دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - 20 Jan 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۷:۱۵
کد مطلب: 43604
۲

شرط تنصیف در سند ازدواج

شرط تنصیف در سند ازدواج
طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد را در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر قید کنند.

یکی از واقعیات در سند ازدواج در صفحه هشتم، که اکثراً در هنگام امضاء آن زوجین به آن توجهی نمی کنند؛شرط تنصیف (1) است که علت آن هیجان زدگی خانواده های طرفین، عجله زوجین برای امضاء نمودن کلیه بندها و یا ازدحام در دفترخانه ها و زمان دادن به چند زوج در عین واحد است.

این شرط به تقلید از کشورهای غربی عنوان شده بدون آنکه اطلاعات و آموزش هایی در این خصوص این شرط به زوجین جوان داده شود به همین سبب پس از عدم تفاهم طرفین این شرط خود را نمایان می سازد.


حال نکاتی در این خصوص می بایست مورد توجه قرار گیرد:
اول آنکه زوج یا زوجه نمی توانند در محکمه ادعا کنند که سند ازدواج را مطالعه نکرده و یا متوجه نشده اند.طلاق توافقی و درخواست طلاق اگر از طرف زوجه باشد مانع از اجرای این شرط می باشد. اگر زوجه به تمکین(2) محکوم شده باشد و از وظایف خود سرباز زده و رای قطعی صادر شده باشد شرط اجرا نشده و این اموال تنها شامل مواردی است که زوج از تاریخ عقد به بعد به دست آورده و یا تحصیل نموده است. البته زمانی که صحبت از شرط تنصیف می گردد دلیلی ندارد که دقیقاً پنجاه درصد اموال به زوجه تعلق گیرد بلکه از یک درصد تا پنجاه درصد بر اساس نظر قاضی متغیر است.

همچنین اگر زوج اموالی قبل از ازدواج به دست آورده باشد شامل این اموال نمی گردد. مصداق واگذاری اموال شوهر در هنگام دادخواست در حکم فرار از دین نیست و جرم کیفری نیست در حالی که در خصوص پرداخت مهریه اگر زوج اموال خود را به قصد فرار از دین واگذار نماید جرم کیفری مرتکب شده است.
 
دردرخواست مهریه مسکن جزء مستثنیات دین(3) می باشد ولی در شرط تنصیف چنین نیست یکی از مواردی که قابل توجه می باشد آن است که شرط تنصیف می تواند دو طرفه بوده و یا از قبل میزان دقیق آن تعیین گردد مثلا در صورت طلاق نصف اموال زوجه نیز به زوج تعلق گیرد؛ وفق ماده 1119 قانون مدنی زوجین میتوانند هرشرط معقول و مشروعی را ضمن عقد نکاح توافق کنند.

دادخواست شرط تنصیف دعوای متقابلی است که زوجه در مقابل دادخواست طلاق زوج به محکمه ارائه می دهد و لیستی از اموال زوج را تقدیم دادگاه نماید. شرط تنصیف فقط شامل ثبت طلاق است نه صدور حکم. دارایی زوج شامل سهم الارث(4) نیست و صرفاً مواردی است که با سعی تلاش خود به دست آورده است.

..................................................
(1) شرطی است که زوج پس از ازدواج هر انچه بر اثر تلاش و کوشش خود به دست آورده؛ (در صورت درخواست طلاق از طرف زوج ) با زوجه تقسیم خواهد شد.
(2)انجام وظایف زناشویی
(3)الزامات زندگی که دادگاه قادر به توقیف یا دستوری بر آن نیست
(4)میزانی از ارث که تعیین شده

موسسه حقوقي فرجام آفرينان
*اطلاعات تماس: 76710514 ( خط ویژه) ساعت کاری 8 الی 21
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

شایع‌ترین دلیل لرزش دست‌‌ها
کیسه صفرا چیست و در بدن ما چه می‌کند؟
تخلفات تعرفه‌ای روانشناسان را به کجا گزارش دهیم؟
آشنايي و دغدغه هاي شغلي مهمانداري هواپيما
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!