پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - 23 Jan 2020
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ / ۰۰:۰۸
کد مطلب: 44463
۰
۱
علائم مرحله فرسودگی و تسلیم چیست؟

فاجعه سازی در زمان وقوع استرس را رها کنید

فاجعه سازی در زمان وقوع استرس را رها کنید
میگنا: دکتر مهرنوش دارینی، روانشناس درباره استرس و تاثیر آن بر زندگی افراد گفت: استرس تنش یا فشار عصبی شامل مجموعه واکنش‌هایی است که در انسان نسبت به عوامل ناسازگار و غیر منتظره رخ می‌دهد. استرس هم می تواند مثبت و هم منفی باشد. استرس مثبت نظیر شرکت در مسابقات ورزشی مهم و یا فرزندآوری است. استرس منفی که فشار عصبی نامیده می‌شود توانایی مختل کردن زندگی یک فرد را دارد و می تواند آن را از حالت عادی خارج کند و حتی شخص را به مرحله فرسودگی برساند؛ در این حالت فرد تسلیم استرس شده و از زندگی آرام فاصله می‌گیرد و ممکن است دچار مشکلاتی نظیر سردرد، مشکلات گوارشی و ضعف سیستم عصبی و اختلال در خواب شود.

وی گام اول درمان استرس را آگاه بودن به آنچه که فرد را دچار استرس می کند، برشمرد و افزود: در مورد استرس در وهله اول باید بدانیم که چه چیزی فرد را درگیر بی قراری، دل نگرانی، تغییر ضربان قلب و علائمی از این دست می‌کند. برای درمان استرس رفتار درمانی و درمان‌های شناختی مورد استفاده قرار گرفته و در مورد اضطراب‌ها درمان‌های نگرشی انجام می گیرد که فرد ریشه باورهایش اصلاح شود.

این روانشناس افزود: برای اینکه در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنیم باید عوامل استرس زا و میزان کنترل آن عوامل را شناسایی کنیم. اگر عوامل بیرونی باشند کنترل ما بر روی آن مسائل کمتر است و وقتی عوامل درونی باشند بهتر می توانیم آنها را کنترل کنیم. البیته در زمینه عوامل درونی تکنیک های تن آرامی به افرد توصیه می‌شود.

وی در پایان به افراد دچار استرس یادآور شد: بزرگترین خطا در انسان هایی که زیاد دچار استرس می‌شوند این است که در زمان وقوع استرس‌ها ذهنشان فاجعه سازی می‌کند مثلا اگر این امتحان را قبول نشوم دنیا به آخر می رسد!

از فاجعه سازی ذهنی بپرهیزید تا بتوانید با استرس‌هایتان مقابله کنید.
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

امیر
Iran, Islamic Republic of
درود بر شما
ممنونم از انتشار مطالب خوب و آموزنده تان.
در متن برای درمان اضطراب راه حل پیشنهادی ,درمان نگرشی ذکر شده.بعقیده بنده ؛این راه درمان یکی از چند راه ممکن است.حتی می توان تلفیقی نیز مسیر بهبودی را طی نمود.بعنوان نمونه رفع اختلال کارکردی عضوی از بدن مانند تیروئید.البته به شرط آنکه منشا حداقل قسمتی از بروز اضطراب در ساختار فیزیولوژیکی بدن باشد.
منظور از MCH در آزمایش خون چیست؟
قاتلی به نام پنیر پیتزا
بیماران مصروع به مداخلات روانشناختی نیاز دارند
تاثیر بدقولی کردن والدین بر سلامت روان کودکان
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.