پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - 17 Jan 2019
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ / ۲۲:۳۶
کد مطلب: 44201
۱

مغز چگونه تصمیم‌گیری می‌کند

مغز چگونه تصمیم‌گیری می‌کند
میگنا: به گزارش Oxford، جمع‌آوری اطلاعات قبل از تصمیم‌گیری یکی از نشانه‌های هوش و ذکاوت است. حالا گروه تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد موفق به درک اتفاقاتی شده است که قبل از تصمیم‌گیری در مغز رخ می‌دهد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد به سرپرستی پروفسور گرو میسنباک در این مطالعه از مگس میوه برای تشخیص غلظت‌های مختلف از یک رایحه استفاده کردند. میسنباک پیش از این گروه کوچکی از 200 سلول عصبی را در مغز شناسایی کرده بود که نقش مهمی در فرآیند تصمیم‌گیری داشتند.

تیم تحقیقاتی در مطالعه جدید دریافت که این سلول‌های عصبی با تغییر ولتاژ در سطح‌شان، شواهد و نشانه‌هایی را برای انتخاب‌های جایگزین جمع‌آوری می‌کنند. این تغییرات با گذشت زمان روی هم انباشته می‌شوند تا این که به نقطه حساس و آماده انفجاری می‌رسد؛ در اینجا سلول عصبی یک ضربان الکتریکی بزرگ تولید می‌کند. این ضربان نشان می‌دهد که یک تصمیم گرفته شده است.

تیم تحقیقاتی آخرین یافته‌های خود را در مجله «سلول» منتشر کرده است.

دکتر لوکاس گرانچر، در این باره می‌گوید: «گروه تحقیقاتی ما موفق به کشف پایه فیزیکی ساده‌ای برای این فرآیند شناختی شده است».

وی در ادامه افزود:‌ «تحقیقات ما نشان می‌دهد که مولفه آنالوگی مهمی برای این فرآیند شناختی وجود دارد. گاهی اوقات افراد مغز را با یک ماشین دیجیتال مقایسه می‌کنند که با موجی از ضربان‌ها و سکون‌ها کار می‌کند. اما به نظر می‌رسد که این سکون‌ها با محاسبات آنالوگی پر شده است».

نورون‌های مرتبط با تصمیم‌گیری با حضور یک مولکول تنظیم‌کننده ژنتیکی به نام «FoxP» مشخص می‌شوند.

FoxP تعیین می‌کند که چه مدارک و شواهدی اضافه یا حذف شوند. مگس‌های میوه با FoxP غیرفعال بیش از اندازه جاذب شوک الکتریکی تولید کردند که این امر باعث شد تغییرات ولتاژ سلول به شدت کاهش پیدا کند. بنابراین فرآیند تصمیم‌گیری آنقدر زمان می‌گیرد که باعث شک مگس می‌شود.

مگس‌های میوه یک ژن FoxP دارند در حالی که انسان‌ها چهار ژن مرتبط با این ژن دارد. «FoxP1» و «FoxP2» با هوش و توسعه شناختی در انسان مرتبط هستند.

مترجم: هانا حیدری
مرجع : خبرگزاری آنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۹۰ درصد رسیدهای خرید سرطان زا هستند!
با یک آزمایش خون ساده به راز درونتان پی ببرید
فرمول غذایی برای تعادل هورمون‌ها
مواد غذایی که با گرم کردن دوباره سمی می شوند
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی