پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - 22 Nov 2018
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ / ۰۸:۰۰
کد مطلب: 45711
۱
راهکاری برای درمان بیش فعالی

درمان اختلالات ذهنی با بازی‌های جدی

درمان اختلالات ذهنی با بازی‌های جدی
ناهید حاجی سلیمانی،‌ با اشاره به اینکه در سراسر جهان استفاده از بازی های جدی افزایش یافته است، گفت: هدف ابتدایی این بازی ها، آموزش، تعلیم مدیریت منابع انسانی و بهبود سلامت است که البته محدود به این موارد نیست. این بازی‌ها به منظور آموزش، تعلیم یا تغییر رفتارهایی مانند وسواس، بیش فعالی و... طراحی شده‌اند.


این روان شناس با استناد به آخرین تحقیقات انجام شده درباره اهداف استفاده از این بازی‌ها گفت: درمان اضطراب و افسردگی در افراد جوان، کمک به کودکان و بزرگسالان برای یافتن راه حل های ساده تر و خلاقیت بیشتر در حل مسائل و کنترل مشکلاتی مانند خوردن از جمله اهداف بازی‌های جدی است.

بازی‌های جدی این پتانسیل را دارند که به عنوان بخشی از درمان یا تمام درمان برنامه اختلالات ذهنی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین این بازی‌ها به کودکان بیش فعال برای افزایش تمرکز کمک می‌کنند.

در افراد دچار افسردگی با استفاده از کامپیوتر شخصی و بدون نیاز به اینترنت، فرد به هنگام بازی جدی، با شلیک به افکار منفی و حل مسائل، تعادل را به دنیای خیالی باز می‌گرداند. در این بازی، یک شخصیت خیالی درباره کنار آمدن با افسردگی صحبت می‌کند و دستورالعمل‌ها و هدف هایی را در چندین مرحله و به مدت 30 دقیقه ارائه می‌دهد.

برای کاهش بیش فعالی در این بازی، فرد به عنوان مغز بازی می‌کند و یک مخترع جوان به عنوان دوست به او کمک می کند تا تکالیف حافظه کاری، انعطاف پذیری شناختی و تکالیف را انجام دهد.

گفتنی است؛ یک بازی جدی یا بازی کاربردی نوعی بازی است که هدف اصلی از طراحی آن، چیزی فراتر از صرفاً سرگرمی است. صفت «جدی» به کاربرد محصول در حوزه‌هایی نظیر آموزش، پژوهش‌های علمی، سلامت، مدیریت بحران، برنامه‌ریزی شهری، مهندسی، سیاست و نظامی‌گری اشاره دارد.
 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

زن جوان: از شوهرم که دست بزن داشت و معتاد بود طلاق گرفتم، حالا پشیمانم!
گذری بر نکات مهم تحقیق و پژوهش در مقطع دکتری
تغییر ساختار مغز دانش آموزان دبیرستانی با فوتبال بازی کردن!
اسباب بازی موردعلاقه پدرومادرها برای بچه‌ها چیست؟
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.