چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - 23 Oct 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ / ۲۲:۱۰
کد مطلب: 46784
۲

انسان‌ میدان مغناطیسی زمین را حس می‌کند

انسان‌ میدان مغناطیسی زمین را حس می‌کند
میگنا: «مگنتورسپشن» (توانایی احساس میدان مغناطیسی زمین) حسی است که در تمام حیوانات پدیدار می‌شود اما تاکنون تصور می‌شد که این توانایی در انسان وجود ندارد، در صورتیکه تحقیقات جدید موسسه فناوری کالیفرنیا نشان می‌دهد فعالیت امواج مغز انسان در پاسخ به تغییرات میدان مغناطیسی تغییر می‌کند.

براساس گزارش «نیواطلس»، زنبورها، پرندگان، خفاش‌ها، نهنگ‌ها، لاک‌پشت‌ها، ماهی‌ها و خرگوش‌ها با استفاده از حس میدان مغناطیسی اعمال خود را هدایت می‌کنند و به تازگی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که انسان‌ها نیز همانند حیوانات تا حدودی به صورت ذاتی این حس را دارند؛ اما تاکنون کسی قادر به اثبات آن نبوده است.

محققان به منظور انجام این تحقیق، آزمایشاتی را بر روی 34 بیمار با سن و نژاد مختلف انجام دادند، از آنجایی که حس میدان مغناطیسی به صورت ناخودآگاه است، محققان برای ثبت امواج مغزی، 64 الکترود را به سر هر شرکت‌کننده متصل کردند. همچنین این بیماران در اتاقی قرار گرفتند که اطرافشان میدان‌های مغناطیسی فعال شده بود.

طبق این گزارش، محققان پس از فعال کردن میدان مغناطیسی شروع به تماشای امواج مغز بیماران کردند و به دنبال ریتم آلفا بودند. آنها دریافتند که به محض فعال شدن میدان مغناطیسی، نیروی آلفا در شرکت‌کنندگان تا 60 درصد کاهش یافت. البته این کاهش در چندصد میلی‌ثانیه رخ داد و به حالت عادی بازگشت.

گفتنی است؛ آلفا یکی از چهار موج اصلی مغز (دلتا، تتا، آلفا و بتا) است که در دستگاه ثبت امواج مغز دیده می‌شود، این امواج، عمدتاً در ناحیه چپ مغز هستند و زمانی که فرد بر روی موضوعی تمرکز نمی‌کند، میزان این امواج بالا است اما هنگامی که توجه فرد به چیزی جلب می‌شود، امواج کاهش می‌یابند.
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ساده‌ترین راهکار برای یادگیری جدول تناوبی
علائمی که می‌گویند همسرتان اضطراب دارد
نحوه برخورد با افراد خودشیفته از نظر یک روانشناس
هزینه بالای خدمات روان شناسی چه اثری بر جامعه خواهد داشت؟
وقتی شما برای دیگران دعا می کنید، خدا می شنود و انها را اجابت می کند و بعضی و قتها که شما شاد و خوشحال هستید یادتان باشد که کسی برای شما دعا کرده است