جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 15 Dec 2017
تاریخ انتشار :
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ / ۰۹:۵۶ -
30 Sep 2017
کد مطلب: 42062
۰

تاثیر شرکت در مراسم مذهبی در بهبود سلامت روان

تاثیر شرکت در مراسم مذهبی در بهبود سلامت روان
دکتر اکرم دهقانی درباره تاثیر شرکت در مراسم عزاداری عمومی و مذهبی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی و آثار مثبت آن در روحیه افراد اظهار کرد: شرکت در این مراسم در بحث سلامت روان می‌تواند سبب تخلیه هیجانات و احساسات تلنبار شده در فرد شود. سرکوب کردن احساسات گاهی منجر به بیماری‌های جسمی و روانی می‌شود. بنابراین شرکت در مراسم عزاداری سبب می‌شود تا این هیجانات تخلیه شوند.

این روانشناس با اشاره به اینکه گریه کردن و تخلیه هیجان‌ها می‌تواند در بعد روانی و جسمی افراد مفید باشد، عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی شرکت در مراسم به خاطر ظلم‌‌هایی که به امام حسین(ع) و یاران ایشان شده است، بوده و بهره‌مند شدن افراد از این طریق تخلیه هیجانات است.

دهقانی اضافه کرد: افراد با شرکت در مراسم مذهبی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی می‌توانند در بعد دیگری از مسائل از جمله بیماری‌ها، گرفتاری‌ها و مشکلاتی را که دارند و نمی‌توانند در روزهای عادی آنها را عنوان کنند با شرکت در مراسم مذهبی تخلیه هیجان کنند که از این طریق سلامت روان و جسم آنها تا حدودی بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه یکی از درمان‌های رایج فعلی برای بیماری‌های روانی تاکید بر مشخص شدن ارزش‌های فرد در بعد معنوی است، گفت: ارتباط با خدا از طریق ائمه اطهار یکی از این روش‌ها است و اگر افراد متوجه آن باشند که شرکت در مراسم مذهبی جزو ارزش‌های اعتقادی به شمار رفته که فرد در مسیر ارزش‌های خود گام برداشته است تاثیر به سزایی در شخصیت او دارد.

بهداشت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟!
ریشه های حسادت چیست ؟ درمان حس حسادت
۵ ویژگی زنان که برای مردان جذاب است!
روانشناسی تمسخر و شوخی!
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.