پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 13 Dec 2018
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۱
کد مطلب: 43991
۰
۲

پیام رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز روانشناسی و مشاوره

پیام رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت روز روانشناسی و مشاوره
میگنا: دکتر انوشیروان محسنی بندپی در پیام خود آورده است:

رشد و توسعه جوامع با تغییرات پرشتاب فناوری، علوم و تکنولوژی و جاماندگی ساختارهای موجود بعنوان پیامدهای توسعه نامتوازن جامعه، تضادهای مختلفی را ایجاد و سازوکارهای مرسوم مبتنی بر روابط و فرهنگ را دستخوش تحول و پرسشهای جدیدی می نماید. که گهگاه انتقال نظام ارزشی و آرامش مربوط به آن را بخصوص برای کودکان و جوانان مشکل می سازد. مزمن شدن مسائل اجتماعی، تورم، فقدان برنامه و سیاست هماهنگ در مقابله با مسائل اجتماعی، مشکلات را مضاعف نموده، موجب می گردند هنجارهای پذیرفته شده اجتماعی نتوانند در میدان عمل جامه تحقق بپوشند.

در چنین شرایطی احساس بهروزی روانی و اجتماعی، خود کارآمدی، کفایت و شایستگی، وابستگی میان نسلی، خود شکوفایی، توانایی های بالقوه فکری و هیجانی دچار نقیصه و  ناخوشی های جدی گردیده، توانمندسازی، اصلاح و بهبود فردی و محیطی ضروری و دستیابی به آن مستلزم اجرای برنامه های هماهنگ در تمام زمینه های فردی، خانوادگی، نهادهای اجتماعی و ساختارهای کلان بوده و بایستی وضعیت عوامل و شاخصهای مربوط به رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی، آسیبهای اجتماعی، توزیع منابع و روابط مبتنی بر عدالت وسرمایه اجتماعی مورد توجه قرار گیرند. در این میان نقش و جایگاه قانونی علم روانشناسی و مشاوره در نظام سلامت کشور و مراقبت از کیان خانواده ها و نیز تاثیر بسزای خدمات مشاوره ای و روانشناختی در ارتقاء کیفیت زندگی، آرامش و  امنیت روانی اجتماعی آحاد جامعه ، در افقی بلند ترسیم و نمایان می شود.

سازمان بهزیستی کشور بعنوان متولی سلامت اجتماعی بر این باور است که زیر بنایی ترین عامل پیشرفت و تکامل جامعه، سلامت جسم، جان و روان سرمایه های انسانی آن بوده و بالندگی هر کشوری  در گرو برخورداری از انسانهای دارای سلامت روانی اجتماعی است. بر این اساس نسبت به تولیت سلامت اجتماعی با رویکرد پیشگیری، تدوین شاخصهای سلامت روانی، اجتماعی، شناخت روند تغییرات عوامل خطر و محافظ سلامت روانی اجتماعی، تدوین نظام رصد آسیبهای اجتماعی، ارائه خدمات مشاوره ای و روانشناختی به کودکان ،دانش آموزان و خانواده ها ، ارائه خدمات مشاوره ای طلاق ، حمایت های روانی اجتماعی مبتنی بر جامعه پس از حوادث و بلایا (طرح محب ) ، فعالیتهای آموزشی متعدد با هدف بهبود دانش و مهارت تخصصی ارائه دهندگان خدمات روانشناختی و مددکاری، گسترش اورژانس های اجتماعی، تلاش در جهت ارتقاء حمایتهای اجتماعی کارآمد، کاهش طلاق، اعتیادو...، تقویت مسئولیت اجتماعی و مشارکت سازمان یافته، ایجاد ظرفیتهای قانونی و اجتماعی و حمایت از تشکلهای مردمی و سازمانهای غیردولتی و ... اقدامات معطوف به هدف و مبتنی بر یافته های علمی و شواهد را مدیریت و اجرا نموده است.

در پایان ضمن تبریک روز روانشناسی به کلیه روانشناسان مجرب و مشاوران متعهد در سراسر کشور بویژه همکاران روانشناس و مشاور در ستاد بهزیستی کشور، مراکزاستانها و واحدهای تابعه و ابراز تشکر و قدردانی از اهتمام دلسوزانه این عزیزان که باتمام توان خود سعی در کاهش رنج و آلام آحاد جامعه می نمایند، امیدوارم به لطف خداوند رحمان و با تداوم و استمرار تلاشهای ایشان شاهد تثبیت ، رشد و بالندگی شاخصهای  سلامت روانی اجتماعی در سطح کشور باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
روز روانشناسی و مشاوره که 9 اردیبهشته چرا از الان پیام داده
رحیم
Iran, Islamic Republic of
شما دوست عزیز تقویم کشور رو باز کن ببین 9 اردیبهشت چی نوشته؟ اصلا روز روانشناس می بینین شما؟ . 9 اردیبهشت تاریخ من دراوردی که دو ساله مد کردن و بدون نظر خواهی و بدون رفروندوم اعضای جامعه روانشناسی بصورت خودخواهانه انتخاب شده . و خودشون به خودشون تبریک میگن.
دانش‌آموز متأهل از مدرسه اخراج نمی‌شود
فریب در ازدواج چیست؟
تست/ از نظر دیگران شما چگونه آدمی هستید؟!
از دوره‌های 7 ساله تکاملِ ذهن و شخصیت انسان در طول‌عمر، چه می‌دانید؟
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.