چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - 18 Jul 2018
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ / ۱۰:۰۰
کد مطلب: 42576
۲

چرا افراد در زمستان چاق‌تر می‌شوند؟

شهپر حقیقت عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی درباره شروع فصل‌ سرد سال و افزایش چاقی در برخی از افراد اظهارکرد: به دلیل سردی هوا میزان تمرین و ورزش افراد کاهش می‌یابد و بسیاری از افراد در زمستان و در روزهای سرد به خصوص در هوای برفی و بارانی ترجیح می‌دهند کمتر از منزل خارج شوند و بیشتر اوقات خود را در خانه، کنار بخاری و شوفاژ بگذارانند و فقط مواقعی از خانه خارج می‌شوند که مجبور به انجام کار ضروری هستند.

وی با تاکید بر اینکه ورزش فقط جنبه تفریح و سرگرمی در زندگی افراد ندارد و این امر یکی از ابعاد فرعی آن است، گفت: در واقع سردی هوا به خودی خود موجب کاهش متابولیسم نمی‌شود بلکه احساس سرما شرایط کاهش متابولیسم را به وجود می‌آورد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه نقش تیروئید در تنظیم متابولیسم و حفظ چربی‌ها برای گرمایش بدن است و با این حال متابولیسم در هوای گرم سرعت بیشتری دارد، ادامه داد: هنگامی که فرد به‌طور مداوم در معرض هوای سرد قرار دارد متابولیسم بدن آن ممکن است کاهش یابد تا انرژی و گرما را حفظ کند، اما قرارگرفتن در دمای پایین برای مدت کوتاه اگر غدد درون ریز فرد مشکلی نداشته باشد، تنها دمای بدن کاهش یافته ولی متابولیسم کاهش نخواهد یافت.

حقیقت با بیان اینکه در فصول سرد سال میل به خوردن تنقلات و مواد خوراکی شیرین و پرکالری افزایش می‌آید، گفت: در نیمه دوم سال همه افراد به ویژه بیماران باید بیشتر مراقب رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود باشند.
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما

وجود خون در مدفوع می‌تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد
هفت نشانه مهم و جدی که به شما میگوید بیماری قلبی دارید
اختلاف درآمد، معیار انتخاب رشته در آزمون‌ها است
نگاهی روان شناسی به موفقیت تیمهای غیر مطرح در جام جهانی 2018
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.