می‌کند.

 

قربانی با تاکید بر این‌که گوش کردن فعال به صحبت‌های اطرافیان و تغییر عوامل آزاردهنده بیرونی و درونی از مهم‌ترین عوامل ارتقای کیفیت زندگی است، تصریح کرد: بیماری‌های روان‌تنی در طب و روان‌شناسی مرز مشترک دارند و پزشکی که وضعیت بیمار را با دقت وارسی می‌کند باید نسبت به مسایل روانی آگاه بوده و به و تاثیر افکار در سلامت جسمانی واقف باشد.

 

این روان‌شناس تاکید کرد: متاسفانه روان‌تنی‌ها همیشه می‌خواهند که جهان پیرامون خود را تغییر دهند و به خاطر این‌که از چنین قدرتی برخوردار نیستند، رنج می‌برند. آن‌ها نمی‌توانند ارتباط سازنده‌ای با دنیای بیرون داشته باشند و تا زمانی که رفتار و ذهنیات خود را تصحیح نکنند، رنج درونی خود را به همین منوال ادامه می‌دهند. علاوه بر این، امروزه بحران ایمان بیداد می‌کند و ریشه همه افسردگی‌ها به فقدان ایمان قلبی و باطنی بر می‌گردد. ما جهان را محل اقامت خود می‌دانیم در حالی که محل گذر است و فقط کسانی برنده‌اند که قدرت پذیرش بالایی دارند.

نام شما

آدرس ايميل شما

آذر عسکری دمق -کارشناس ارشد علوم تربیتی
Iran, Islamic Republic of
با سلام واحترام.ضمن تشکر ار مطلب ارزشمند روانشناس محترم جناب آقای قربانی.
متاسفانه فقدان ایمان یا همان فقدان پایبندی به ارزشهای خدایی میزان امید و رضایتمندی واقعی از زندگی را کاهش میده.ودرعین داشتن تحصیلات،امکانات،تفریح ،همسرخوب و....فرد احساس ارزشمندی ورضایت نمیکنه.ایمان ووصل بودن به خدای بزرگ ومهربون ،افکار و رفتار افراد رو معنی دار میکنه وبا وجود نداشتن خیلی چیزها فرد احساس نارضایتی وبی ارزشی نمیکنه.واین یعنی عزت نفسو حس ارزشمندی.
یاد خدا آرامبخش دلهاست.
چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن