پنجشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۷ - 22 Mar 2018
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ / ۱۶:۳۵
کد مطلب: 43001
۳

تأثیر اخبار ناامید کننده بر سلامت نوجوانان و جوانان

تأثیر اخبار ناامید کننده بر سلامت نوجوانان و جوانان
به گزارش میگنا دكتر بهروز دولتشاهی در گفت‌وگو با فارس، در ارتباط با تأثیر خبرهای منفی و ناامیدکننده در رسانه‌های مختلف همچنین فضای مجازی بر سلامت روان مردم اظهار داشت: رفتارهای ما در جامعه تحت تأثیر برداشت ما از اطلاعاتی بوده که مغز دریافت می‌کند در واقع مغز اطلاعات بیرون را پردازش کرده و بسته به زمینه قبلی می‌تواند حالات مختلفی را فرد بروز دهد. افرادی که ساختارهای شخصیتی آنها حالت ثابت داشته این اطلاعات را در مغز پردازش کرده و به دلیل اینکه واقع‌بیانه این پردازش در آنها صورت می‌گیرد آسیبی به آنها از لحاظ سلامت روان وارد نمی‌شود ولی در واقع این یکی از خوشبیانه‌ترین حالات به شمار می‌رود.

مدیرگروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه خوراک اطلاعاتی مغز سبب تحریک آن می‌شود، گفت: هر فردی ته‌واره‌های و باورهای کلیشه‌ای مختلفی در ذهن خود داشته و بسته به اینکه چه محرکی آن را فعال کند احساس خوب یا بد خواهد داشت.

دولتشاهی اضافه کرد: اخبار مثبت یا منفی بر روی همه افراد تأثیرگذار است و رسانه‌ها باید به این مسئله مهم بسیار اهمیت دهند و از مهندسی اطلاع‌رسانی و تولید خبر خوب غافل نشوند. حجم اخبار منفی متأسفانه امروزه بیشتر از اخبار مثبت و خبر خوب در رسانه‌ها انعکاس می‌یابد که این مسئله ناامیدی، افسردگی و درماندگی را در افراد به همراه دارد که این مسئله ضرورت فرهنگ‌سازی در رسانه‌ها جهت حفظ سلامت روانشناختی مردم را نشان می‌دهد.

این روانشناس عنوان کرد: در زمان‌هایی که جامعه با التهاب همراه باشد ورود اخبار منفی به سیستم پردازش مغز آثار منفی به همراه خواهد داشت و این مسئله در افرادی در گروه‌های سنی نوجوانی و جوانی هستند حادتر است چرا که ساختار شخصیتی‌ آنها ثابت نشده است. از طرفی این افراد بیشتر با گروه‌های همسالان در ارتباط بوده و این موضوع اثربخشی اخبار منفی را برای آنها چندین برابر می‌کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما

21 مارس روز جهانی سندرم داون
«سلفی» گرفتن به عنوان اختلال روانی تایید شد
راه اندازی تلگرام کودکان تا فروردین ۹۷
روايت يك بيمار مبتلا به سرطان ملانوما از اين بيماري
هشدار پلیس؛ بسیاری از جنایتها بدون طرح و نقشه قبلی و صرفا به خاطر همراه داشتن سلاح سرد توسط طرفین درگیری ایجاد می شود، لذا همراه نداشتن سلاح سرد عاملی مهم در کاهش پرونده‌های قتل عمد خواهد بود. باید توجه داشت که حمل چاقو به هیچ عنوان نماد قدرت نیست و تنها موجب دردسر و حوادث اینچنینی می‌شود.