يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 7 Jun 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۵
کد مطلب: 45566
۵
۱

آبروي حرفه محبوب روان شناسي وابسته به فرد نیست

آبروي حرفه محبوب روان شناسي وابسته به فرد نیست
به گزارش میگنا دكتر حميد پورشريفي، دانشیار روان‌شناسی سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ارتباط با خبر بازداشت رئيس سازمان نظام روانشناسي طي يادداشتي نوشت:

رسانه‌هایی خبر از بازداشت دکتر عباسعلی اللهیاری دادند:

🔸 دکتر اللهیاری، در دوره سوم رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره بودند و با توجه به عدم مشخص شدن رئیس سازمان در دوره چهارم، همچنان عنوان ریاست این سازمان را دارا بودند.
 
🔸 خبر بازداشت دکتر اللهیاری، برای جامعه‌ی روان‌شناسی و مشاوره، تاسف انگیز است؛ چرا که هم مرتبط با عضوی از این جامعه است و هم در تیتر خبر، عنوان ریاست سازمان نظام روان‌‌شناسی درج شده است در حالی که گویا مساله ایشان، مشکلات مالی با غیر روانشناسان بوده و هنوز مسائل مالی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره رسیدگی و شفاف‌سازی نشده است.

🔸 به دنبال انتشار این اخبار، نظراتی در فضای مجازی مطرح شد و برخی از روان‌شناسان و مشاوران نگران خدشه‌دار شدن شان و اعتبار رشته و حرفه بودند. اگرچه این خبر تاسف‌انگیز است ولی حتی اگر خبر به نقش ایشان در سازمان نظام مربوط می‌شد، با چنین رخدادهایی یک حرفه زیر سئوال نمی‌رود، کمااینکه موارد اخیری که در سازمان نظام مهندسی رخ داد، هیچ تاثیر منفی بر جایگاه و منزلت مهندسان عزیز نداشته است، به ویژه اینکه روان‌شناسی و مشاوره، حرفه‌ای محبوب است و دلایلی از این محبوبیت در یادداشت «روانشناسی در ایران: رشته ای علمی و جذاب، حرفه ای تخصصی و کارآمد» به نگارش در آمده است.
 
💠 در این نوشته، چند «ای کاش» مطرح می‌شود و بلافاصله «ای کاش‌ها» رها می‌شود و به راهکارهای مداخله فوری پرداخته می‌شود.
 
💠 ای کاش‌ها:
🔸 با وجود اینکه خبر بازداشت دکتر اللهیاری، تاثیر خاصی بر منزلت و جایگاه رشته و حرفه‌ی روان‌شناسی و مشاوره نخواهد داشت، اما کاش یا چنین موردی پیش نمی‌آمد یا اینکه حداقل چنین خبری زمانی رخ نمی‌داد که ایشان عنوان ریاست سازمان را دارا بودند. کاش آقای دکتر اللهیاری با گوش دادن به توصیه‌های دلسوزان رشته و حرفه، بیش از این، مسئولانه‌تر و مدبرانه‌تر، به گونه‌ای عمل می‌کردند که در صورت چنین رخدادی که برایشان قابل پیش‌بینی بود، حرفه با ترکش‌های خبر مواجه نمی‌شد. یکی از این توصیه‎‌ها قریب 280 روز پیش به تاریخ 9 دیماه 1396 ارایه شده بود:

🔸 و ای کاش شورای محترم مرکزی، حساسیت امر را بیش از این در می‌یافتند و به جای تعطیلات چهارماهه و درنگ‌ها و تعلل‌هایی که داشته‌اند، حساسیت امر را در می‌یافتند، به توصیه‌های جامعه روانشناسی و مشاوره کشور، بازرسان ارجمند و دلسوز سازمان نظام، منظومه‌ی انجمن‌های علمی و استادان برجسته روان‌شناسی و مشاوره توجه می‌کردند.
 نگارنده نیز به عنوان عضوی از حرفه قبلا در این خصوص یادداشت هایی را منتشر کرده بود، که لینک یکی از آنها در زیر ارایه شده است:
 
💠  راهکارها:
اگرچه دیر شده است، اما هنوز هم امیدی هست؛ چند راهکار فوری در خطاب به اعضای محترم شورای مرکزی اینکه، لطفا:

🔸تلاش‌های ارزنده هیات محترم بازرسان را یک فرصت، نه تهدید ارزیابی کرده و از توصیه‌های آنها بهره‌مند شوید.
🔸 مانع های تعیین رئیس شورای مرکزی را بردارید که آخرین اطلاعیه هیات محترم بازرسان به آن اشاره داشت و هرچه سریع‌تر ، تکلیف ریاست شورای مرکزی را مشخص نمایید.
 
🔸 با تعیین سرپرست برای سازمان تا مشخص شدن رئیس آن، ترتیبی اتخاذ فرمایید که حقوق روان‌شناسان و مشاوران آنها و نیز حقوق مراجعان آنها، بیش از این با آسیب مواجه نشود.
 
💠  امید است اعضای محترم شورای مرکزی، حساسیت امر را دریابند و با مداخلات فوری ترتیبی اتخاذ نمایند که حرفه‌ی‌ روان‌شناسی و مشاوره بیش از این آسیب نبیند.
 

🔴 اعضای محترم شورای مرکزی، لطفا غفلت در صیانت از جایگاه و منزلت روان‌شناسی و مشاوره را بس کنید.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
همه دزد شده ایم.
۲۰ نکته تغذیه‌ای برای دانش‌آموزان در ایام امتحانات
این تله‌ها زندگی شما را خراب می‌کنند
عوامل پنهانی که می‌توانند شما را عصبی کنند
رویکردی برای کنترل اضطراب
احساسات منفی اشتها را افزایش می‌دهند
این پرستار می‌خواهد گمنام بماند
والدینی که کودکشان را از راه به دَر می‌کنند
سه راه عالی برای افزایش عزت نفس
چند توصیه‌ بهداشتی، هزینه و مدارک سنجش سلامت نوآموزان
قتل‌هایی که ریشه در تعصب دارند نه مذهب
بی وفایی و خیانت
چگونه قافله عمر نوجوان به دود آغشته می‌شود؟
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.