سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 21 Nov 2017
میگنا : معلم یک گنجینه‌ ناب است
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ / ۱۱:۵۷ -
12 Sep 2017
کد مطلب: 41919
۱

67 درصد «شهروندان افغانستان» از اختلالات روانی رنج می‌برند

67 درصد «شهروندان افغانستان» از اختلالات روانی رنج می‌برند
فدامحمد پیکان معاون وزارت بهداشت و درمان افغانستان با بیان اینکه بیش از ۶۷ درصد از شهروندان افغانستان از انواع اختلالات روانی رنج می‌برند، گفت: قرار است مراکز و سطح خدمات درمان بیماران روانی در افغانستان توسعه پیدا کند. بیمارستان و مراکز درمان بیماران روانی در ۸ بخش کشور وجود دارد که بیش از ۱۰۰ متخصص بیماری روانی و حدود ۶۰۰مشاور روانی در این مراکز مشغول هستند.

وی افزود: شمار مراکز و متخصصین روانی با درنظر گرفتن افزایش افرادی که به بیماری‌های روانی مبتلا هستند، وزارت بهداشت را مجبور ساخت که مراکز درمان بیماری‌های روانی را توسعه و تعداد متخصصان و مشاوران روانی را افزایش دهد.

پیکان گفت: براساس آخرین سروی‌های که در افغانستان انجام شده است، هم اکنون حدود ۶۷ در صد مردم از اختلالات روانی رنج می‌برند که فقر گسترده، جنگ و ناامنی، مواد مخدر و مهاجرت عوامل عمده بروز این اختلالات را تشکیل می‌دهند.

معاون وزارت بهداشت افغانستان از توسعه و بهسازی بیمارستان روانی کابل خبر داد و بیان کرد: این مرکز روانی تا ۲ سال آینده با استاندردهای جهانی برابر خواهد شد.

وی گفت: ظرفیت سازی، توسعه سیستم، ایجاد زمینه های آموزش، دیجیتال سازی از جمله برنامه‌هایی است که در پروژه توسعه این بیمارستان در دست گرفته شده و با تکمیل آنها این مرکز به یکی از بیمارستان‌های برتر روانی در منطقه تبدیل خواهد شد.

جمهور به نقل از معاون خدمات بهداشتی وزارت بهداشت افغانستان نوشت: این پروژه که مبلغ ۷.۶ میلیون افغانی هزینه در بر خواهد داشت، با کمک مالی بانک جهانی اجرا خواهد شد.
منبع: ميزان
نام شما

آدرس ايميل شما

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!