جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - 23 Aug 2019
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ / ۲۱:۴۶
کد مطلب: 46720
۱

شوهرم خيلي به زنها نگاه ميكنه و اين خيلي آزارم ميده!

شوهرم خيلي به زنها نگاه ميكنه و اين خيلي آزارم ميده!
پاسخ مشاور خانواده:
حل مشکل فرد دیگرکه که خودش باید مشکلش را رفع کند، بدون همکاری خودش اگر نگوییم غیرممکن، کاری بسیار دشوار خواهد بود!
پس در گام اول خود شخص بایستی احساس کند دچار یک رفتار ناپسند و نادرست است و در گام بعدی به دنبال راه حل آن باشد. در این صورت است که به سادگی میتوانید به او کمک کنید تا بر مشکل خود غلبه کند. پس یکی از کارهای شما این است که به تدریج و به صورت غیر زننده، چنین بینشی را در همسرتان القاء و تقویت کنید که این کار یک رفتار نادرست و ناپسند است.

یکی از راههای رفع مشکلات رفتاری، از بین بردن زمینه های آن یا دست کم کاهش زمینه های آن است. شاید در دنیای تعاملات و ارتباطات و رسانه های کنونی، از بین بردن زمینه های چشم چرانی برای کسی که به صورت عمیق و گسترده دچار این مشکل است کاری نشدنی باشد!

اما دو نکته در این خصوص مهم است، یکی این که شاید همسر شما به این گستردگی دچار مشکل نباشد و صرفا نسبت به یک شخص یا چند نفر دچار این مسئله است، طبعا میتوانید روابط را به صورت نامحسوس و غیر مستقیم کاهش دهید (نه این که قطع کنید) یا موقعیت های ایجاد چنین وضعیتی را کمتر کنید.

از سوی دیگر بهتر است بدانید برنامه ریزی برای زندگی مشترک خیلی میتواند به این مسئله کمک کند. این که مهمانی هایی را برنامه ریزی کنید که چنین موقعیت های کمتری در آن دیده می شود، برنامه های تفریحی (مسافرت، پارک، سینما و غیره) برنامه ریزی کنید که چنین موقعیتهایی برای چشم چرانی کمتر در آنها هست. دیدار با افراد فرهیخته و مذهبی (در اطرافیان یا اقوام) میتواند بسیار مفید باشد.

فهماندن و گوشزد نمودن این مسئله به همسرتان خوب است اما زیاده روی و حساس کردن او به این موضوع شاید اثر معکوس داشته باشد.
یکی از نتایج این مسئله رسیدن خود شما به این درک و فهم از لزوم رعایت عفاف و حجاب در خانواده ها و جامعه (به ویژه در خانمها) برای حفظ امنیت و حریم خانواده هاست، پس در اولین گام برای اصلاح اطرافیان خود، بهتر است از خودتان شروع کنید و اجازه ندهید تا وضعیت ظاهرری و عفاف و حجاب شما شرایط مشابهی را برای دیگران ایجاد کند.

شما با تاش خود برای حفظ عفاف و حجاب خودتان و سعی در ترویج این دیدگاه به دیگران به ویژه فرزندان خودتان، اگرچه نتوانید یک تنه، یک جامعه را اصلاح کنید اما حداقل محیط پیرامون خودتان را تا حدی میتوانید اصلاح کنید. (کاری که در زمینه همه معضلات اجتماعی تک تک ما بایستی انجا م دهیم).

توجه به نکات زیر هم توصیه می شود:
۱. هرگز در اين مورد در مقابل ديگران با او صحبت نكنيد و تذكر ندهيد.
۲. اين مطلب را با نزديكان خود درميان نگذاريد، مگر افراد رازداري و آگاهي كه بتوانند روي همسر شما تاثير داشته باشند و او را از اين رفتار بازدارند؛ آنهم بصورتي كه نفهمد شما با نفر سوم صحبت كرده‌ايد.
۳. وظايف خود را به عنوان همسر به خوبي انجام دهيد، بلکه کمی هم فراتر باشید.
۴. رابطه عاطفي خود و ابراز عشق و علاقه را با همسرتان گسترش دهيد.
۵. به ظاهر خود در خانه و هنگام حضور او برسيد. آنگونه آرايش كنيد و لباس بپوشيد كه او دوست دارد.
۶.اگر همسرتان به دیدن تصاویر نامناسب عادت دارد به بهانه‌هاي مختلف او را از ديدن فيلمهاي مذكور بازداريد؛ مثلا به ديدار دوستان مورد اعتماد برويد، فيلم مناسبي تهيه كنيد و با هم ببينيد و ...
۷. در موقعيت‌هاي مناسب عاطفي، با لحني آرام به او تذكر دهيد و هرگز در اين مورد با او مشاجره نكنيد.
۸. احتمالا مجالسي مذهبي هم وجود دارد كه بتوانيد در انها حضور يابيد. اگر همسرتان امتناع مي نمايد مي‌توانيد از مسوولين چنين مجالسي بخواهيد كه به بهانه كمك در موقعيتي كه همسرتان در آن تبحر دارد يا علاقمند است، او را به چنين محافلي بكشانند.
۹. او را تشويق به مطالعه پيوسته در عوالم پس از مرگ و احوال برزح و قيامت نماييد.
۱۰. او را به انجام فرايض ديني (بويژه نماز) و ارتباط با معنویت ترغيب نماييد.
۱۱. سعي كنيد ارتباط جنسي خود را متنوع و بيشتر نماييد.
۱۲. خود شما نيز مواقب ارتباطات كلامي و بصري خود در مقابل نامحرم باشيد تا بهانه‌اي براي او نباشد.
۱۳. نصب تصاوير معنوي (یا جملات اخلاقی) در خانه نيز (در صورتي كه به تنش با او نمي‌انجامد) مفيد است.
۱۴. در روايتى از امام عسكرى(ع) آمده است: «برگرداندن صاحب عادت از عادتش مانند معجزه است». بحارالانوار، ج‏۱۴، ص ۳۸. پس صبور باشيد و در اين راه از توكل به خدا و توسل به ائمه (عليهم السلام) غافل نشويد.
15 .می توانید از یک روانشناس یا مشاور خانواده کمک بگیرید.
موفق باشید
مرجع : وبسایت شهر سئوال
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

معجزه ارتباط پدربزرگ و مادربزرگ ها با نوه ها
همسرتان را چقدر می‌شناسید؟
راهکاری برای کاهش پرخاشگری و افزایش سلامت روانی سربازان
چه بخوریم که قلب‌مان سالم بماند؟
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی