جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - 19 Jul 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۲۵
کد مطلب: 46463
۱

ساعت زیستی و رابطه اش با بیماری روانی

ساعت زیستی و رابطه اش با بیماری روانی
میگنا: محققان دانشگاه اکستر انگلیس می گویند عملکرد مغز و ساعت زیستی بدن در تعیین سلامت روحی و روانی افراد تاثیر گذار است. طبق تحقیقات این دانشگاه معلوم شده است که افرادی که شب زنده داری می کنند نسبت به دیگران بیشتر در معرض بیماری های روحی و روانی قرار می گیرند.

طبق تحقیقات مایک ویدون استاد روان شناسی دانشگاه و همکاری بیمارستان عمومی ماساچوست آمریکا بیماری های روانی به طور مستقیم به عادات زندگی افراد بستگی دارد.

به گفته این محققان کسانی که عادت دارند زود بخواند و صبح زود از خواب بیدار شوند سلامت روانی بیشتری دارند. دکتر ویدون می گوید البته هنوز زود است که بخواهیم به طور قطع ارتباط خواب را با بیماری های روانی مشخص کنیم ولی آمارها حاکی از این موضوع است که این دو رابطه تنگاتنگی دارند.

وی گفت: مشاهدات نشان می دهد کسانی که شب ها دیر می خوابند آمار اکثر کسانی را تشکیل می دهند که افسردگی و دیگر اختلالات روحی روانی را دارند. البته نتایج این پژوهش برخلاف فرضیه‌های پیشین، هیچ ارتباط محکمی را بین این موضوع و مشکلاتی مانند اضافه ‌وزن یا دیابت نشان نمی ‌دهند.

در تحقیق میدانی تیم دانشگاه اکستر 250 هزار داوطلب آمریکایی و 450 هزار داوطلب انگلیسی در طول چند سال شرکت کردند. طی پرسش نامه هایی از شرکت کنندگان عادات خواب و ساعت های بیداری آنها سوال شده بود و بخشی از سوالات نیز به سابقه بیماری های روانی آنها مربوط بود.

آمارهای به دست آمده از این مطالعه رابطه مستقیم بین ساعت زیست منظم و عدم ابتلا به مشکلات روحی روانی به دست آمد.
مرجع : خبرگزاری شبستان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ده باور غلط عامل اصلی نابهنجاری‌های روانی» از دیدگاه آلبرت الیس
نپذیرفتن شخصیت فردی، عامل تنش های رفتاری در افراد
تصاویر/ مراسم افتتاحیه دوره آموزشی توجیهی مجریان طرح نماد
راه اندازی سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.