جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ / ۰۸:۰۰
کد مطلب: 45300
۱

آسیب های دوران کودکی قابل جبران است ؟

آسیب های دوران کودکی قابل جبران است ؟
میگنا: آیا آسیبهای دوران کودکی قابل جبران است یا فرد تا آخر عمر محکوم به تحمل مشکلات ناشی از گذشته است؟
این دیدگاه که علت بسیاری از اضطرابها و شکستها و مشکلات را باید در کودکی فرد جستجو کنیم، منجر به ایجاد این دیدگاه منفعلانه شده است که فرد مقهور گذشته است و کاری از او بر نمی آید.

اگر هر فردی با جدیت به شناخت خود بپردازد و در جهت تغییر تلاش کند و از همه مهمتر؛ مسئولیت خود را در ایجاد شرایط کنونی بپذیرد بهبودی در انتظار او خواهد بود.

در رواندرمانی تحلیلی درمانگر بر شناخت مکانیسم های دفاعی فرد تمرکز می کند و در مسیر بهبودی با فرد همراهی می کند. ما با هم تلاش می کنیم تا عواقب دشواری های گذشته را از بین ببریم. زماني که در تله هاي زندگي گیر مي افتیم یعني درکودکي شرایطي داشتیم که نیازهاي عاطفي ما برآورده نشده و حالا هم در بزرگسالي برآورده نمي شود.

براي برآورده کردن نیازهایمان باید از نقش کودك عصباني بیرون بیاییم و بزرگسال شویم. زماني بزرگسال مي شویم که : احساساتمان را بشناسیم و بتوانیم ابرازشان کنیم. براي زخم هایمان سوگواري کنیم، تحمل حال بد، غم و اشک ریختن لازمه سوگواري درست است.

دروغ هايي که به ما گفته شده بشناسیم و بدانیم چرا به ما به دروغ گفتند که ارزشمند و دوست داشتني نیستیم، امن نیستیم و از دیگران کمتریم . نیازهايي که عمیقاً خشنودمان مي کند را درك کنیم و اینقدر بدنبال نیازهاي کاذب مثل موفقیت و شهرت نباشیم. شبیه والد سرزنشگرمان نباشیم و انتظارات غلط خود را بشناسیم. خودمان را همینطور که هستیم بپذیریم.
دکتر مطهره میردامادی
متخصص اعصاب و روان
مرجع : پزشک آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ده باور غلط عامل اصلی نابهنجاری‌های روانی» از دیدگاه آلبرت الیس
نپذیرفتن شخصیت فردی، عامل تنش های رفتاری در افراد
تصاویر/ مراسم افتتاحیه دوره آموزشی توجیهی مجریان طرح نماد
راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان
نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند...