يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 20 Oct 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۵
کد مطلب: 45588
۲
چند و چون بازداشت رئیس سازمان نظام روان‌شناسی

چند نکته درباره غفلت و تعلل شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی

شهرزاد همتی-روانشناس
چند نکته درباره غفلت و تعلل شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی
به گزارش میگنا روزنامه شرق نوشت:  روز گذشته خبر‌هایی مبنی بر بازداشت رئیس سازمان نظام روان‌شناسی در رسانه‌های خبری منعکس شد. به گفته سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، در راستای اجرای دستور مقام محترم قضائی شعبه یک اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت، کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ در ساعت ۱۷ روز چهارشنبه مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۷، متهم عباسعلی. الف. را در منطقه ولنجک تهران دستگیر و برابر روال قانونی در اختیار مقام قضائی مربوطه قرار دادند.
 
مسائل و مشکلاتی در سازمان نظام روان‌شناسی پیش آمده که نشان می‌دهد اوضاع سازمان نظام روان‌شناسی خوب نیست. شواهد می‌گویند سازمان نظام روان‌شناسی سال‌هاست درگیر چالش‌های درون‌سازمانی جدی‌ای شده است. سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره از ابتدای تشکیل خود در سال ۸۳ تا امروز، هرگز مجمعی برگزار نکرده و همین باعث بروز مشکلات، حواشی و دودستگی شده است.
 
به گفته روان‌شناسان عضو سازمان نظام روان‌شناسی، تا‌به‌حال حسابرسی مالی این سازمان انجام نشده است و آیین‌نامه‌های مالی و معاملاتی در آن تدوین نشده‌اند. طبیعی است همه این اتفاق‌ها منجر به شرایطی شود که نبود شفافیت اداری و مالی به وجود بیاید و در چنین فضایی، ایجاد مشکل، بحث و دعوا طبیعی به نظر می‌رسد. جدا از این داستان‌ها، در انتخابات دوره جدید سازمان روان‌شناسی نیز صلاحیت مدیر دستگیرشده سازمان نظام روان‌شناسی از سوی دفتر ریاست‌جمهوری تأیید نشد. این باعث شد اعضا سراغ انتخاب دو نفر دیگر بروند و آن دو نفر نیز از آنجایی که تشریفات قانونی و اداری لازم برایشان طی نشده بود، نتوانستند حکم رسمی بگیرند.
 
مجموعه این‌ها باعث شد وضعیت به اینجا بکشد. هیچ‌کس دلیل این را که چرا صلاحیت رئیس دستگیرشده تأیید نشد، نمی‌داند؛ البته شاید همین دستگیری، شاهد و دلیل مبرهنی برای صلاحیت‌نداشتن دیروز رئیس سازمان نظام روان‌شناسی باشد.
 

تخلفات سازمانی
دکتر حمیدرضا پوراعتماد، استادتمام گروه روان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، عضو سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی و دبیر اجرائی منظومه انجمن‌های علمی روان‌شناسی و مشاوره، درباره دلایل دستگیری رئیس سازمان نظام روان‌شناسی به «شرق» می‌گوید: بر اساس اطلاعات ما، این فرد از دوم بهمن ۹۶ تحت پیگرد بوده و به صورت رسمی هم در محل کارشان حاضر نمی‌شده است. متأسفانه در این مدت برای دستگیری او بار‌ها به سازمان نظام و حتی یک بار به دانشگاه محل خدمتشان مراجعه شده بود؛ هرچند این وضعیت در تعارض با حیثیت حرفه‌ای ما به‌ویژه در کسوت معلمی دانشگاه بود، همکارانش در سازمان هیچ کمکی برای اعمال قانون نکردند و حتی شنیده شده مأموران را گمراه کرده‌اند.
 
به‌هر‌حال، این کار مهم با همت مأموران آگاهی تهران، صبح روز چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷ انجام شد. او در ادامه در پاسخ به این پرسش که ریاست سازمان نظام روان‌شناسی تخلف سازمانی هم دارد؟ تأکید کرد: البته که دارد. او حتی بر اساس مستندی که از سوی آقای رئیسی، معاونت حقوقی و پارلمان وقت سازمان، در اختیار قرار گرفت، بازداشت شد؛ اما با وثیقه ملکی ۵۰۰‌میلیون‌تومانی یکی از معاون‌هایشان آزاد شد.
 
متأسفانه از آن پس تخلفات سازمان رسیدگی نشد؛ اما خوشبختانه با درخواست‌های متعددی که از سازمان بازرسی کل کشور شد، چند ماه پیش هیئت بازرسی مأمور رسیدگی به تخلفات سازمان نظام شد که پیشرفت‌های بسیار درخور توجهی داشته اند و ان‌شاءالله در آینده نزدیک نتایج خیر آن پرده از فساد‌های سازمان برمی‌دارد.

پوراعتماد در پاسخ به این پرسش که دلیل اصرار بر تصدی او برای ریاست سازمان نظام روان‌شناسی با این شرایط چه بود، نیز تصریح کرد:، چون او حمایت شورای مرکزی را داشت. سازمان زیر نظر شورای مرکزی‌ای فعالیت می‌کند که متشکل از ۱۱ عضو منتخب و نمایندگان وزارت‌های بهداشت و علوم است.
 
یکی از وظایف این شورا، انتخاب رئیس یا عزل آن است. این شورا در انجام این وظیفه قانونی کوتاهی کرده است. دست‌کم از نمایندگان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم انتظار می‌رفت به وظایف حاکمیتی خود عمل کنند که اینگونه نشد. حتی متأسفانه به‌تازگی با تشریک مساعی نماینده محترم وزارت علوم سعی شد همان معاونی را که با وثیقه دکتر اللهیاری را از جرائم سازمانی آزاد کرده بود، به ریاست سازمان برسانند.
 
حتی پیشنهاد ریاست ایشان در دوم مرداد ۹۷ به دفتر ریاست‌جمهوری هم ارسال شد که با هوشمندی آن دفتر، موضوع مسکوت ماند؛ البته این خلاف به همراه مستندات آن به دفتر ریاست‌جمهوری و دفتر وزیر علوم ارسال شده است. متأسفانه حمایت از متخلف، سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره را از کار انداخته است. امیدواریم با انتخابات زودهنگام، تیم سالمی سکان این سازمان را به دست گیرد؛ چراکه کشور ما محتاج خدمات مشاوران و روان‌شناسان صالح و دانشمند است.

 

رئیس حاضر به حسابرسی مالی نبود
دکتر جواد خلعتبری، بازرس سازمان نظام روان‌شناسی، دستگیری ریاست سازمان را تأیید یا رد نمی‌کند. او دراین‌باره می‌گوید: من در جریان بازداشت رئیس سازمان نیستم و در سایت‌ها دیدم؛ اما یک اطلاعیه از سازمان نظام روان‌شناسی به دست ما رسیده و بر مبنای آن روز دوشنبه جلسه فوق‌العاده تشکیل شده و احتمالا در آن جلسه جزئیات مشخص خواهد شد. او همچنین در پاسخ به این سؤال که دلیل مشکلات و دودستگی در سازمان نظام روان‌شناسی چیست، گفت: متأسفانه دو‌دستگی در سازمان وجود داشت و بحث گرفتن سکان سازمان نظام روان‌شناسی بود.
 
این دودستگی در اکثر مجامع مثل سازمان نظام مهندسی و نظام پزشکی هم وجود دارد و نظام روان‌شناسی هم از این قاعده مستثنا نبود و یک‌سری اتفاقات نامیمون هم در این بین رخ داد. شورای مرکزی نیز برای حل این معضلات تلاشی نکرد و بازرسان هم تلاش خودشان را کردند و ما اصرار به حسابرسی وضعیت سازمان نظام روان‌شناسی داشتیم و اینکه کمیسیون معاملات شکل بگیرد و افراد تغییر کنند تا از نظر شکلی، مسائل سازمان حل شود؛ اما شورای مرکزی این مسئله را جدی نگرفت و همین باعث ایجاد مسائل زیادی در سازمان نظام روان‌شناسی شد.
 
به هر ترتیب به نظر می‌رسد، ریاست سازمان نظام روان‌شناسی به دلیل شکایت فردی خارج از سازمان بازداشت شده و دعوای شخصی دلیل این بازداشت است و حکم محکومیت قطعی برای وی صادر شده است. دکتر علیرضا آقایوسفی، دیگر بازرس سازمان نظام روان‌شناسی، در پاسخ به این سؤال که با وجود پرونده‌های باز، دلیل انتخاب رئیس سازمان نظام روان‌شناسی چه بود، می‌گوید: از سال ۱۳۹۵، ما بازرسان دوره جدید انتخاب شدیم و طبیعی است در چنین شرایطی، ما بازرسان جدید خط‌مشی جدیدی را برای سازمان نظام روان‌شناسی در نظر بگیریم.
 
در دوره‌های گذشته بازرسان سعی می‌کردند با مکاتبه وظایف را از دوش خود بردارند، ولی در این دوره ما ابتدا مکاتبه و اعلام می‌کردیم خواستار اطلاعات مالی و اداری هستیم. اما به دلیل عدم دریافت پاسخ، به‌تدریج واکنش‌های خود را تغییر دادیم و به سمت سیستم قضائی رفتیم. یعنی اظهارنامه رسمی، سازمان بازرسی کل کشور و مواردی از این دست را در روند کار خود استفاده کردیم و در نهایت این فعالیت‌ها این روند ما پرونده‌ای را در سازمان بازرسی کل کشور تشکیل داده که در حال بررسی است. ما سعی کردیم همه چیز محترمانه پیش برود، اما وقتی دیدیم چیزی حل نشد و حتی اجازه تشکیل مجمع به ما ندادند، به سمت سیستم قضائی رفتیم.چند نکته درباره غفلت و تعلل شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی

مهدی ملک‌محمد*؛ غروب چهارشنبه هفته گذشته با بازداشت رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، قصه پرغصه این سازمان به نقطه اوج رسید. هرچند علت بازداشت ایشان، موضوعی غیر از مسائل صنفی و سازمان نظام روان‌شناسی اعلام شده و طبیعتا می‌توانست به عنوان امری عادی و شخصی برای فردی تلقی شود، اما اکنون در خبر‌ها سمت فرد بازداشت‌شده رئیس سازمان صنفی روان‌شناسان و مشاوران ذکر شده و همین موضوع این بازداشت را مهم و از حالت یک جرم شخصی خارج کرده است. اما آنچه از دید رسانه‌ها دور مانده این است که به دلایل زیر وی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره محسوب نمی‌شود و بیش از دو سال است که این سازمان رئیسی ندارد.

۱. چهارمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در تیر سال ۹۵ برگزار شد و ۱۱ عضو این شورا تعیین شدند. پس از آن، جلسات متعدد این شورا برای انتخاب رئیس سازمان برگزار شد و به دلایل مختلف از جمله به نتیجه‌نرسیدن اعضا و تشکیل لابی‌های پرقدرت برای فشار بر اعضا این انتخاب به تأخیر افتاد.

۲. کاندیدا‌های ریاست سازمان عبارت بودند از: دکتر غلامعلی افروز (رئیس سازمان نظام روان‌شناسی در دوره‌های اول و دوم) و دکتر عباسعلی اللهیاری (رئیس سازمان در دوره سوم و رئیس کمیسیون آموزش مجلس در دوره ششم).

۳. در یکی از جلسات، دکتر افروز از غیبت دکتر اللهیاری استفاده و با وجود نارضایتی برخی از اعضا اقدام به رأی‌گیری برای ریاست سازمان کرد. وی در این رأی‌گیری بیش از رقیبش رأی آورد.

۴. دکتر اللهیاری این انتخاب را غیرقانونی اعلام کرده و دلایل آن را به دفتر ریاست‌جمهوری (به دلیل آنکه حکم ریاست باید توسط رئیس‌جمهور امضا و صادر شود) اعلام کرد.

۵. دفتر رئیس‌جمهور نیز با اعلام بی‌اعتباری این انتخاب، هر دو کاندیدای ریاست را به دلایل متفاوت فاقد صلاحیت دانست.

۶. پس از ماه‌ها رایزنی و لابی‌گری بالاخره شورای مرکزی به انتخاب‌هایی دیگر رسید. ولی نتوانست انتخاب برتر را انجام دهد و دو کاندیدای دیگر این شورا با رأیی برابر به دفتر رئیس‌جمهور اعلام شدند تا این دفتر خود از بین دو دست به انتخاب زند.

۷. باز هم دفتر رئیس‌جمهور به دلایل متفاوت برای هیچ‌کدام از این دو نفر حکمی صادر نکرد و داستان آشفتگی این سازمان به سرمنزل مقصود نرسید.

۸. در این دو سال، دکتر اللهیاری با اعلام اینکه ریاست وی در دوره سوم تا زمانی که شورای مرکزی در دوره چهارم به انتخاب برسد و حکم رئیس جدید از سوی رئیس‌جمهور امضا شود قابل تمدید است، به عنوان ریاست این سازمان به کار مشغول بود؛ امری که به باور برخی غیرقانونی تلقی می‌شود.

۹. آنچه این قصه را پرغصه‌تر می‌کند، غفلت و تعلل شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در انتخاب قاطع یک رئیس و بی‌توجهی رسانه‌ها به اتفاقات این سازمان مهم صنفی در دو سال اخیر است که مایه تأسف بیش از ۲۰ هزار روان‌شناس و مشاور شده که بیننده و ناظر تعلیق و آشفتگی سازمان متبوع‌شان هستند. در جامعه‌ای که مسائل و مشکلات و اختلالات روان‌شناختی روزافزون است، بی‌اعتباری و سردرگمی نهادی که برای رفع و کاهش این مشکلات با سازماندهی حرفه روان‌شناسی و مشاوره تأسیس شده، امری بسیار تأسف‌بار است.
 
اگرچه روان‌شناسان و مشاوران در سال‌های اخیر توانسته‌اند نقش مهمی در پیشگیری و درمان اختلالات روانی و ارتقای کیفیت زندگی مردم داشته باشند و این امر از افزایش روزافزون مراجعان به کلینیک‌ها و پرفروش‌بودن کتاب‌های روان‌شناسی هویداست، اما پربیراه هم نیست اگر برخی افراد درباره تعلل و آشفتگی سازمان نظام روان‌شناسی و فقدان قاطعیت در تصمیم‌گیری بگویند: هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به وقتی که بگندد نمک. امید که این اتفاق تلنگری جدی بر اعضای شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی باشد تا بدانند تعلل‌شان در انتخاب رئیس سازمان ممکن است رخنه‌ای جدی در اعتماد مردم به جامعه روان‌شناسان ایجاد کند.
 
 
 
مرجع : روزنامه شرق
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا کسانی که دچار اختلالات روانی هستند به پزشک مراجعه نمی‌کنند؟
اختلال نشخوار کودکان، نشانه‌ تا درمان
پنجاه پشیمانی مشترک در افرادی که به میانسالی می‌رسند
فواید علمی گریه کردن بر سلامت روان و جسم
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد