سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 7 Jul 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۵
کد مطلب: 47931
۲

مشاور حرفه ای کنکور کیست و چه ویژگی هایی دارد؟!

مشاور حرفه ای کنکور کیست و چه ویژگی هایی دارد؟!
میگنا: مشاور حرفه ای شما را در مسیر درست و اصولی فرایند انتخاب رشته گام به گام و با نگاه واقع گرایانه قرار می دهد. این فرایند دو بعد دارد:
الف: مشاوره در خصوص علاقه،استعداد و توانمندی های شما، ماهیت رشته های تحصیلی دانشگاهی و آینده تحصیلی و شغلی آنها و سایر راه های کسب شناخت در خصوص موارد مذکور

ب: الگوریتم فنی انتخاب رشته شامل محتویات کارنامه نتایج آزمون سراسریف سهمیه ها، بومی گزینی، نمره و رتبه در زیر گروهها و ...

چنین فردی ویژگی هایی دارد که او را به عنوان فردی كاربلد و به اصطلاح حرفه ای می شناسیم:
1- تخصص: مشاور حرفه ای،دانش و تجارب ناشی از علم و عمل در حوزه آموزش و راهمایی و مشاوره را همراه با هم دارد. و داراي تحصيلات مرتبط مشاوره يا روانشناسي هستند و به خوبي با روحيات رشدي دوره نوجواني آشنا هستند.

2- تداوم و استمرار: پایداری و ماندگاری در حرفه و تخصص ارائه مشاوره را دارا بوده و ارتباطات اثربخشی با دانش آموزان و داوطلبان در طول سالیان متمادی برقرار کرده است.

3- یادگیری مستمر و تکامل: از آخرین دانش و یافته های حوزه راهنمایی و مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته و تغییرات آزمون سراسری برخورد است.

4- تعلق،دل مشغولی و دغدغه مندی: چنین فردی با علاقه،اشتیاق،دلبستگی و خواست خود این حوزه را انتخاب کرده و آماده است مناسب ترین مشاوره را به داوطلبان ارائه و آنها را به آرامش روانی برساند.

بنابراین دغدغه داوطلب را دغدغه خود می داند و به ارزش های داوطلبان احترام می گذارد و از تعامل با آنها لذت می برد. (مشاورنماها دغدغه پول و کسب درآمد و شهرت از داوطلب دارند و بیشتر کار فصلی دارند)

5- تعهد سازمانی و پایبندی به ارزش های انسانی: به اصول و ارزش های آموزش و پرورش( تعلیم و تربیت) پایبند و متعهد است، به عبارت بهتر این ارزش ها را ابتدا د در خود درونی و نهادینه ساخته و بر آن اساس آنچه که صلاح و مصلحت نظام آموزش و پرورش و فرد است، یعنی هدایت،مشاوره و چهت دهی داوطلبان متناسب با استعداد، توان و علاقه آنها را مبنا قرار می دهد.

بنابراین به افراد به عنوان یک طعمه و کسب منابع حداکثری در حداقل زمان از وی، نگاه نمی کند( متاسفانه 90 درصد مشاورنماها پولکی هستند)

مشاور حرفه ای متضمن آگاهی از مبانی،اصول و نظریه های روانشناختي و مشاوره تحصیلی و آموزشی،منابع،کتب و نشریات معتبر حوزه روان شناسی، روندهای جاری و ملاحظات اخلاقی مرتبط با آموزش و پرورش افراد است و بنا بر این هر فردی نمی تواند در این جایگاه قرار گیرد.

بر این اساس، در زمانی که به فکر انتخاب یک مشاور حرفه ای برای انتخاب رشته هستید باید همواره این اصول را مدنظر و از خود سئوال کنید که آیا اینها را دارا هستند؟!

پس آیا افرادی که با مدارک غیر مرتبط در این آشفته بازاری که هیچ گونه نظارت و مدیریتی بر آن اعمال نمی شود، به اسم مشاوره انتخاب رشته قارچ گونه در یک بازه زمانی ظاهر می شوند، می توانند با جای پای یک مشاور حرفه ای قرار دهند؟

تنها در صورتی این روند قابل اصلاح است که شما داوطلبان گرامی با توجه به این اصول و مبانی، هر فرد یا موسسه ای را به عنوان مشاور انتخاب نکنید و همواره اصول مذکور را در انتخاب مشاور مدنظر داشته باشید.
مرجع : پيك سنجش
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بدن های رنجیده
ارثی به جامانده از اجداد: خجالتی و کم رو بودن
فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی: ماسک پارچه‌ای بزنید؛ همین!
جزئیات برگزاری آزمون دکتری اعلام شد/ زمان توزیع کارت
کارهایی که باعث می شود احساس ثروتمند بودن کنید
علم روانشناسی در بازاریابی محصولات فناوری
راه‌های پذیرش اشتباه؛ چگونه اشتباهتمان را بپذیریم؟
کورى عاطفى در زندگى مشترک
تلقین چیست و چطور از قدرت آن استفاده کنیم؟
احتمال ابتلای بیماران کووید-۱۹ به "اختلال استرس پس از سانحه"
دكتر محمدباقر ثنايي ذاكر پدر مشاوره خانواده ایران درگذشت + عکس
چرا در فضای مجازی به دنبال لایک و فالوئر هستیم؟
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.