جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - 20 Sep 2019
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۲۳:۵۸
کد مطلب: 47473
۱

بیش از ۹۵ درصد کودکان کار دارای خانواده هستند

بیش از ۹۵ درصد کودکان کار دارای خانواده هستند
میگنا: به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از زنجان؛ سلمان حسینی در اولین جلسه متناظر با کمیته کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور با موضوع هماهنگی و تشریح شرح وظایف دستگاه های همکار با بهزیستی بر اساس مفاد آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی افزود: آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب جلسه ۱۳۸۴ هیات وزیران به جز بهزیستی ۱۰ ارگان دیگر از جمله نیروی انتظامی، دادگستری، آموزش و پرورش، کمیته امداد، شهرداری، تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کار و جمعیت هلال احمر  و بیمه خدمات درمانی را برای شناسایی و ساماندهی کودکان کار موظف نموده و حدود وظایف هریک از این دستگاه ها را درباره جذب و شناسایی و ساماندهی این کودکان به تفکیک مشخص کرده است.

وی با اشاره به اینکه  با بررسی‌های انجام شده بیش از ۹۵ درصد کودکان کار دارای خانواده هستند، گفت:کودکان کار معلول آسیب های دیگری چون اعتیاد، فقر و بیکاری سرپرست خانواده هستند و برای حل کامل آن باید بسیاری از مسایل و معضل های دیگر نیز حل شوند تا این کودکان پس از قطع حمایت های بهزیستی دیگر به چرخه کار بازنگردند.

حسینی خاطرنشان کرد : این کودکان به روش های مختلف خودمعرف، تیم های سیار از طریق اورژانس اجتماعی، مراجع قضایی و انتظامی و یا مردم در مراکز حمایتی بهزیستی پذیرش می شوند و به آنان خدمات مختلف روان شناسی و روانپزشکی، مددکاری، بهداشتی و درمانی و آموزشی ارائه می شود.

وی سلامت جسمی و آموزشی این کودکان را ۲ موضوع بسیار مهم در حمایت از آنها عنوان نمود و گفت: سلامتی این کودکان در مراکز حمایتی  بسیار مورد تاکید و توجه قرار دارد و به همین منظور از آزمایشات تشخیصی چون ایدز و هپاتیت برای ارزیابی وضعیت سلامت این کودکان استفاده می شود.

معاون امور اجتماعی زنجان  با اشاره به تاسیس مرکز کودک و خانواده تحت نظارت بهزیستی جهت ساماندهی و یاری رسانی به کودکان کار گفت :در این مرکز علاوه بر شناسایی کودکان نسبت به ارائه خدمات ویژه ای چون حمایت های مالی، بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس، حمایت های آموزشی، حمایت تغذیه ای و پزشکی به ۱۸۸ کودک کار ارائه می شود.

وی افزود: بهزیستی در مدت اخیر تلاش کرده حتی والدین کودکان کار و خیابانی آسیب‌دیده را مورد آموزش و حمایت های روان شناختی و مددکاری قرار دهد تا از اشتغال کودکان برای تأمین نیازهای خانواده استفاده نکنند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ترم اولی‌ها چگونه باید وارد دانشگاه شوند؟
با این رفتار‌ها فریاد می‌زنید که آدم خوبی نیستید
ضرورت پوشش بیمه‌ای خدمات روان‌شناسی چیست؟
50 درصد «ام آر آی» های تجویزی غیرضروری است
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...