سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - 26 Mar 2019
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ / ۱۹:۱۵
کد مطلب: 44298
۰

کدام رشته­‌های تحصیلی می­‌توانند در "رقابت علمی کنز" شرکت کنند

کدام رشته­‌های تحصیلی می­‌توانند در "رقابت علمی کنز" شرکت کنند
میگنا: دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) با برگزاری رقابت علمی کنز، فرصتی را برای ارائه طرح­های کاربردی دانشجویان، دانش­‌پژوهان و استادان زیر 45 سال در 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی فراهم کرده است.

این رقابت در 5 حوزه سلامت، فناوری­ ارتباطات و اطلاعات، آب و محیط­‌زیست، انرژی و اقتصاد برگزار می­‌شود که مهمترین معیار داوری آن کاربردی بودن طرح ارائه شده است.

شرکت­‌کنندگان می­‌توانند از رشته­‌های مشخص شده در رقابت علمی کنز و سایر حوزه­‌های علم و فناوری حضور یابند اما مرتبط­ترین رشته­‌ها در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات شامل رشته­‌های برق، فیزیک، علوم کامپیوتر و رشته­‌های مهندسی است.

همچنین در حوزه­ی انرژی، فناوری­هایی که باعث توسعه انرژی پاک و پایدار با در نظر گرفتن ملاحظات محیط­‌زیستی می­‌شوند، سلول­های خورشیدی، انتقال انرژی با کمترین اتلاف، نحوه ساخت سلول­های­ خورشیدی، توزیع انرژی، انرژی باد و ساخت توربین و نحوه قرارگیری آن، انرژی هسته­‌ای و سوخت­‌های فسیلی، مد‌نظر است که رشته­‌های فیزیک، مهندسی شیمی و برق را در­ بر می­‌گیرد.

سلامت انسان ابعاد مختلفی دارد؛ سلامت روحی، جسمی، اجتماعی و معنوی انسان جزو موضوعاتی است که زیر­مجموعه حوزه سلامت قرار می­‌گیرد و بطور کل دستاوردهای مهندسی پزشکی، پزشکان، روانپزشکان و... را شامل می­‌شود.

با توجه به اینکه اقتصاد اسلامی یکی از دغدغه­‌های اصلی ملت مسلمان است، تمام موضوعات و رشته­‌های مرتبط با اقتصاد خرد و کلان را در برمی­‌گیرد که یکی از رشته­‌های شاخص آن بانکداری­ اسلامی است.

در چند ساله گذشته بحران آب بیش از هر زمان دیگری به ویژه در خاورمیانه جدی شده ­است که حل مشکلات مربوط به آب و محیط­‌زیست مربوط به رشته­‌های مهندسی عمران، محیط­زیست، مهندسی شیمی، بیولوژی، نانو، زیست­‌شناسی، زمین­‌شناسی و اقلیم­‌شناسی است.  
 حوزه­‌های انتخابی رقابت علمی کنز بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی مشکلات ملت در جهان اسلام است که البته این مشکلات در تمام جوامع هم وجود دارد؛ بطور کلی، رقابت علمی کنز سعی دارد با انباشت آثار علمی به رفع مشکلات جوامع اسلامی بپردازد.

گفتنی­ است شرکت­‌کنندگان در این رقابت باید ایده­‌ها و طرح­های کاربردی خود را در قالب فیلم­‌های 3-5 دقیقه­‌ای برای دبیرخانه ارسال کنند همچنین می­‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.mustafaprize.org مراجعه کنند.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا هواپیمای در حال پرواز از فضا دیده می‌شود؟ +عکس
تست گودیناف؛ میزان هوش کودک خود را بسنجید
معرفی رشته علوم سیاسی
چرا نگرش های منفی اغلب بر نگرش مثبت پیروز است ؟
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .