پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 13 Dec 2018
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ / ۱۶:۳۵
کد مطلب: 43001
۳

تأثیر اخبار ناامید کننده بر سلامت نوجوانان و جوانان

تأثیر اخبار ناامید کننده بر سلامت نوجوانان و جوانان
به گزارش میگنا دكتر بهروز دولتشاهی در گفت‌وگو با فارس، در ارتباط با تأثیر خبرهای منفی و ناامیدکننده در رسانه‌های مختلف همچنین فضای مجازی بر سلامت روان مردم اظهار داشت: رفتارهای ما در جامعه تحت تأثیر برداشت ما از اطلاعاتی بوده که مغز دریافت می‌کند در واقع مغز اطلاعات بیرون را پردازش کرده و بسته به زمینه قبلی می‌تواند حالات مختلفی را فرد بروز دهد. افرادی که ساختارهای شخصیتی آنها حالت ثابت داشته این اطلاعات را در مغز پردازش کرده و به دلیل اینکه واقع‌بیانه این پردازش در آنها صورت می‌گیرد آسیبی به آنها از لحاظ سلامت روان وارد نمی‌شود ولی در واقع این یکی از خوشبیانه‌ترین حالات به شمار می‌رود.

مدیرگروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه خوراک اطلاعاتی مغز سبب تحریک آن می‌شود، گفت: هر فردی ته‌واره‌های و باورهای کلیشه‌ای مختلفی در ذهن خود داشته و بسته به اینکه چه محرکی آن را فعال کند احساس خوب یا بد خواهد داشت.

دولتشاهی اضافه کرد: اخبار مثبت یا منفی بر روی همه افراد تأثیرگذار است و رسانه‌ها باید به این مسئله مهم بسیار اهمیت دهند و از مهندسی اطلاع‌رسانی و تولید خبر خوب غافل نشوند. حجم اخبار منفی متأسفانه امروزه بیشتر از اخبار مثبت و خبر خوب در رسانه‌ها انعکاس می‌یابد که این مسئله ناامیدی، افسردگی و درماندگی را در افراد به همراه دارد که این مسئله ضرورت فرهنگ‌سازی در رسانه‌ها جهت حفظ سلامت روانشناختی مردم را نشان می‌دهد.

این روانشناس عنوان کرد: در زمان‌هایی که جامعه با التهاب همراه باشد ورود اخبار منفی به سیستم پردازش مغز آثار منفی به همراه خواهد داشت و این مسئله در افرادی در گروه‌های سنی نوجوانی و جوانی هستند حادتر است چرا که ساختار شخصیتی‌ آنها ثابت نشده است. از طرفی این افراد بیشتر با گروه‌های همسالان در ارتباط بوده و این موضوع اثربخشی اخبار منفی را برای آنها چندین برابر می‌کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دانش‌آموز متأهل از مدرسه اخراج نمی‌شود
فریب در ازدواج چیست؟
تست/ از نظر دیگران شما چگونه آدمی هستید؟!
از دوره‌های 7 ساله تکاملِ ذهن و شخصیت انسان در طول‌عمر، چه می‌دانید؟
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.