سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 22 May 2018
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ / ۲۳:۴۴
کد مطلب: 42500
۱

چالش های حذف کنکور

چالش های حذف کنکور
میگنا: فرهاد فلاحتی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران؛ در مورد مسئله حذف کنکور و توجه به آن اظهار کرد: قانون حذف کنکور چند سال پیش در مجلس تصویب شده بود و اجرای آن به عهده وزارت آموزش و پرورش،‌ سازمان سنجش و وزارت علوم است که باید شرایط را به گونه‌ای رقم بزند که از فضای فعلی آزمون کنکور فاصله بگیریم.

 وی ادامه داد: ضعف برنامه‌ریزی و نبود زیر ساخت‌های مناسب موجب شده تا نه تنها کنکور حذف نشود بلکه به مقاطع پایین‌تر تحصیلی هم تسری پیدا کرده است و امروز شاهد آن هستیم که دانش‌آموز مقطع ابتدایی برای پذیرش در مدارس خاص الزام به شرکت در آزمون دارد.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه وجود کنکور باعث شده تا کتاب‌های متعدد کمک آموزشی و سود‌های نا متعارف حاصل از آن برای برخی افراد ایجاد شود که با برنامه‌ریزی مناسب و حذف این نوع از آزمون می‌توان به این مسائل پایان داد.

 فلاحتی تصریح کرد:وجود کنکور موجب شده تا بهداشت روانی خانواده‌ها و دانش آموزان به خطر بیفتد در حالی که می‌توان با برگزاری امتحانات نهایی، تاثیر معدل و پذیرش از طرف دانشگاه‌ها شکل کنونی آزمون کنکور را تغییر داد.

 بروکراسی‌ها اداری تحصیل در دانشگاه را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌ دانشگاه‌ها افزایش یافته و رقابت برای نوع دانشگاه مطرح است گفت: بروکراسی‌های اداری موجب شده تا دانش‌آموزان نتوانند رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند که می‌توان با اتخاذ روش‌های صحیح چنین مشکلاتی را بر طرف کرد.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: اکنون شرایط تحصیلی و وجود کنکور موجب شده تا دانش آموزانی صرفا خلاق برای تست‌زنی تربیت کنیم و از آموزش  مهارت‌های زندگی بازماندیم که وزارت علوم و سایر نهادهای مربوطه می‌توانند با استفاده از تجربیات حذف کنکور در سایر کشورها تحصیلات دانشگاهی هدفمندی را ایجاد کنند.

 فلاحتی اظهار کرد: پذیرش در دانشگاه صرفا با زدن یک تست عادلانه نیست و باید از مجریان کنکور سوال شود که چرا تغییری در روند اجرای کنکور ایجاد نمی‌کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما

آموزش نخبه پرور
کار‌هایی که زنان قوی انجام می‌دهند
آیا قلب شکسته باعث مرگ می شود؟
با کسانی که پارانوئید دارند، چه کنیم؟
اغلب وقتی امیدت رو از دست می دی و فکر می کنی که این اخر خطه، خدا از بالا بهت لبخند می زنه و میگه: آرام باش عزیزم، این فقط یک پیچه نه پایان...