دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 17 Jun 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ / ۰۸:۵۳
کد مطلب: 45401
۲
۱

دلایل بروز خشم چیست و چگونه کنترل می‌شود؟

دلایل بروز خشم چیست و چگونه کنترل می‌شود؟
میگنا: امیر لطفی حقیقت دکترای  روانشناسی در خصوص عوامل به وجود آورنده خشم و عصبانیت اظهار کرد: خشم هیجان ناشی از پرخاشگری نا هوشیاری انسان‌ها است و بر اثر رفتاری که بر انسان از طفولیت تا سن 7 سالگی وارد می‌آید، حاصل می‌شود.

 
دلایل ایجاد خشم در افراد
هر اتفاقی که تا سن 7 سالگی در افراد رخ می‌دهد، منجر به ایجاد ذهنیت ناهوشیار می‌شود که فرد از آن اطلاعی ندارد و همین مسئله باعث ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود.

این روانشناس اضافه کرد: در بسیاری از دیدگاه‌ها و مکتب اسلام در خصوص خشم و ارتباط آن باکیفیت بارداری صحبت شده است، خشم می‌تواند از طریق مادر به جنین  منتقل شود و در نهایت باعث بروز خشم در کودک شود.

لطفی حقیقت اظهار کرد: محیطی که افراد در آن زندگی می‌کنند شرایط خاصی را ایجاد کرده است که فرد خشم را یاد می‌گیرد و می‌پندارد باید حق را به زور از دیگران گرفت؛ وقتی فرد در منطقه‌ای با انسان‌های عصبی و خشن زندگی کند در آینده آن فرد پتانسل تبدیل شدن به یک فرد خشمگین یا عصبانی را خواهد داشت.


انتقال خشم از طریق اعضای خانواده به انسان
این روانشناس ادامه داد: بر اساس مطالعات، عصبانیت  از طریق فرهنگ، محیط و همچنین  از اعضای خانواده به انسان منتقل می‌شود. خشم می‌تواند یک مقوله نهادینه در جامعه باشد، مردم به دلیل نداشتن آرامش حوصله ایستادن در صف و نوبت را ندارند و یا وقتی که احساس پایمال شدن حق در آنها به وجود می‌آید، موجب خشم و عصبانیت در افراد می‌شود. به همان میزانی که آمار  افسردگی در جامعه سیر صعودی داشته، خشم و عصبانیت نیز افزایش یافته است، افراد در مراحل اولیه افسردگی دچار عصبانیت می‌شوند و حتی فرزندان خود را کتک می‌زنند.

آلودگی هوا و آلودگی صوتی از فاکتورهای تاثیر گذار در بروز خشم است، همچنین هنگامی که افراد احساس می‌کنند با وجود تلاش فراوان به جایی نمی‌رسند حس عصبانیت و خشم در آنها افزایش پیدا می‌‌کند همچنین ترافیک و مسائل مالی می‌تواند باعث ایجاد خشم شود.


راهکار پیشگیری از بروز خشم
لطفی حقیقت افزود: برای جلوگیری از خشم باید ساختار اجتماعی و مدیریت فرهنگی را اصلاح کنیم، مدیریت شهری باید بستری را فراهم کند تا مردم احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

آموزش‌های فردی و اجتماعی و انجام مشاوره‌های گروهی افراد می‌تواند به همراه استفاده از تکنیک‌های حضور آگاهانه در کاهش خشم و عصبانیت موثر باشد. عصبانیت و خشم به دلیل ضعف ایجاد می‌شود و مردم جامعه به اشتباه آن را نماد قدرت در جامعه می‌بینند.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پویا،19ساله
Iran, Islamic Republic of
19سالمه واختلاف سنیم با برادروخواهربزرگترم خیلی زیاده وپدرم پیرمرد59ساله ،اصلامنودرک نمیکندمن نمیخواستم دانشگاه بروم وبه خاطرپدرم دانشجوشده ام ودوست دارم درزمینه فروشندگی پیشرفت کنم وکارکنم چون تجربه کارازده سالگی تاالان را داشتم ودرتابستان امسال هم بعدازدانشگاه کارکردم درزمینه فروشندگی شغلی که دوس دارم ولی درس خواندن دررشته ای که هیچ علاقه ای ندارم وفقط صرفا به خاطرپدرم به این رشته رفته ام وربطی به زمینه فروشندگی ام نداردوعلاقه ای به رشته ام ندارم مانع کارم شده ووقتی بازهم باپدرم مشورت میکنم پرخاش میکندواسباب خانه را پرت می کندومیشکندومیگویدحتمابایددانشگاه درس بخوانم ارشدو...،هیچوقت نتوانستم بااوحتی یک کلمه دردل کنم چون پیرمردی عصبی است ،جالب است بدانید پدرم لیسانس داردوخودش را از روانشناسان بالاترمیبیندوهمیشه میخواهدرفتاردیگران راتغییردهدوخودش را بی عیب میداند
در مغز یک بیمار روانی دقیقا چه خبر است؟
دخانیات و الکل از علل اصلی سرطان‌های دهان
پروانۀ سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره: چی، چرا، چگونه (1)
همه آنچه درباره کبد چرب باید بدانید
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای