پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۹
کد مطلب: 47692
۳
۱

در کنکور برای چه رتبه ای، چه درصدهایی نیاز دارم؟+ انتخاب رشته

در کنکور برای چه رتبه ای، چه درصدهایی نیاز دارم؟+ انتخاب رشته
نحوه‌ محاسبه‌ رتبه‌ واقعی داوطلبان در کنکور سراسری توسط سازمان سنجش
سازمان سنجش برای محاسبه‌ رتبه هر داوطلب ابتدا درصد دروس تمامی داوطلبان و سپس میانگین درصد هر درس در هر رشته را محاسبه می‌کند. سپس از تفاضل درصد هر داوطلب با میانگین درصد داوطلبان و تقسیم آن بر یک پارامتر آماری (واریانس تمام داوطلبان در همان درس) تراز هر داوطلب در هر درس را محاسبه می‌کند. در مرحله‌ بعدی از مجموع حاصلضرب تراز هر درس در ضریب آن به محاسبه‌ تراز یا نمره‌ی ‌کل هر داوطلب در هر زیرگروه می‌پردازد (دقت داشته باشید چون ضرایب هر درس در هر زیرگروه متفاوت است بنابراین تراز یا نمره‌ کل هر داوطلب در هر زیرگروه مقدار متفاوتی به‌دست می‌آید).

از آنجا که کسب تراز یا نمره‌ کلِ بیشتر به معنی موفقیت بیشتر در کنکور سراسری است بیشترین تراز در هر زیرگروه رتبه موفق به کسب رتبه‌ ۱ می‌شود و تمام داوطلبان به ترتیب تراز یا نمره‌ کل کسب شده رتبه‌دهی می شوند.

**اطلاعیه سازمان سنجش درمورد نحوه تراز نمرات مربوط به آزمون سراسری و سوابق تحصیلی:
- تراز نمرات با استفاده از روش‌هاي آماري انجام مي‌شود. براي تعيين نمره تراز، تمامي نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمايشي و هر درس مورد نياز است. بنابراين، يافتن نمره تراز دروس (اعم از دروس عمومي و اختصاصي) توسط داوطلب يا هيچ فرد يا مؤسسه‌اي جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نيست.

- نمرات هر يك از دروس سوابق تحصيلي (نمرات دروسي كه امتحانات آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است) كه از وزارت آموزش و پرورش اخذ مي‌شود به تفكيك نظام آموزشي، سال اخذ مدرك، نوع ديپلم، نوع پيش‌دانشگاهي (براي دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي مشمول اعمال سوابق تحصيلي) با استفاده از روش‌هاي آماري به صورت مجزا تراز مي‌شود.

- گزينش به صورت رقابتي بر اساس نمره‌كل‌نهايي در زيرگروه مربوطه (حاصل از نمره كل آزمون و تأثير مثبت نمره‌كل سوابق تحصيلي كه خود آن‌ها حسب مورد ميانگين وزني تراز نمرات خام آزمون يا دروس سوابق تحصيلي هستند) و ساير شرايط و ضوابط آزمون سراسري انجام مي‌شود و ظرفيت مجزا براي داوطلبان نظام سالي واحدي، ترمي واحدي، نظام قديم و يا نظام جديد 3-3-6 تخصيص داده نمي‌شود.

- نمرات تراز و رتبه‌هاي تمامي آزمون‌هاي آزمايشي مؤسسات كنكور به دليل آن‌ كه جامعه شركت‌كنندگان آن محدود بوده، همه داوطلبان آزمون سراسري در آن‌ها شركت نمي‌كنند و روش‌هاي نمره‌كل‌سازي و تراز اين آزمون‌ها متفاوت با آزمون‌سراسري است، قابل مقايسه با نمرات تراز و رتبه‌هاي آزمون سراسري نيست. اگر اين مؤسسات تراز نمرات را به‌صورت مجزا براي هر يك از نظام‌ها انجام داده باشند، روش و به دنبال آن نتايج آن، كاملا متفاوت با روشي است كه در آزمون سراسري سال 1398 اعمال خواهد شد.

- نمرات تراز هر درس آزمون سراسري هر سال با سنوات ديگر متفاوت است. زيرا نمرات تراز متاثر از وضعيت پاسخگويي تمام داوطلبان به سوالات همان درس در همان سال است.

- با توجه به تفاوت نمرات هر سال و همچنين تاثير مثبت سوابق تحصيلي، تخمين رتبه، صرفاً براساس نمرات خام دروس سنوات قبل و بدون توجه به نمرات دروس سوابق تحصيلي، اعتبار نداشته و با رتبه‌هاي واقعي داوطلبان كه حاصل از وضعيت واقعي كل جامعه داوطلبان شركت كننده در آزمون سراسري سال 1398 است تفاوت معني‌داري دارد.
- معيار گزينش علمي در رشته هاي صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (كدرشته‌محل‌ هاي بي‌آزمون)، معدل كتبي ديپلم مي باشد.

برای اینکه یک نرم افزار تخمین رتبه دقت صددرصدی داشته باشد باید حتما به اطلاعات تمامیِ داوطلبان کنکور سراسری دسترسی داشته باشند. از آنجا که هیچ مؤسسه و سازمانی غیر از سازمان سنجش چنین دسترسی محرمانه‌ای ندارد بنابراین نرم افزارهای تخمین رتبه بر اساس معیارهای مختلفی غیر از معیار بالا کار می‌کنند. یعنی هیچکدام از این نرم افزارهای موحود در بازار دقیق و صد در صد نیستند.
 
******
حال با این توضیحات اگر شما هم داوطلب کنکور هستید می‌توانید برای استفاده از نرم افزارهای تخمین رتبه و درصد روی لینک های زیر کلیک کنید:


*برای چه رتبه ای، چه درصدهایی نیاز دارم؟
اگر برای رسیدن به رتبه خاصی برنامه‌ریزی کرده‌‌اید، کافیست رتبه مورد نظرتان را اعلام کرده و درصدهای داوطلبان در کنکور سال گذشته با حدود آن رتبه را مشاهده نمایید.
 
*با چه رتبه ای، چه رشته/محلی قبول می شوم؟
اگر می خواهید بدانید با رتبه احتمالی خود در آزمون سراسری چه رشته/محل هایی پذیرفته می شوید، می‌توانید آن رتبه را وارد نموده و رشته هایی که در آنها احتمال قبولی بالاتری دارید را دریافت کنید.
 
*برای چه رشته / محلی، به چه رتبه ای نیاز دارم؟
اگر هدفتان پذیرفته شدن در رشته/محل خاصی است، می‌توانیدرشته/محل مورد نظر خود در آزمون سراسری را انتخاب نمایید و حدود رتبه آخرین فردی که سال گذشته در آن رشته پذیرفته شده است را مشاهده کنید.


*تخمین رتبه ، نمره و درصد کنکور(پوردستمالچی)
نرم افزار رایگان انتخاب رشته کنکور کانون:
تخمین رتبه و نمره: sub *نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری هیوا: ورود به نرم افزار
-نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری
هیوا:   ورود به نرم افزار
-نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد
هیوا:     ورود به نرم افزار
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آرش
Iran, Islamic Republic of
خیلی ممنون که به فکر ما هستین
از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»
داستان رومینا و قتل در خانه‌ پدری
ساختار مغزی در افراد اسکیزوفرن با هوش بالا
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدر سنگدل
با این ۳ نکته دانش‌آموزان بدقلق را به درس‌خواندن تشویق کنیم
شخصیت زنان از دیدگاه شینودا بولن
۸ عاملی که باعث می‌شود خاطرات‌مان را فراموش کنیم
بیماری ام اس با چه علائمی بروز می‌کند؟
چگونه بعد از ماه رمضان چاق نشویم؟
مقدمه ای بر مشاوره طلاق
چرا از بعضی چیز‌ها می‌ترسیم؟
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم